1

خطر اوج‌گیری اُمیکرون در هرمزگان

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛دکتر فاطمه نوروزیان، صبح امروز (۶ دی‌ماه) در جمع خبرنگاران با بیان اینکه هفت و چهار دهم درصد کاهش در شناسایی موارد مثبت داشتیم گفت درصد مثبت شدن تست‌ها در هفته‌ای که گذشت ۵ درصد بود که این کمترین آمار در مثبت شدن تست از شروع پیک تا کنون بود.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه در هفته گذشته در سه شاخص افزایش داشته‌ایم، تصریح کرد: در هفته‌ای که گذشت در موارد بستری ده درصد، فوت یک مورد و بستری در آی‌سی‌یو ۱۳ درصد افزایش داشتیم.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با تأکید بر اینکه توصیه می‌شود تمامی افراد به محض بروز علائم جهت شروع درمان سریعاً اقدام کنند، عنوان کرد: متأسفانه در حال حاضر در جامعه با پدیده‌ای به نام عادی انگاری مواجه هستیم.

نوروزیان ادامه داد: بسیاری افراد که علائم اولیه سرماخوردگی را دارند با تصور اینکه واکسن زده‌ایم و مبتلا نمی‌شویم یا اینکه این علائم به دلیل آلرژی است و عدم باور کردن کرونا و یا خفیف بودن علائم برای انجام تست مراجعه نمی‌کنند که این دو خطر عمده در پی خواهد داشت اول اینکه این افراد قرنطینه نمی‌شوند لذا مسبب انتقال بیماری در جامعه می‌شوند. خطر دیگر این است که چون این افراد به پزشک مراجعه نمی‌کنند و تحت درمان قرار نمی‌گیرند ممکن است درگیر عوارض بیماری و درگیری ریه شوند و زمانی مراجعه کنند که روند درمان با مشکل مواجه شود؛ از این رو تأکید می‌شود با توجه شرایط افراد بلافاصله بعد از بروز علائم به مراکز غربالگری مراجعه کنند.

وی خاطرنشان کرد: در هفته‌ای که گذشت در بشاگرد، پارسیان، بندر خمیر، حاجی‌آباد، قشم و بستک کمی افزایش موارد مثبت را شاهد بودیم و در جاسک و جزیره کیش موارد مثبت ثابت بوده و در بقیه شهرستان‌ها روند کاهشی داشته‌اند که در نهایت در بررسی آمار کلی استان، شناسایی موارد مثبت هفت و چهار صدم درصد کاهش داشته‌ایم.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با بیان اینکه تا این زمان وجود ۵ مورد مبتلا به اُمیکرون در استان هرمزگان قطعی شده است، اضافه کرد: با توجه به اینکه در کشور ما واکسیناسیون زیادی انجام شده، انتظار می‌رود بروز علائم و شناسایی موارد مثبت کمتر باشد اما با توجه به شیوع و قدرت انتقال سریع این بیماری خطر از دو جانب وجود دارد. اگر تعداد زیادی هم‌زمان مبتلا شوند ممکن است به دلیل بیماری زمینه‌ای یا ضعف سیستم دفاعی در بعضی افراد دچار طغیان بیماری در یک بازه زمانی شویم همچنین از طرف سازمان بهداشت جهانی این بیم می‌رود که وجود هم‌زمان ویروس دلتا و اُمیکرون در بدن باعث جهش ویروسی جدیدتری شود.

نوروزیان در پایان با تأکید بر تکمیل واکسیناسیون در تک‌دوزی‌ها و همچنین انجام واکسیناسیون دز سوم، یادآور شد: در خصوص تزریق واکسن دز سوم طبق جدول افرادی که واکسن ویروس کشته شده سینوفارم، برکت و بهارات را دریافت کردند سه ماه بعد از دز دوم می‌توانند مشابه واکسن قبلی یا پاستوکووک پلاس و آسترازنکا دریافت کنند و افرادی که اسپوتنیک و آسترازنکا تزریق کرده‌اند سه ماه بعد هم می‌توانند مشابه واکسن خود را دریافت کنند که به دلیل نبودن اسپوتنیک افرادی که دو دوز قبلی اسپوتنیک دریافت کرده‌اند می‌توانند آسترازنکا یا پاستوکوک پلاس دریافت کنند.

منبع ایسنا

انتهای پیام