تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 386857
تاریخ انتشار:چهارشنبه 13 بهمن 1395 - 13:28| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
گزارش از بحران آب در هرمزگان؛

وقتی که بحران بی آبی در برابر اعتبارات رنگ می بازد

در حالی ۱۱ شهر هرمزگان با بحران بی آبی دست و پنجه نرم می کند که به دلیل کمبود اعتبارات و زیرساخت های مناسب بارندگی های اخیر بیشترین خسارات را به کشاورزان شرق استان وارد کرده است.

وقتی که بحران بی آبی در برابر اعتبارات رنگ می بازد

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ استان هرمزگان در چند سال اخیربا خشکسالی پی در پی مواجه شده که این موجب محرومیت مردم برخی از مناطق از شهرها از آب شرب سالم است که این معضل در تابستان و فصل گرم سال به اوج می رسد و مردم این استان را با بحران بی آبی و کم آبی مواجه می نماید.

در سال های اخیر  ۱۱ از شهر هرمزگان با  بحران بی آبی  دست و پنجه نرم می کند که این موضوع در شهر بندرعباس به دلیل افزایش روز افزون  جمعیت حادتر است .

در ماههای گذشته به دلیل کمبود آب ، عملیات برداشت از ذخایر زیر زمینی و آب چاه های شهرستان های اطراف انجام می شد که این امر نیز به نوبه خود مشکلاتی را مانند زعم و رنگ نامطبوع آب بهمراه داشت.

در هفته گذشته خداوند باران رحمت خود را برای مردم این استان نازل کرد و با این بارش الهی مقداری از ناراحتی مردم استان کاسته شد اما با این وجود به دلیل نبود امکانات کافی در شهرستان ها  با خسارت های چشم گیری همراه بوده است.

بارندگی های شدید در روزهای گذشته باعث نابودی بخش زیادی از کشاورزی و زحمت چندین ماهه کشاورزانی شد که چشم به نزول باران الهی داشتند در حالی که با مدیریت صحیح و زیرساخت های مناسب از بروز سیلاب های ویرانگر جلوگیری کرد و مانع از ورود بخش زیادی از آب های روان به دریا شد.

کشاروزان شرق هرمزگان متحمل بیشترین خسارات ناشی از بارندگی

ناصر حیدری پوری،رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان با توجه به اینکه عمده بارش ها در شرق استان صورت گرفت بیشترین خسارت به کشاورزان این منطقه وارد شد،گفت:خسارتی بالغ بر ۲۶میلیارد تومان بارندگی های اخیر به بخش کشاورزی استان داشته است

وی افزود:بارندگی های اخیر در هرمزگان به دلیل نبود سدهای و بندهای  باعث خسارات بر کشاورزان شده است و شهرستان بشاگرد با میزان ۷۵میلی متر بارندگی بیشترین خسارت را در بخش کشاورزی دیده است .

تنها ۱۰درصد حجم بارش ها ذخیره سازی شد

هوشنگ ملایی، مدیرعامل آب منطقه‌ای هرمزگان اظهار کرد:در بارندگی  اخیر استان تنها درمنطقه مکران حدود ۳۵۰ میلیون متر مکعب روان آب داشته ایم که بخش عمده ای آن وارد دریا شده اند و تنها ۶۵ میلیون متر مکعب آن پشت سد جگین اذخیره شد.
وی افزود:در شرق استان ۶ رودخانه سیلابی وجود دارد که در جریان‌ باران های فصلی با احداث سدمی توان ورودی سدهای خوبی را داشته باشیم و از این ظرفیت می توان  در بخش اشتغالزایی،صنعت و تامین آب استفاده کرد.
ملایی با بیان اینکه تنها ۱۰درصد از حجم بارش ها ذخیره سازی شده است، بیان کرد:تنها منبع تامین آب بندرعباس از آب های سطحی سد میناب است و بخشی از منابع آب زیر زمینی سد شمیل هم استفاده می شود.

مدیرعامل آب منطقه‌ای هرمزگان خاطرنشان کرد: مشکل اساسی استان دشت میناب است که به شدت دچار مشکل فروچاله ها شده  ودر حال نشست است که به دلیل کمبود بودجه مالی در استان نتوانسته ایم این معضل را حل کنیم.

احداث  آبشیرین کن ها در غرب نیاز آب بندرعباس را برطرف می کند

امین قصمی مدیر عامل آبفای هرمزگان اظهار کرد:سیاست وزارت نیرو براین اساس  است که آب مصرفی بندرعباس از طریق آب شیرین کن های در غرب بندرعباس تامین شودوبا توجه به اینکه در شرایط فعلی نیاز آب بندرعباس ۲هزار ۵۰۰ لیتر در ثانیه از شرق دشت میناب و دشت شمیل دارد تامین می شود و از طریق توپو گرافی در مخازن شرق بندرعباس وارد می شود اما تامین آب از طرف غرب به صورت سری انجام خواهد شد.

وی افزود: با احداث این دو آبشیرین کن زده  در غرب بندرعباس یکی ۱۰۰ هزار مترمکعبی و دیگری یک میلیون متر مکعبی به بهره برداری برسد که این بهترین راه نجات دشت میناب است که با این کار می توانیم تامین آب بندرعباس را از دشت میناب و شمیل جدا کرد .

 

 

انتهای پیام/م

 

 

 

لینک کوتاه : https://www.hormoz.ir/?p=386857
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

15,307 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی