تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 560030
تاریخ انتشار:شنبه 18 بهمن 1399 - 15:55| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
در گفتگو با مبارز انقلابی هرمزگان مطرح شد؛

قبل از انقلاب جاده تهران_بندرعباس به جاده مرگ شهرت داشت

محمد رزم گفت: با ۲۰ میلیون جمعیت ۶ میلیون نفت هم می فروختیم اما وضع حیات مردم کشور به چه صورت بود؟ با این همه درآمد، جاده ای که از بندرعباس به سمت تهران بود اتوبان نبود در بندرعباس تنها یک خیابان از برق تا چهارراه قدس و شاه حسینی بود و در روستاها هم راه ارتباطی نداشت.

قبل از انقلاب جاده تهران_بندرعباس به جاده مرگ شهرت داشت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ مردم ایران با جمهوری اسلامی، معنای واقعی استقلال در انتخاب مسئولین و سیاستگذاران کشور را درک کرده و به بیگانگان مجال دخالت در امور سیاسی کشور را ندادند استقلال در روابط خارجی ایران نیز درخورتِوجه بوده و ایران قبل از انقلاب را که صرفاً پیاده نظام دولت های غربی در منطقه بود، امروزاثرگذارترین کشور منطقه و بعضاً دنیا می دانند.

با ظهور انقلاب اسلامی، وابستگی های سیاسی و نظامیِ ایران از کل کشورهای دنیا قطع شد و شعار راهبردی ایران، یعنی «نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی » به گوش تمام کشورهای جهان رسید و طبق گزارش اَمِریکَن اینترست، در سال ۲۰۱۷ ایران هفتمین قدرت در دنیا شناخته شده است.

انتخاب و انتصاب مسئولین، ابتدایی ترین حق یک کشور محسوب می شود و وابستگی در دوران پهلوی به حدی بود که انتخاب نخست وزیر و سایر مسئولین باید با نظر مستقیم غرب انجام می شد انتخاب رجال سیاسی وابسته به غرب توسط انگلیس وآمریکا، از خود رضاخان ومحمدرضا گرفته تا عناصر مختلف دربار، نکته ای تأمل برانگیز در وابستگی بی چون وچرای رژیم پهلوی است.

یکی از بارزترین صفات حکومت پهلوی، وابستگی به دولت های بیگانه و به ویژه آمریکا بود این درحالی است که یکی از اصول مهم قانون اساسی جمهوری اسامی ایران؛ استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی کشور است پس از پیروزی انقلاب اسلامی، اصل استقلال از چنان ارج و منزلتی برخوردار شد که همراه اصل آزادی در کنار اسلام، به عنوان اصلی تفکیک ناپذیر، به قانون اساسی جمهوری اسلامی وارد شد و حفظ استقلال، وظیفۀ آحاد ملت و دولت و کارویژۀ اصلی سیاست کشورتلقی شد.

انتظاری که از رژیم شاهنشاهی با ۵۰ سال حکومت داشتیم این نبود که نسبت به زندگی مردم بی تفاوت باشد

در همین رابطه محمد رزم از مبارزین انقلاب در گفتگو با هرمز اظهار کرد: قبل از انقلاب با توجه به اینکه رژیم شاهنشاهی حکومت می کرد و محمدرضاشاه به عنوان شخص اول مملکت بر مردم سلطنت می کرد اما وضعیت آب و برق در شهر بندرعباس اسفناک بود مفاسدی هم وجود داشت که به معنی آزادی نبود.

این مبارز انقلاب افزود: با ۲۰ میلیون جمعیت ۶ میلیون نفت هم می فروختیم اما وضع حیات مردم کشور به چه صورت بود؟ با این همه درآمد، جاده ای که از بندرعباس به سمت تهران بود اتوبان نبود یک جاده یک طرفه به اسم جاده مرگ بود در بندرعباس تنها یک خیابان سراسری از برق تا چهارراه قدس و شاه حسینی بود و روستاها هم که راه ارتباطی نداشتند.

رزم ادامه داد: قبل از انقلاب جمهوری اسلامی، نه تنها در بندرعباس بلکه در کل کشور خانه سازی در حد بسیار کمی بود کمتر خانه ای را میتوان یافت که ۲ طبقه ساخته شده باشد، حتی مهندسین طراحی خانه های نیروی دریایی هم که خارجی بودند پیش بینی کولر نکرده بودند تا برای فصل گرما دچار مشکل نشوند.

وی تصریح کرد: انتظاری که از رژیم شاهنشاهی با ۵۰ سال حکومت پهلوی داشتیم این نبود که نسبت به زندگی مردم بی تفاوت باشد در حالی که جمهوری اسلامی با ۴۰ سال حکومت، اتوبان سراسری و خانه برای رفاه حال مردم دارد، قبل از انقلاب تنها به عده محدودی از مردم حق آب و برق می دادند.

رزم گفت: انقلاب که پیروز شد امام خمینی(ره) گفتند همین آب کمی که می آید بین تمام مردم توزیع شود تا اینکه سد استقلال میناب را در زمان ریاست جمهوری رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) افتتاح کردند روستاها لوله کشی شد و ما به عنوان جهادسازندگی اگر به مردم خدمتی می کردیم از برکات جمهوری اسلامی بود.

وی اظهار کرد: شاه حتی نسبت به آموزش و پروش دانش آموزان نیز بی توجه بود افرادی بودند که برای گرفتن مدرک دیپلم باید به کرمان می رفتند و بندرعباس مقطع دوم سیکل را نداشت حتی قشم یک روستا و جزیره دورافتاده ای بود که از نظر امکانات تحصیلی رفاهی نداشتت اما اکنون در همین جزیره قشم دانشگاه بین المللی برای تحصیل افراد تاسیس شده است.

رزم در خصوص کشاورزی نیز تصریح کرد: خاندان پهلوی مناطق خوش آب و هوا را به تصرف خود در آورده بودند و بهترین محصولات را برای خود کشت می کردند در حالی که مردم با کمترین امکانات کشاورزی می کردند و دولت حمایتی نمی کرد، زیتون فقط برای شمال کشور و پسته نیز فقط برای رفسنجان بود اما اکنون در بسیاری از مناطق این میوه ها به وفور کشت می شود.

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه : https://www.hormoz.ir/?p=560030
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

15,606 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی