تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 387792
تاریخ انتشار:چهارشنبه 13 بهمن 1395 - 8:29| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

چرایی تحریم های بشر دوستانه آمریکا علیه ایران

معنای اصلی تحریم آن بود که امریکایی ها می نشستند و بررسی می کردند که چه چیزی برای ملت ایران خوب نیست . بعد صادرات و فروش آن محصول را به ایران ممنوع می کردند و اگر شخص یا کشور یا سازمانی این قاعده را رعایت نمی کرد با او به شکل قانونی برخورد می کردند . مثلا آن شخص را دستگیر کرده و حالش را به صورت اساسی می گرفتند ، یا کشور بی اعتنا به تحریم را هم تحریم می کردند و …

چرایی تحریم های بشر دوستانه آمریکا علیه ایران

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از   پایگاه خبری زنان استان هرمزگان ؛ یکی از اهداف خطرناکی که ایرانی ها پس از انقلابشان به دنبال تحقیق آن بودند استقلال بود ، در حالی که سیاستمداران آمریکایی کشف کرده بودند استقلال اصلا به مزاج ملت های کوچک و متوسط سازگار نیست و اگر ملتی مانند مردم ایران به استقلال برسد به احتمال زیاد رودل خواهد کرد .

به همین دلیل آمریکایی ها برای مقابله با رودل احتمال ملت ایران تلاش کردند روش های گوناگونی برای مقابله با استقلال طلبی آنان در پیش بگیرند . یکی از این روش ها تحریم بود ، معنای اصلی تحریم آن بود که امریکایی ها می نشستند و بررسی می کردند که چه چیزی برای ملت ایران خوب نیست .

بعد صادرات و فروش آن محصول را به ایران ممنوع می کردند و اگر شخص یا کشور یا سازمانی این قاعده را رعایت نمی کرد با او به شکل قانونی برخورد می کردند . مثلا آن شخص را دستگیر کرده و حالش را به صورت اساسی می گرفتند ، یا کشور بی اعتنا به تحریم را هم تحریم می کردند و … اولین گام از این روش پیش گیرانه و بهداشتی ، جلو گیری از تحویل ناوها و هواپیماهای جنگنده ای بود که در زمان شاه خریداری شده و پول های آن نیز کاملا پرداخت شده بود .

دولت آمریکا نه تنها این اشیاء خطرناک را به ایران تحویل نداد ، بلکه از پس دادن پول هایی که برای خرید این اشیاء از کیسه ملت ایران رفته بود نیز خود داری کرد تا مبادا این پول ها صرف خرید اشیاء خطرناک از کشورهای دیگر بشود . گام دوم تحریم ، بلوکه کردن اموال و دارایی های دولت ایران در آمریکا بود . در زمان شاه صدها میلیون دلار از اموال ملت ایران به شکل نقد یا در قالب اوراق سهام و حتی املاک در آمریکا پس انداز و سرمایه گذاری شده بود . این اموال نیز به همان دلیل سابق توقیف شد تا از این بابت خطری متوجه ملت ایران و جامعه جهانی نشود .

منطق حکم می کرد برای تکمیل طرح پیشگیری از دستیابی ایران به اشیاء خطرناک ، فروش هر گونه وسیله خطرناک مثل جنگنده ، ناو ، اسلحه ، مهمات ، قطعات یدکی جنگ افزار و … به ایران ممنوع شود که این گونه هم شد و به تدریج مسئولین آمریکا دانه به دانه هر چیزی که به ایران فروخته می شد را بررسی می کردند و اگر آن را برای سلامت و مصلحت مردم ایران مضر تشخیص می دادند آن را به فهرست تحریم ها اضافه می کردند .

قابل توجه آن که برخی از کالا های بی ضرر و مفید هیچ گاه در فهرست تحریم قرار نگرفتند . مثلا فروش سیگار یا توتون ( برای ساخت سیگار) از سوی شرکت های آمریکایی یا سایر کشورها به ایران همیشه به شکل رسمی و قانونی وجود داشته و هیچ وقت هم مورد تحریم قرار نگرفته ! چون آمریکایی ها می دانستند که بعضی ایرانی ها دوست دارند سیگار بکشند و با دود ، تفریح کنند و نمی خواستند این عده ، تفریح و دل خوشی شان را دست بدهند .

همکاری دموکراتیک آمریکا و صدام

روش دیگری که دولت آمریکا برای مقابله با بیماری استقلال طلبی ملت ایران به کار بست، تهدید و فشار نظامی بود. به تجربه ثابت شده که فشار و حمله نظامی به یک ملت، به ویژه اگر از جانب آمریکا طراحی شود،فواید و برکات زیادی برای کشور و ملت مورد هجوم داشته و حداقل اش این بوده که مرض استقلال در آن ریشه کن شده است، مثلا ژاپن، کره جنوبی، فلیپین و…از این رو در ژوئن سال ۱۹۸۱ همین که آمریکایی ها متوجه شدند صدام از حمله به ایران خوشش می آید،برؤینسکی (از طراحان اصلی سیاست خارجی و امنیت ملی آمریکا در آن مقطع) را به اردن فرستادند تا در مرز اردن و عراق با صدام دیدار کند و از جانب آمریکا به او قول حمایت و همکاری بدهد و صدام را مطمئن کند که با تجربه ایران و تبدیل خوزستان به نوزدهمین استان عراق کاملا موافق است.

طبیعی است که اگر صدامی در کار نبود یا در کار بود و از حمله به ایران خوشش نمی آمدن، آن وقت زحمت جنگ با ایران بر دوش ارتش امریکایی ها صدام ی پیدا شد و خیلی هم عاشق حمله به ایران و تجزیه آن بود و کافی بود که او را تشویق و پشتیبانی کنند،بقیه کارها را دیگر خود او ردیف می کرد.

بر اساس محاسبه آمریکا، احتمال پیروزی صدام در جنگ قابل توجه بود و شکست ایران برابر با نابودی جمهوری اسلامی و روی کار آمدن دولتی طرفدار غرب در ایران ارزیابی می شد. نکته اصلی همین بود که جز با شکست جمهوری اسلامی و سرنگونی آن و تاسیس یک حکومت طرفدار آمریکا در ایران،بخت بسته ایران باز نمی شد.همان قدر که صدام عاشق جنگ با ایران بود، آمریکا هم عاشق کمک به صدام بود و شما خودتان در طول این کتاب متوجه شده اید که دولت آمریکا همیشه و در همه جا مثل سوپرمن به کمک افراد و حکومت های نیازمند کمک شتافته است.

بعضی از کمک های آمریکا به صدام شیمیایی بود و بعضی هم فیزیکی! آمریکایی ها چون از علاقه جدی صدام به مسائل شیمیایی خوششان آمده بود سعی کردند تا او را در این مسئله تشوق کنند . صدام از سال دوم جنگ آزمایش های شیمیایی اش را آغز کرد. صدام در تحقیقات و آزمایش های خود این موضوع را دنبال می کرد که چگونه می توتن با یک مقدار معین از ترکیبات شیمیایی مشخص،مقدار بیشتری آدم کشت و اصولا هر مقدار از یک ترکیب شیمیایی توان کشتن، سوزاندن و ناقص کردن چند نفر را دارد؟

شرکت ها و موسسات مختلف آمریکایی از سوی وزارتخانه های دفاع، خارجه و سازمان سیا ماموریت پیدا کردند در قبال اخذ وجه،مواد اولیه،فرمول ها و روش های جدید و متنوع را برای انجام آزمایش های شیمیایی در اختیار صدام قرار بدهند. آمریکایی ها چون در جریان این آزمایش ها قرار داشتند،واکنش خاصی در انجام آن ها نشان نمی دادند و حتی زمانی که صدام تصمیم گرفت آزمایش هایش را توسعه بدهد و علاوه بر جبهه های جنگ، شهرها و مناطق غیر نظامی ایران (مثلا شهر سردشت) را هم به آزمایشگاه شیمی تبدیل کند، جز حمایت کار خاص دیگری انجام ندادند و همین مسئله صدام را تشویق کرد تا بسیاری از شهرها و مناطق مسکونی عراق (مثلا حلبچه و تعدادی از روستاهای کردنشین شمال عراق) را هم مورد پژوهش های شیمیایی قرار بدهد.

انتهای پیام /

لینک کوتاه : https://www.hormoz.ir/?p=387792
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

15,585 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی