تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
اجتماعی
کد خبر : 390518
تاریخ انتشار:چهارشنبه 20 بهمن 1395 - 15:06| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
معاون بهزیستی کل کشور:

حوزه اعتیاد در برنامه ششم توسعه افزایش بودجه ندارد/اختصاص پنج درصدخدمات آسیب های اجتماعی بهزیستی به زنان

معاون بهزیستی کل کشور با اشاره به اینکه در برنامه ششم توسعه در حوزه اعتیاد افزایش اعتبار صورت نگرفته است افزود: اضافه نکردن بودجه با وجود رشد تورمی هزینه ها مانند کاهش بودجه است و این مسئله بسیار قابل تامل است.

حوزه اعتیاد در برنامه ششم توسعه افزایش بودجه ندارد/اختصاص پنج درصدخدمات آسیب های اجتماعی بهزیستی به زنان

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ محسن روشن پژوه معاون سازمان بهزیستی کل کشور در گفتگو با خبرنگار کیش پرس گفت:در برنامه ششم توسعه در حوزه پیشگیری از اعتیاد افزایش اعتبار صورت نگرفته و با وجود رشد تورمی هزینه ها این عدم افزایش مانند کاهش بودجه و اعتبار بوده و این مسئله بسیار قابل تامل است.

فعالیت بیش از ۳۲۰ مراکز سیار کاهش آسیب های اجتماعی

وی با اشاره به اینکه بهزیستی کشور در تلاش است تا آسیب های اجتماعی را کنترل کرده و به حداقل ممکن برساند، افزود: در حوزه اعتیاد، سازمان بهزیستی بالغ بر ۴۵۰ واحد رائه خدمات کاهش آسیب به شکل های مختلف دارد.

معاون بهزیستی کل کشور با بیان اینکه تیم های سیار این سازمان در سطح شهرها در حال خدمات رسانی به آسیب دیدگان اجتماعی هستند، اظهار کرد: هم اکنون در حدود ۱۲۰ مرکز سیارگذری( مکانی که به معتادان با رفتار پرخطر، خدمات کاهش آسیب آرائه می کند) و بیش از ۲۰۰ مرکز سیار کاهش آسیب با ماشین های بزرگ و مجهز به تیم های کارشناسی مراکز و تیم های متصل به آنها و سرپناه های شبانه (مکانی که به منظور کاهش آسیب و برای اسکان موقت و شبانه به معتادان با رفتارپرخطر وبی خانمان ارائه می شود) برای افراد بی سرپناه از جمله خدماتی است که بهزیستی ارائه می کند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در یک نگاه کلی تنوع قابل توجهی از مداخلات کاهش آسیب توسط سازمان بهزیستی صورت می پذیرد ،بیان کرد: براساس نیاز جامعه بایداین خدمات بازآرایی شود و در این راستا  سازمان بهزیستی در نظر دارد در سال ۹۶ با افزایش برنامه های کاهش آسیب به ویژه برای زنان و کودکان همچنین در مقابله با اسیب های داروهای محرک و رونگردان فعالیت های مراکز خود را افزایش دهد.

اختصاص ۵ درصد از خدمات کاهش آسیب های اجتماعی به زنان

روشن پژوه با اشاره به اینکه در حال حاضر نزدیک به پنج درصد از خدمات کاهش آسیب های اجتماعی بهزیستی به بانوان اختصاص داده شده است، افزود: مرکز گذری اختصاصی زنانه و سرپناه های شبانه زنانه از جمله خدمات اختصاصی بهزیستی به بانوان آسیب دیده است اما براساس داده هایی که از بستر اجتماع جمع آوری می شود در حال بازسازی و افزایش خدمات هستیم.

اجرای طرح ملی ارزیابی سریع معتادین سخت در دسترس در آینده ای نزدیک

وی از اجرای طرح ملی ارزیابی سریع معتادین سخت در دسترس و بی سرپناه با رفتارهای پرخطر خبر داد و افزود: در این طرح که از طریق مراکز استان ها جمعیت واقعی معتادان را که جزء گروه های کاهش آسیب هستند تخمین زده و براساس آن نیاز سنجی ها انجام م می شود و در همین راستا خدمات مورد نیاز ارائه می شود.

این مقام مسئول در بهزیستی کشور اظهار امیدواری کرد با پایان طرح آمارهای ارائه شود مبتنی بر شواهد عینی باشد تا براساس آن ها توسعه مراکز صورت گیرد.

معاون بهزیستی کل کشور با اشاره به پدیده های کارتن خوابی، گورخوابی و مانند آن تاکید کرد:  بهزیستی سرپناه های شبانه برای معتادان دارد و از زمانی که برنامه کاهش آسیب در حال انجام است این ظرفیت ها افزایش یافته است.

وی اظهار کرد: این پدیده ها تازگی ندارد و در زمان سرما افراد بی سرپناه در تلاش برای یافتن سرپناه به مکان هایی که بتوانند شب را در آن بگذرانند پناه می برند و ما چهره متنوعی از افراد بی پناه و سخت در دسترس را داریم که امیدواریم حساسیت رسانه ها و جامعه نسبت به آن ها در از بین رفتن این پدیده کمک کند و به نوعی بی اعتنایی در جامعه تبدیل نشود.

ارائه خدمات پیشگیری با تحلیل جمعیت و ساختار کیش

وی در رابطه با برنامه های پیشگیری و درمان اعتیاد در جزیره کیش افزود: در هر شهر یا استان برنامه ریزی با توجه به بسترهای تحلیل جمعیت و ساختارهای جمعیتی صورت گرفته و برنامه ای پیشگیری و درمان استقرار می یابد.

روشن پژوه با بیان اینکه اداره بهزیستی کیش به صورت یک مرکز مستقل و زیر نظر سازمان مرکزی بهزیستی فعالیت خود را ادامه خواهد داد، افزود: درصدد آن هستیم تا جزیره کیش در حوزه معلولیت ها و حوزه های اجتماعی با رویکردی مستقل براساس نیازها، زمینه های ساختاری، مشارکت های بین بخشی و مردمی فعالیت کند.

وی در رابطه با کمبود منابع انسانی متخصص در بهزیستی کیش افزود: با توجه به جمعیت محدود در جزیره کیش نسبت به دیگر شهرهای تحت پوشش می توان از روش تربیت مدرس کمبودهای منابع انسانی و نیروهای متخصص کیش را جبران کرد.

معاون بهزیستی کل کشور خاطرنشان کرد:با استفاده از شهروندان مستقر در جزیره کیش می توان افراد حائز صلاحیت را آموزش داد و در یک فرآیند ارتباطی این آموزش منجر به حضور نیروهای متخصص از درون جمعیت کیش باشد که در این صورت مشکل نیروی انسانی متخصص در جزیره برای همیشه از بین خواهد رود و با ارتباطی که مرکز با این نیروهای تربیت شده خواهد داشت دانش و توانایی آن ها همواره به روز رسانی شده و کیش برای دارای متخصصانی از میان جمعیت ساکن خواهد بود.

اداره بهزیستی کیش از سال ۱۳۸۸ در جزیره کیش آغاز به کار کرده است. ساختمان جدید بهزیستی در زمینی به به مساحت ۹۰۰ متر مربع و با زیر بنای یک هزار و ۸۸۰ متر مربع، در پنج طبقه و شامل بخش های مشاوره، گفتار درمانی، کار درمانی و آب درمانی و پیشگیری و توانبخشی آذر ماه ۹۵ با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به بهره برداری رسید.
انتهای پیام/م

لینک کوتاه : https://www.hormoz.ir/?p=390518
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

15,303 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی