تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 563002
تاریخ انتشار:یکشنبه 01 فروردین 1400 - 10:09| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
 گزارشی از حال بد بیماران سرطانی؛

شیمی درمانی کودکان دارای سرطان بندرعباس در کانکس ۶۰ متری انجام می شود

اگرچه پروتکل درمانی در ایران به روز و مطابق با کشورهای پیشرفته دنیا است؛ اما برای درمان بسیاری از بیماران سرطانی با مشکل عدم حمایت دولت مواجه هستیم.

شیمی درمانی کودکان دارای سرطان بندرعباس در کانکس ۶۰ متری انجام می شود

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛از دیدگاه حکمای قدیمی طب ایرانی سرطان نوعی ورم است که به سبب تغییرات اخلاط بدن پیدا می‌شود ولی امروزه با پیشرفت دانش پزشکی می‌دانیم که این‌گونه نیست.[۳] سلول‌های سرطانی از ساز و کارهای عادی تقسیم و رشد سلول‌ها جدا می‌افتند.
احتمال بروز سرطان در سنین مختلف وجود دارد متاسفانه سرطان فقط بزرگسالان را درگیر نمی‌کند بلکه کودکان هم به این بیماری مبتلا می‌شوند؛ تب مکرر، عفونت‌های پی‌درپی و کم‌خونی از علایمی هستند که پزشک را به فکر بررسی از نظر بروز سرطان می‌اندازد؛ خوشبختانه در حال حاضر برای اغلب سرطان‌های کودکان به خصوص لوسمی، درمان وجود دارد و ۷۰ درصد از کودکان مبتلا درمان می‌شوند.
متاسفانه آمار دقیقی از میزان شیوع سرطان اطفال در ایران نداریم اما پروتکل درمانی در ایران به روز و مطابق با کشورهای پیشرفته دنیاست.
از نظر پیشرفت های علمی، روش های درمانی و نوع داروها هم هیچ فاصله ای نیست از نظر مطالعات، روش های تحقیقی، کنگره های علمی و… نیز از جمله کشورهای به روز هستیم بنابراین تفاوت زیادی بین روش های درمانی در ایران و نتایج حاصل از آن با کشورهای پیشرفته وجود ندارد.
با این حال اما برای درمان بسیاری از بیماران سرطانی بامشکل مواجه هستیم، مشکلاتی ناشی از عدم حمایت دولت برای تاسیس بیمارستان و خرید دستگاه های شیمی درمانی و امکانات رفاهی که کار درمان را سخت کرده است.
در همین رابطه صدیقه کیوان مدیر اجرایی موسسه خیریه خلیج فارس (موسسه حمایت از کودکان سرطانی) هرمزگان در گفتگو با خبرنگار هرمز اظهار کرد: در حال حاضر شیمی درمانی سرپایی در یک کانکس ۶۰متری در محوطه بیمارستان کودکان انجام می شود که باتوجه به نبود فضای بزرگ و مناسب در این بخش، نیاز مبرم به ۲۵۰ متر زمین جهت انجام کارهای شیمی درمانی داریم.
مدیر اجرایی موسسه خیریه خلیج فارس افزود: مشارکت موسسه حمایت از کودکان سرطانی در جهت ساخت بخش خون،سرطان و پیوند است و قرار بود با همراهی مردم و در قالب خرید اوراق مشارکت باشد؛ اما این پروژه هنوز به پایان نرسیده است.
پرستار باید حواسش باشد که در راهروهای بی امکانات بیمارستان، بیمار و همراهش آسیب نبینند
کیوان ادامه داد: تعهداتی که از طرف دانشگاه علوم پزشکی و استانداری داده شده بود عملی نشد، پالایشگاه نفت بندرعباس نیز متعهد شده بود که حداکثر تا یکسال و نیم آینده پروژه را تکمیل کند.
وی تصریح کرد:حتی برای خرید مصالح ساختمانی،فراخوان دادیم وهمکاری مردم را برای مشارکت درساخت این بخش خواستار شدیم که یک پیمانکار به صورت رایگان و بدون گرفتن دستمزد، ساخت آن را برعهده گرفت.
مدیر اجرایی موسسه خیریه خلیج فارس با بیان اینکه ساخت این بخش از بیمارستان تا همین مرحله هم که رسیده با همراهی و کمک های هر چند کوچک همین مردم بوده است، افزود: بیش از چهل سال است که، حتی یک بیمارستان دانشگاهی در بندرعباس ساخته نشده و بیمارستان شهید محمدی نیز در زمان پهلوی ساخته شده است.
کیوان خاطرنشان کرد: در طول روزبیمارانی داریم که در راهروهای بیمارستان، مادر بر روی یک صندلی نشسته و کودک بیمار خود را با وجود سرم در آغوش خود نگه داشته است و آنقدر تعدادشان زیاد بوده که پزشک و پرستار بیمارستان باید قبل از ارائه خدمات، حواسش به دست و پای کودک بیمار و مادرش باشد که در این راهروهای شلوغ آسیب نبیند.
مدیر اجرایی موسسه خیریه خلیج فارس تصریح کرد: هزینه درمان بیمارانی که از اتباع خارجه هستند را نمیتوانیم تقبل کنیم فرضاً اگر هزینه درمان یک بیمار ایرانی ۲۰۰ هزار تومان است هزینه درمان همان بیمار برای تبعه خارجه ۱۰ میلیون تومان می شود که تقبل این هزینه در توان موسسه نیست و اتباع خارجه امکانات لازم مانند دفترچه بیمه را فقط در استان های غیر مرزی میتوانند داشته باشند.
کارجهادی خانواده خیر دریازاده و عدم پایبندی مسئولین به وعده های داده شده
همچنین فخری دریازاده و محمد دریازاده زوج خیر هرمزگانی هر دو متولد سال ۱۳۵۷ و ساکن شهر بندرعباس هستند، آنها عضو موسسه ساحل خلیج فارس حمایت از کودکان سرطانی و سال ۱۳۹۰ هر دو باهم وارد این موسسه شدند.
به عقیده این زوج، خانواده هایی هستند که وضع مالی خوبی ندارند اما فرزندان آنها دچار یک بیماری پرهزینه به نام سرطان شده اند که اگر به آنها درهزینه این بیماری کمک کنند آرامش و خیر و برکت وارد زندگی آنها می شود.
آنها با کارجهادی که دارند هر سه شنبه از ساعت ۸ تا ۱۲ در حیاط بیمارستان غذاها را به نفع کودکان سرطانی به فروش می رسانندکه حاضر نیستند آن را با هیچ چیز دیگری عوض کنند و می گویند «غذایی که درست می کنیم و خیری که به دیگران می رسانیم باعث رضایت قلبی می شود».
این زوج جوان هرمزگانی که بیمارستان شیمی درمانی را به کمک مردم می سازند نیازمند یاری هرچه بیشتر مردم هستند آنها با همراهی مردم پنج میلیارد تومان هزینه جمع آوری کرده اند و دستگاه های درمان را نیز خریداری کرده اند؛ اما دولت در ساخت این بیمارستان به آنها کمکی نکرده به همین دلیل برای مصالح ساختمانی نیز احتیاج به کمک دارند.
خانواده خیر دریازاده می گویند مسئولین اگر قولی می دهند باید به آن عمل کنند هزینه های درمان به شدت افزایش یافته است و داروها نیز گران است.
دانش آموزان سرطانی تا زمانی که تحت آموزش هستند به بیماری فکر نمی کنند
فرحناز بلوچی، مدیر موسسه مدرسه بیمارستانی نوید زندگی در بخش خون و سرطان بیمارستان کودکان بندرعباس نیز در گفتگو با هرمز اظهار کرد: دانش آموزان تحت پوشش این بخش متغیر هستند و اولویت با فرزندانی است که بخاطر فضای آموزشی و عدم حضور در فضای عمومی منع از تحصیل می شوند.
مدیر موسسه مدرسه بیمارستانی نوید زندگی در بخش خون و سرطان بیمارستان کودکان بندرعباس افزود: ۳۰۰ نفر از دانش آموزان تحت حمایت موسسه درمانی هستند که از این تعداد افرادی که اتمام درمان می شوند به مدارس عادی خواهند رفت.
بلوچی ادامه داد: تمام دانش آموزانی که تحت مدرسه بیمارستانی نوید زندگی در بخش خون و سرطان بیمارستان کودکان بندرعباس هستند کارنامه تحصیلی دریافت می کنند و کلاس ها به صورت کارگاهی در همان بخش بیمارستان برگزار می شود.
وی تصریح کرد: تحصیل در این مدرسه ساعت به خصوصی ندارد و زمان آن را دانش آموز بنا بر وضعیت جسمانی که دارد اعلام می کند با وجود اینکه ۸۰ درصد از آموزگاران نیز رسمی آموزش و پرورش هستند اما کلاس های خصوصی این مدرسه را به صورت خودجوش و بدون دریافت ریالی اداره می کنند.
مدیر موسسه مدرسه بیمارستانی نوید زندگی در بخش خون و سرطان بیمارستان کودکان بندرعباس خاطرنشان کرد: دانش آموزانی که از شهرستان ها و روستاهای استان هرمزگان در بیمارستان بستری هستند نیز تحت پوشش این مدرسه قرار می گیرند و بیش از ۵ سال است که آموزش از راه دور را در این موسسه برای دانش آموزان سرطانی برقرار کرده ایم.
بلوچی ادامه داد: دانش آموزان تا زمانی که در حال آموزش هستند به تنها چیزی که فکر نمی کنند بیماری است استقبال خانواده ها از این طرح نیز بسیار زیاد بوده و رضایت دارند.
وی افزود: اولین دانش آموزی که ثبت نام کردیم کلاس اول بود اگرچه دوره درمان سختی داشت اما سال بعد اتمام درمان داشت و ادامه تحصیل را در مدارس عادی گذراند.
انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://www.hormoz.ir/?p=563002
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

15,560 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی