تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 593219
تاریخ انتشار:دوشنبه 06 دی 1400 - 18:07| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

خاموش‌بودن چراغ صنایع دستی جنوب ایران در بازار ملی/ کمبود ارز با صادرات صنایع دستی تامین می‌شود

صنایع دستی یکی از ظرفیت‌های ویژه استان بوشهر است که با وجود هزینه بسیار کم و با سرمایه اندک می‌توان به درآمد بسیار مناسبی دست یافت و مشتغل زیادی در این زمینه ایجاد کرد اما با وجود تمام پیشرفت‌ها در این زمینه آن‌گونه که باید شناخته شده و مورد توجه قرار نگرفته است.

خاموش‌بودن چراغ صنایع دستی جنوب ایران در بازار ملی/ کمبود ارز با صادرات صنایع دستی تامین می‌شود

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به گزارش سپاس؛ صنایع‌دستی یکی از قدیمی‌ترین اشتغال‌ها در کشور و به‌تبع آن استان بوشهر هست که در زمان‌های دور بیشتر مردم روستاهای استان بوشهر توانایی انجام و ساخت بعضی از صنایع‌دستی بومی را داشتند.

با توجه به محیط زندگی و لوازمی که برای ساخت صنایع‌دستی به وفور یافت می‌شد و همچنین کمبود تجهیزات جدید که با پیشرفت صنعت و گسترش آن جای صنایع‌دستی را گرفته مورد توجه اکثر روستاییان بخشی از مردم شهرنشین بود.

فراموشی تولید صنایع دستی در استان بوشهر

برای مثال تا همین ۲۰ سال پیش هم استفاده از حصیر ساخته شده از پیش یا همان برگ نخل در بسیاری از خانه‌های روستایی هم‌جوار نخلستان‌ها رایج بود.

با افزایش کارخانه‌های تولیدی و آسان شدن تهیه انواع فرش‌ها و ظرف‌ها کم‌کم بعضی از صنایع‌دستی رو به فراموشی رفت.

امروزه جای خالی بسیاری از صنایع‌دستی در بازار و خانه‌ها به چشم می‌آید و افراد زیادی تقاضای استفاده این کالاها را دارند.

در سال‌های اخیر با توجه به نیاز به داشتن کالاهای صنایع‌دستی افراد زیادی را به این فکر انداخت که به این شغل ورود کنند تا علاوه بر زنده نگه‌داشتن این صنعت بومی از طریق آن بتوانند اقتصاد خانواده‌ی خود را نیز بچرخانند.

مزیت های تولید صنایع دستی استان بوشهر

یکی از مزیت‌های مهم صنایع‌دستی این است که مواد اولیه آن در استان وجود دارد و می‌توان با هزینه‌ای اندک آن را به دست آورد.

همچنین دیگر مزیت این شغل عدم نیاز به سرمایه زیاد برای راه‌اندازی این کسب‌وکار هست.

ازجمله معروف‌ترین صنایع‌دستی استان بوشهر می‌توان به حصیربافی گبه‌بافی با بافی گرگور بافی و انواع تولیدی‌ها از ضایعات نخل‌ها اشاره کرد.

از دیگر مزیت‌های صنایع‌دستی در استان بوشهر شهر امکان صادرات و آن به دیگر کشورها با توجه به وجود گمرک و اسکله‌های تجاری است.

تامین ارز کشور با صادرات صنایع دستی

که این اقدام علاوه بر تولید اشتغال می‌تواند با ورود ارز به تأمین ارز موردنیاز کشور نیز کمک کند اما با تمام این مزیت‌ها صنایع‌دستی استان بوشهر آن‌چنان‌که باید شناخته شده نیست.

فوزیه مقتدر فرد یکی از هنرمندانی است که در این زمینه فعالیت دارد در گفت‌وگو با سپاس عنوان کرد: من فعالیت خود را از سال ۹۱ با آموزش و تولید صنایع‌دستی چرمی آغاز کردم و هم‌زمان خود نیز در این زمینه فعالیت داشتم.

از آموزش صنایع دستی تا تاسیس شرکت تعاونی صنایع دستی 

مقتدرفرد افزود: با گسترش فعالیت‌ها در سال ۹۴ تصمیم به تأسیس یک شرکت تعاونی در زمینه‌ی تولید صنایع‌دستی گرفتم چون که حصیربافی رشته بومی استان هست بیشتر در آموزش و تولیدش فعالیت داشتم و توانستم سه نشان ملی در این رشته کسب کنم و در نمایشگاه‌های داخل کشور و خار ج از کشور شرکت کنم.

این کارآفرین صنایع دستی بیان کرد: پس از آن به صورت تخصصی وارد تولید صنایع‌دستی بومی مانند حصیربافی کپوبافی و گبه‌بافی شدیم و پس از آن مربیانی را در کنار خود آموزش دادم که توان آموزش صنایع‌دستی را داشته باشند.

راهبر شغلی کمیته امداد امام خمینی خاطر نشان کرد: پس از تأسیس شرکت تعاونی با نهادهای مختلفی همچون کمیته امداد، بهزیستی و میراث فرهنگی برای برگزاری آموزش‌های رایگان تفاهم‌نامه امضا کردیم.

وی تاکید کرد: از شش سال گذشته تاکنون به‌صورت تخصصی به تولید محصولاتی همچون حصیر و کپو و گلیم به دلیل داشتن بازار مناسب و همچنین وجود مواد اولیه در استان روی آوردیم و افراد دیگری نیز که می‌خواهند در این زمینه فعالیت بکنند به دلیل استقبال از این محصولات می‌تواند سود خوبی داشته باشد.

کسب درآمد در خانه از طریع تولید صنایع دستی

مقتدر فرد ابراز کرد: افرادی که برای ما صنایع‌دستی تولید می‌کنند۲۵۰ نفر هستند ک تعدادی از آنان خودسرپرست وبی سرپرست ومددجوی کمیته امداد امام خمینی (ره) بستگی به میزان کار آن‌ها از یک تا سه میلیون تومان درآمد دارند.

این تولید کننده صنایع دستی افزود: چند سالی هست ک با تلاش معاونت صنایع‌دستی استان بوشهر توانسته‌ایم کیفیت کار را افزایش دهیم تا جایی که به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس مانند قطر ،عمان و دبی همچنین به صورت چمدانی به کشورهای اروپایی صادرات داشته باشیم.

وی تصریح کرد: یکی از مشکلات ما وجود دلالانی است که مواد اولیه را از استان خارج می‌کنند همچنین هنرمندانی را که ما از صفر به صد رسانده‌ایم از ما می‌گیرند.

جایگاه صنایع دستی استان بوشهر در سطح بین المللی

رحیمی معاون صنایع‌دستی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان بوشهر عنوان کرد: صنایع‌دستی استان بوشهر در چند سال گذشته با توجه به ظرفیت‌ها و کیفیت خوب مواد اولیه در کشور بیشتر شناخته‌شده است تواند در سطح ملی و بین‌المللی جایگاه خود را پیدا کند.

در حال حاضر از صنایع‌دستی بوشهر در معماری چیدمان داخلی و طراحی‌ها از آن استفاده می‌شود.

رحیمی افزود‌: خانم‌های توانمند روستایی استان بوشهر با توجه به هزینه‌های پایین و زمان کوتاه تولید صنایع‌دستی، با آموزش لازم می‌توانند زمینه ورود به بازار صنایع‌دستی را برای خود فراهم کنند.

معاون صنایع‌دستی اداره میراث فرهنگی بوشهر ابراز کرد: یکی از اقداماتی که سال‌های گذشته درزمینهٔ تولید صنایع‌دستی استان بوشهر موردتوجه قرار گرفته آموزش با محوریت زیست‌بوم و با هدف تولید است.

اختصاص تسهیلات برای تولید کنندگان

وی خاطرنشان کرد: همچنین ما در این زمینه برای افراد متقاضی تسهیلات مشاغل خانگی با سود ۴ درصد در نظر گرفته‌ایم که به‌صورت مستقیم به متقاضیان تعلق می‌گیرد.

رحیمی بیان کرد: دولت جدید نگاه بسیار ویژه به صنایع‌دستی و اشتغال در این زمینه دارد که این خود می‌تواند موجب پیشرفت بیشتر این رشته شود.

دریافت نشان اصالت صنایع دستی استان بوشهر

معاون صنایع‌دستی اداره میراث فرهنگی بوشهر ابراز کرد: ما در سال‌های اخیر توانستیم برای ۱۸ محصول در نمایشگاه‌های مختلف نشان ملی اصالت دریافت کنیم که از جمله این محصولات می‌توان به عبا بافی حصیربافی تولیدات دریایی پارچه پشم شتر زیورآلات و غیره اشاره کرد.

وی گفت: یکی از مشکلاتی که در حال حاضر در مقابل تولیدکنندگان صنایع‌دستی استان وجوددارد گران شدن چند برابری مواد اولیه مورد نیاز این صنایع است.

رحیمی تصریح کرد: صادرات این محصولات از استان بوشهر به دلیل وجود تحریم‌ها با مشکلات زیادی روبرو و در حال حاضر محصولات از طریق لنج ها یا به صورت چمدانی صادر می‌شود.

معاون صنایع‌دستی مدیرکل گردشگری استان بوشهر تشریح کرد: تاکنون در حوزه ۱۲طرح تسهیلات تعلق‌گرفته است که به ارزش ۲ میلیارد و ۵۱۰ میلیون تومان پرداخت‌شده که زمینه‌ی ایجاد ۸۹ اشتغال غیرمستقیم را فراهم کرده همچنین  حدود سه میلیارد تومان نیز در حوزه مشاغل خانگی به متقاضیان اعطاء شده است.

در ادامه تعدادی از صنایع‌دستی استان بوشهر برای آشنایی بیشتر معرفی می‌شود.

حصیربافی

حصیربافی به دلیل وجود نخلستان‌های فراوان در استان بوشهر، از گذشته‌های دور رواج داشته است. محصولاتی نظیر سبدهای حصیری، زنبیل‌های حصیری، بادبزن، کلاه حصیری و … از جمله ی آن هستند.

حصیربافی یکی از قدیمی‌ترین صنایع‌دستی و شاید کهن‌ترین آن‌هاست که به‌عنوان منشأ نساجی شناخته می‌شود و در بسیاری از کشورهای جهان به‌ویژه آن دسته از ممالکی که به مـــواد اولیه موردنیاز این رشته دسترسی دارند مرسوم و متداول بوده است.

حصیربافی از صنایع بومی و کهن استان بوشهر است. حصیر از پیش (برگ درخت خرما) درخت خرما و در بیش‌تر مکان‌هایی که نخل وجود دارد، بافته می‌شود. مهم‌ترین نوع حصیر که از لحاظ اقتصادی دارای اهمیت است و در کشورهای حاشیه جنوبی خلیج‌فارس دارای بازار خوبی است؛ فرش حصیری (تک) نام دارد با پهنای ۱۰ سانتی‌متر که بعد از بافت اندازه‌هایی که مدنظر است، در کنار یکدیگر آن‌ها را می‌دوزند.

گبه‌بافی

گبه از برجسته‌ترین محصولات صنایع‌دستی استان بوشهر است که معمولاً در مناطق روستایی شهرستان‌های گناوه و دشتستان بافته می‌شود.

در بافت گبه رنگی، از نخ های دست ریس آماده شده از پشم گوسفند که به شیوه رنگرزی گیاهی، رنگ آمیزی شده، استفاده می کنند.گبه بافی به صورت ذهنی باف و بدون نقشه قبلی صورت می گیرد و نقش های به کار رفته در بافت گبه از قدمت زیادی برخوردار است که الهام گرفته از طبیعت و حیات وحش و پرندگان و …است.

گبه های بافت بوشهر معمولا” ابعادی به درازای۲۰۰ سانتی متر و پهنای ۱۰۰ سانتی متر دارند و برای بافت هر تخته آن دو بافنده ماهر به مدت یک ماه کار می کنند (حد اقل ۶ ساعت کار در روز). در بافت گبه معمولا از پشم رنگ شده گوسفند و مخلوط با موی بز استفاده می شود. به طور کلی گبه مورد توجه زیاد گردشگران استان بوشهر قرار می گیرد.

عبا بافی

عبا نوعی پارچه پشمی نرم و با دوام از پشم شتر است. عبای مخصوصی که در بوشهر بافته می شود، از محصولات منحصر به فرد نساجی سنتی در ایران است.

بافت پارچه های عبا در در کارگاه های خانگی و توسط مردان انجام می شود و تنها محل تولید عبای بوشهر، روستای کردوان از توابع شهرستان دشتی است.

تنوع رنگی پارچه عبا، متناسب با رنگ پشم ریسیده شده، شامل رنگ های قهوه ای، حنایی، مشکی و سفید است.

عباهای تولید شده در این منطقه، از مشهور ترین صنایع دستی بوشهر محسوب می شوند و مشتریان بسیاری در کشورهای حوزه خلیج فارس دارند.این صنعت به دلیل کم بودن استادکارها اکنون کم تر رواج دارد و رو به انقراض است.

ساخت ماکت لنج

ساخت ماکت های این لنج ها که از صنایع دستی بوشهر به حساب می آیند، نشان دهنده علاقه مندی مردم این خطه به این صنعت قدیمی است.

ساخت لنج در شهرهای دیگر جنوب کشورمان هم مرسوم بوده است. امروزه کارگاه های لنج سازی جنوب کشور، از مهم ترین جاذبه های گردشگری این مناطق محسوب می شوند که هر ساله تعداد زیادی گردشگری از آن ها بازدید می کنند.

شهرستان های بوشهر، دیر و تنگستان در استان بوشهر، از مهم ترین مراکز لنج سازی در این استان هستند.

تولیدات صنایع دریایی

همجواری با خلیج فارس، باعث رشد یکسری از صنایع دستی مربوط به دریا در این استان شده است. تولید محصولاتی همچون جعبه های جواهر زیبا، اسباب بازی و عروسک، زیور الات و … با استفاده از صدف های خلیج فارس در این استان رواج دارد.

از دیگر صنایع دستی بوشهر که با دریا در ارتباط است، می توان موجودات دریایی و ماهی های خشک شده را نام برد.

 

انتهای پیام/

برچسب ها:
لینک کوتاه : https://www.hormoz.ir/?p=593219
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها
نظرات بینندگان
تعداد نظرات: بدون نظر
ارسال نظر

  • نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمايید.
  • توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت یا منفی استفاده فرمایید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی یابد.

یادداشت

گفتگو

اقتصادی