تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

سیاسی
کد خبر : 432355
تاریخ انتشار:شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۸:۵۸| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
رو دست خوردن دولتی ها از چشم بادامی ها؛

مخالفت مسئولان محیط زیست با بی قانونی دولت در جاسک/ خبری از صنعتگران چینی نیست

احداث شهرک صنعتی ایران و چین در جاسک از جمله طرح های دولت تدبیر با هدف جذب سرمایه گذاری خارجی بود که اکنون پس از سه سال نه تنها گذر صنعت گران چشم بادامی ها به هرمزگان نیافتاده بلکه تزریق اعتبارات برای احداث زیرساخت ها نیز در هاله ای از ابهام فرو رفته است.

مخالفت مسئولان محیط زیست با بی قانونی دولت در جاسک/ خبری از صنعتگران چینی نیست

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛اویل سال ۹۳ بود که معاون عمران و محیط زیست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از امضای  تفاهم نامه‌ای بین وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران و کشور چین جهت احداث شهرک صنعتی مشترک بین دو کشورخبر داد و اظهار کرد: با توجه به مکان‌یایی شهرک صنعتی فوق در کیلومتر ۲۰ جاده جاسک – سیریک به مساحت ۲۰۰۰ هکتار تحول عظیمی در صنعت استان هرمزگان رخ خواهد داد که نیازمند همکاری میان دستگاه‌های اجرایی استان و شهرستان است.

بنا به اظهارات علینقی قدس در کل کشور ۴۰ نقطه برای احداث شهرک صنعتی مذکور پیشنهاد شده که بندر جاسک با توجه به دسترسی به دریا و آبهای آزاد و همچنین در مرحله تبدیل شدن به منطقه آزاد و استقرار پایانه های نفت و گاز از امتیاز ویژه ای نسبت به نقاط دیگر کشور برخوردار است.

در این طرح فراملی کشور چین به عنوان سرمایه‌گذار احداث شهرک صنعتی مشترک ایران و چین تعیین شد تا کلیه سرمایه گذاری جهت ایجاد زیر ساختها و امکانات مورد نیاز شهرک صنعتی توسط چین صورت می گیرد.

فرماندار جاسک در خصوص احداث شهرک صنعتی مشترک ایران و چین در منطقه جاسک، گفت: حدود ۲ هزار هکتار زمین برای ایجاد شهرک صنعتی در نظر گرفته شده که روند تحقق این مهم هم اکنون در مرحله واگذاری زمین به شرکت ها است .

وی با اشاره به زیرساخت های موجود برای احداث شهرک صنعتی در منطقه جاسک، اظهار کرد: شهرک صنعتی ایران و چین عرصه حضور بیشتر برای شرکت های خارجی است لذا زیر ساخت های این امر نیز توسط شرکت های سرمایه گذار فراهم خواهد شد.

وی با بیان اینکه پیشنهادهای فرمانداری جاسک  به کارشناسان ارائه داده شده، اظهار کرد :بهره گیری از پیشنهادهای مسئولان بومی در تصمیم گیری نهایی می تواند از بروز مشکلات نظیر عوارض زیست محیطی و مسائل اجتماعی جلوگیری کند.

فرماندار جاسک افزود: عواملی مانند دسترسی به عمق آب، عرصه بلامنازع، قرار گرفتن جمعیت شهری در دل منطقه آزاد، جلوگیری از آسیب های اجتماعی – زیست محیطی و  توپوگرافی خاک و … در پیشنهاد فرمانداری عنوان شده است.

ده‌ها واحد پتروشیمی و پالایشگاهی در جاسک مستقر می شود

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور با حضور در جاسک گفت: در آینده ‌نزدیک ده‌ها واحد پتروشیمی و پالایشگاهی در جاسک مستقر خواهد شد و بخش خصوصی نیز باید خود را برای حضور در این منطقه و مشارکت با همکاران بین‌المللی آماده کنند.

وی در مراسم بهره‌برداری از فاز اول طرح آبرسانی سد جگین به جاسک با اشاره به اینکه اقتصاد ایران جزو ۲۰ اقتصاد برتر دنیاست و خوشبختانه اقتصاد ایران، اقتصادی بزرگ است که سالانه بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار مبادلات خارجی دارد،اظهار کرد: این اقتصادباید بتواند مشکل اشتغال جوانان تحصیلکرده را حل کند و معیشت مردم را بهبود بخشد به گونه‌ای که مردم احساس کنند از امکانات و رفاه بهتری نسبت به گذشته برخوردار هستند.

وی با بیان اینکه توسعه هماهنگ کشور یکی از اهداف امام و بینان‌گذاران نظام بوده است، افزود: در این بین مناطق محروم نیازمند توجه بیشتری هستند، کما اینکه در حال حاضر مناطقی در کشور داریم که مردمش از امکانات اولیه محروم هستند.

معاون اول رئیس جمهو یادآور شد: در سال‌های گذشته به مناطق و سواحل مکران، بی‌توجهی کرده‌ایم تا اینکه در پی دستور مقام معظم رهبری کارگروهی در شورای امنیت ملی به ریاست معاون اول رئیس جمهور برای توسعه سواحل مکران تشکیل شد و در این راه دولت نیز تاکید و تمرکزی خاص دارد.

وی با تاکید بر اینکه با استفاده از این منطقه می‌توانیم بخشی از صادرات نفت را از سواحل مکران انجام دهیم، گفت: در آینده ‌نزدیک ده‌ها واحد پتروشیمی و پالایشگاهی در جاسک مستقر خواهد شد و بخش خصوصی نیز باید خود را برای حضور در این منطقه و مشارکت با همکاران بین‌المللی آماده کنند.

این طرح ملی که وعده احداث آن از سال۹۳ نقل مجالس مسئولان و مقامات کشوری و استانی شده بود تا به تدبیر دولتی بنازد که خود را سردمدار رونق اقتصادی بداند همچنان در کش و قوس مدیریتی و اعتبارات قرار دارد و اکنون پس از گشت سه سال از اعلام موضوع هیچ گونه اقدام قابل مشاهده ای در این خصوص صورت نگرفته بلکه در سالهای اخیر مردم مکران شاهد مشکلات و حواشی از جنس سود جویی بودند که تنها دامان بومیان بضاعت جاسک را گرفته است.

هجوم سودجویان به سواحل مکران

شهرستان جاسک بعد از کسب عنوان قطب اقتصادی و توسعه سواحل مکران شاهد هجوم سودجویانی بود که با انگیزه کسب درآمدکلان و جاه طلبی از پایتخت کشور به جاسک سرازیر شدند از این رو املاک و زمین هایی که حق مردم بومی منطقه بود با قیمت های اندک از دست مردم درآورده شد در روزهای توسعه و رونق اقتصادی مردم منطقه در مزیقه مکان باشند.

دلالان زمین و ملک به حرص و طمع چشم و دلشان را پر کرده بود سال گذشته در اقدامی خارج از شان و عرف جامعه به صورت نسبت به تخریب قبرستان مرکزی شهر اقدام کردند و اراضی که وقف اموات بود را یک شبه به  ملک شخصی خود مبدل کردند

سرپرست راه و وشهرسازی جاسک نیز در ماههای اخیر به صورت مکرر از  برخورد با پدیده زمین خواری و حاشیه نشینی خبر داده که در  این طرح زمین هایی که به صورت غیرمجاز تفکیک شده و به فروش رسیده بود، از دست منفعت طلبان در آورده شد.

بی قانونی حقوقدانان در کرانه های مکران

مشکلات ناشی از احداث شهرک صنعتی ایران و چین در جاسک به همین جا ختم نمی شود و بی قانونی ها تا جایی اوج می گیرد که مدیرکل محیط زیست هرمزگان اظهار کرد: سه پروژه ملی احداث شهرک صنعتی ایران – چین از سال ۱۳۹۳ آغاز شده ولی هنوز مجوزهای ارزیابی زیست محیطی دریافت نکرده ایم و محیط زیست از کلنگ زنی این پروژه مخالف است اما در بهمن ماه امسال شهرک صنعتی ایران و چین در جاسک   با مساحتی بالغ بر دو هزار هکتار و با سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیارد تومانی اجرایی می‌شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص موضوع ساخت “شهرک صنعتی ایران-چین” در جاسک و مشکلات زیست محیطی مطرح شده در این خصوص اظهار کرد: همه طرح ها در مرحله امکان سنجی باید مطالعه ارزیابی زیست محیطی داشته باشند و فرقی ندارد چه مصوبه دولت داشته باشند و چه خیر . دولت بر این موضوع تأکید دارد.

ابتکار گفت: در دولت یازدهم این موضوع خیلی جدی گرفته شده و هیچ طرحی بدون ارزیابی زیست محیطی اجرا نشده و این شهرک صنعتی ایران-چین باید بررسی شود و مساحت آن دیده شود و ارزیابی زیست محیطی آن رسیدگی شود.

خبری از اعتبار ۱۰۰ میلیاردی نیست

با وجود مشکلات قانونی و موانع زیستی پیش روی این پروژه چندی پیش استاندار هرمزگان از جزییات شهرک صنعتی ایران و چین در جاسک خبر داد و گفت: این شهرک صنعتی در مساحت دو هزار هکتار با مشارکت کشور چین و سرمایه گذاری بخش خصوصی احداث می شود. هزینه اولیه احداث این شهرک ۱۰۰ میلیارد تومان پیش بینی شده است.

جادری با تاکید بر اینکه ارزیابی های زیست محیطی برای احداث این شهرک باید انجام شود، تصریح کرد: دستگاه های خدمات رسان همچون آب و برق باید از هم اکنون در برنامه های خود موارد مربوط به این شهرک را پیش بینی کنند.

استاندار هرمزگان گفت: اجرای چندین پروژه مهم ملی از جمله احداث پالایشگاه و نیروگاه و صنایع بزرگ و شهرک صنعتی ایران و چین در شرق هرمزگان، توسعه و اشتغال و تقویت اقتصاد مردم و امنیت را به دنبال خواهد شد و تحولات بزرگی در این منطقه ایجاد می کند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در  ابلاغ سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه به رئیس جمهور محورهای سه‌گانه‌ «اقتصاد مقاومتی»، «پیشتازی در عرصه‌ی علم و فناوری» و «تعالی و مقاوم‌سازی فرهنگی» و با در نظر گرفتن واقعیت‌های موجود در صحنه‌ داخلی و خارجی مورد تاکید قرار دادند  تا با تحقق اهداف برنامه‌ی ششم، زمینه‌ پیشرفت کشور محقق شود.

سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه دارای ۸۰ بند و شامل سرفصل‌های امور: «اقتصادی»، «فناوری اطلاعات و ارتباطات»، «اجتماعی»، «دفاعی و امنیتی»، «سیاست خارجی»، «حقوقی و قضایی»، «فرهنگی» و «علم، فناوری و نوآوری» است که توسعه اقتصاد دریایی جنوب کشور در محور چابهار – خرمشهر با تأکید بر سواحل مکران یکی از بند های این برنامه را شامل می شود.

اعضای کابینه دولت دوازدهم که خاک خوردگان کرسی دولت قبل و دولتهای گذشته هستند و از ابتدای انقلاب تاکنون دستی بر آتش کشور داری و سیاستمداری دارند بیشتر از گروه دیگری باید در جریان چندوچون ها و بایدهای کشور باشند اما رویه کنونی دولت در اجرای برخی پروژه ها و برنامه ها خلاف تجربه اعضای کابینه را نشان می دهد.

یقینا سرمایه گذاران چینی که  آمادگی خود را برای فعالیت اقتصادی در کشورما اعلام کرده اند به دنبال منافعی بیش تر از سرزمین خود هستند و برایشان مشکلات زیست محیطی و عواقبی که دامنگیر مردم منطقه خواهد شد اهمیتی ندارد لذا انتظار می رود دولتی ها دلسوزانه نسبت به میراث داران این سرزمین عمل کنند و کشور را فدای درآمدها و منفعت طلبی های مقطعی نکنند.

 

 

انتهای پیام/

 

 

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=432355
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,558 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی