1

کارآفرینی و اشتغال باید بر اساس زیست بوم مناطق تعریف شود/تحقق افزایش بهره‌وری صنعت خرما با مکانیزه شدن

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ هادی ابراهیمی مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان هرمزگان در سومین روز از هفته جهانی کارآفرینی از مجتمع پتروصنعت گامرون و مجتمع تولیدی و فراوری خرما بن جنوب واقع در شهرک صنعتی شماره یک بندرعباس بازدید کرد و ضمن تبریک هفته کارآفرینی از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات و همچنین روند کار این مجموعه ها قرار گرفت.

وی در حاشیه بازدید از مجتمع خرما بن جنوب در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: برنامه های اشتغال و کارآفرینی بایست براساس زیست بوم هر منطقه تعریف و تدوین شود و اگر اینچنین باشد مزیت ها و ظرفیت های بالقوه هر منطقه منجر به افزایش درآمد خانوارهای آن منطقه خواهد شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان بیان کرد: مجموعه خرما بن جنوب امروز یکی از مجموعه های موفق است که در کشور حرف برای گفتن دارد و امروز تبدیل به یک کارآفرین اجتماعی شده است که باید به سمت و سوی ایجاد ارزش افزوده برای سایر کسانی در صنعت کاشت، فراوری و بسته بندی خرما هستند برود‌.

ابراهیمی افزود: اصلی ترین مشکل خرما بهره وری در مرحله برداشت محصول است که امروزه روش های نو برای حل مشکلات آن در تمام مراحل وجود دارد و با مکانیزه کردن تمام مراحل کاشت، داشت و برداشت می توان بهره وری محصولات را افزایش داد که این امر منجر به افزایش درآمد خانوارهای کشت کننده نخیلات می شود.

وی تاکید کرد: کشاورزان می توانند در قالب تشکیل شرکت تعاونی دستگاه های مکانیزه مورد نیاز صنعت خرما را خریداری کنند و مدل تعاونی بهترین راه برای هم افزایی ظرفیت ها است و دربرگیرندگی جمعیت بالایی نیز دارد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان خاطرنشان کرد: امروز مناطق دارای نخلستان در استان بیشتر با فقر و بیکاری درگیر هستند و برخی از نخلستان ها نیز به دلیل نحوه کشت و برداشت غیر اصولی نابود شده یا در آستانه نابودی هستند که لازم است در این مناطق خرما خیر زنجیره ارزش ایجاد شود و با تقویت همین مزیت می توان مشکل فقر و بیکاری در این مناطق را از بین برد.

گفتنی است در این دیدارها از حامد واحدی مدیرعامل مجتمع پتروصنعت گامرون و حسن قناعتیان مدیرعامل شرکت خرما بن جنوب با اهدای لوح تقدیر تجلیل به عمل آمد.

انتهای پیام/