تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 571861
تاریخ انتشار:دوشنبه 21 تیر 1400 - 8:36| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
در گفتگو با کارشناسان اجتماعی و مذهبی عنوان شد؛

پدیده بدحجابی نیازمند برنامه‌ریزی‌های مدون فرهنگی است

پدیده بدحجابی نیاز به برنامه‌ریزی‌های فرهنگی مدون دارد. برنامه‌ریزی‌ها نیز باید به گونه‌ای باشد که یک طرفه نبوده و با نگاه صرف مذهبی پیش نرود.

پدیده بدحجابی نیازمند برنامه‌ریزی‌های مدون فرهنگی است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ بدون تردید پوشش اسلامی برای زنان، از ضروریات دین مقدس اسلام است، چنان که آیات متعددی از قرآن بر این مطلب دلالت دارند. عفاف و حجاب زنان بخشی از مسایل مربوط به زنان است. ولی نمی توان آن را جدا از دیگر مسایل فرهنگ اسلامی دانست.یکی از با اهمیت ترین دلایل عفاف و حجاب این است، که از شیوع فحشا و فساد در جامعه جلوگیری می کند و غریزه شهوت را کنترل می کند؛ چنان که آیات متعددی از قرآن بر اهمیت و جایگاه عفاف و حجاب دلالت دارند.

با تامل در معنای عفاف وحجاب به این نتیجه می رسیم که فقط برای زن نیست بلکه برای مردان ( چشم های پاک) هم هست. رابطه عفاف و حجاب درتفاوت این دو می باشد. عفاف در حالت درونی ولی حجاب پوشش انسان است؛ هیچکس در نظام اسلامی نگفته است که در محیط های گوناگون جامعه، زنان و مردان هیچ تلاقی ای با یکدیگر نداشته باشند. اما در عین حال، زن ومرد را موظف کرده است که از اختلاط به صورت بی بندوبار، به طور جدی پرهیز کنند.

حجاب همواره بخشی عمده از رسالت انبیاء و اولیاء ادیان و علما بوده است به طوری که یکی از وظایف علمای دین و جامعه مقوله عفاف است. اساس اسلام سعادت و نجات آدمی است و باورهای دینی و احکام اخلاقی و فقهی در احکام الهی مربوط به پوشش زن نیز با این فلسفه و حکمت حکیمانه صادر شده است.

زن با رعایت حجاب اسلامی، به تهذیب و تزکیه نفس و ملکات نفسانی پرداخته و قرب الهی را فراهم ساخته و زمینه رشد معنوی مردان را هم در اثر حفظ نگاه فراهم می کند.

حجاب از کارکرد اجتماعی نیز برخوردار است، غرایز و التهاب جسمی و معاشرتهای بی بندوبار را کنترل و بر تحکیم نظام خانواده افزوده و از انحلال کانون محکم زناشویی جلوگیری و امنیت اجتماعی را فراهم می سازد.

حجاب و پوشش اسلامی و به تبع آن، حفظ نظام خانواده نیز از آن رو ارزش دارند که تامین کننده سعادت آدمی و منشاء قرب الهی هستند.

 

مأموریت پلیس در زمینه عفاف و حجاب ، حفظ ارزش های اخلاقی و اسلامی است

فرمانده انتظامی استان هرمزگان با تأکید بر ترویج فرهنگ عفاف و حجاب، نقش نهادهای فرهنگی و علمی و توجه به ارزش‌های اخلاقی در جامعه، گفت: نهادینه‌سازی عفاف و حجاب امری فرهنگی ویکی ازمهمترین مأموریت های حوزه فرهنگی و اجتماعی است.

سردار غلامرضا جعفری گفت: برقراری امنیت در جامعه جز با نهادینه کردن فریضه امر به معروف و نهی از منکر امکان پذیر نیست و این امر جز با کار فرهنگی بلند مدت و نهادینه سازی امر فطری حجاب امکان پذیر نخواهد بود.

وی با تأکید بر نقش چگونگی جامعه پذیری افراد از بدو تولد برای جریان یادگیری و تبدیل عادت های رفتاری فرهنگی به عنوان نقش اجتماعی در جامعه، افزود: نهادهای اجتماعی در هرجامعه وظیفه نهادینه سازی فرهنگ و انتقال آن از نسلی به نسل دیگر را دارند و وظیفه برقراری تعادل اجتماعی بر عهده آنهاست تا با آموزش ارزش های اجتماعی و عمل به آنها دوام و بقای جامعه را تثبیت نمایند.

این مقام ارشد انتظامی استان با بیان اینکه عصر حاضر ،عصر ارتباطات و تبلیغ است، خاطر نشان کرد : دشمن درصدد است از طریق تسلط بر افکار عمومی و با استفاده از ابزارهایی نوین و با جذابیت بصری برای مخاطبان خود ارزش های اجتماعی را دچار خدشه کند.

فرمانده انتظامی استان هرمزگان با تأکید بر همسو سازی برنامه‌ها و اجرای طرح‌های مشترک همه سازمان‌ها و نهادها در نهادینه سازی فرهنگ عفاف و حجاب در سطح جامعه،اظهار داشت: حوزه عفاف و حجاب مهمترین ماموریت حوزه فرهنگی و اجتماعی به مانند سایر موضوعات ارزشی است که بازندگی مردم گره خورده و از مطالبات فرهنگی است و باید بیش از پیش مورد توجه سازمان ها و نهادهای متولی این امر قرار گیرد.

جعفری بیان داشت : بدون شک جامعه‌ای از امنیت کامل برخوردار است که خانواده به عنوان جزء کوچک آن جامعه از سلامت و استحکام کامل و کافی برخوردار باشد و در سایه حجاب، جامعه‌ای سالم، دارای امنیت، ‌پویا و به دور از آسیب‌های اجتماعی خواهیم داشت.

فرمانده انتظامی استان هرمزگان در پایان با بیان اینکه برای ریشه کن نمودن بدحجابی،‌ همکاری همه دستگاه‌ها، ادارات و نهادها مورد نیاز است، تصریح کرد: برای خشکاندن ریشه درخت بدحجابی، فرهنگ‌سازی مناسب لازم و ضروری است؛ چراکه امنیت و آرامش در سایه رعایت عفاف و حجاب به وجود می‌آید.

 

 

کارگروه عفاف و حجاب ذیل شورای فرهنگ عموم تشکیل شود

حجت الاسلام و المسلمین جواد اسماعیل نیا امام‌جمعه شهرستان بندرلنگه اظهار کرد: عفاف وحجاب مثل هوا برای جامعه است.

وی افزود: لازم است کارگروه عفاف وحجاب ذیل شورای فرهنگ عموم تشکیل شود که برای طول سال برنامه ریزی کنند.

امام جمعه شهرستان بندرلنگه بیان کرد: با توجه به عضویت ده ها اداره در ستاد عفاف وحجاب لازم است تک تک مسئولان مربوطه در جلسه ای که بزودی تشکیل خواهد شد عملکرد و برنامه های ها آینده خود در راستای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب را ارائه کنند.

 

 

پدیده بدحجابی نیازمند برنامه‌ریزی‌های مدون فرهنگی است

حجت‌الاسلام مسلم پور جمالی، معاون فرهنگی، آموزشی و پژوهشی تبلیغات اسلامی استان هرمزگان اظهار کرد: عفاف و حجاب ارزشمندترین شاخصه زن مسلمان ایرانی و نماد هویت اوست و از سعادت و کمال فردی، بالندگی اجتماعی و تحکیم خانواده را به‌عنوان نقطه قوت جامعه اسلامی ایران به دنبال دارد.

وی با اشاره به اینکه نهادینه‌سازی فرهنگ حجاب و عفاف به‌عنوان امری دینی مستلزم برنامه‌ریزی صحیح در حوزه‌های فرد، خانواده و جامعه است، افزود: ضروری است که دست‌به‌دست هم دهیم تا فرهنگ حجاب در جامعه گسترش پیدا کند.

معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی هرمزگان تصریح کرد: گسترش حجاب با صدور بخشنامه امکان‌پذیر نیست و باید برای ارتقای فرهنگ عمومی و گسترش عفاف و حجاب از طریق روش‌های اقناعی نسل جدید را متقاعد کنیم. با وجود تمام اقدامات مؤثری که انجام شده؛ اما با توجه به اهمیت مسئله عفاف و حجاب و هجمه‌های سنگینی که علیه این امر از سوی دشمنان صورت می‌گیرد، باید کارهای بیشتری در این مورد صورت بگیرد.

پورجمالی عنوان کرد: در مسئله حجاب نباید همه افراد بدحجاب را به یک چشم نگاه کنیم، چه بسیار افراد بدحجابی که اهل نماز و روزه و تدین هستند. بدحجاب بودن لزوماً به معنی مخالفت با دین نیست و از این رو اگر قرار است کاری در این حوزه انجام شود باید با ظرافت بیشتری باشد.

وی بیان کرد: متأسفانه در حوزه حجاب و عفاف نگاه‌ها همواره سلبی و بگیر و ببند بوده است. امیدوارم بتوانیم برنامه‌های فرهنگی خوبی را در سطح جامعه و به خصوص مدارس، انجام دهیم و برای ترویج فرهنگ حجاب در بین آیندگان بکوشیم.

معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی هرمزگان در پایان یادآور شد: ما با پدیده‌ای مواجه هستیم که یک شبه به وجود نیامده که یک شبه از بین برود، پدیده بدحجابی نیاز به برنامه‌ریزی‌های فرهنگی مدون دارد. برنامه‌ریزی‌ها نیز باید به گونه‌ای باشد که یک طرفه نبوده و با نگاه صرف مذهبی پیش نرود.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://www.hormoz.ir/?p=571861
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

15,559 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی