تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 584818
تاریخ انتشار:سه شنبه ۰۴ آبان ۱۴۰۰ - ۹:۳۸| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی:

ایجاد بانک ارزی برای ایرانیان خارج از کشور و سرمایه گذاران بین المللی در مناطق آزاد

سعید محمد گفت: بانک ارزی و یا آفشور بدون ارتباط بانک مرکزی فعالیت می کند و ایرانیان خارج از کشور و سرمایه گذاران بین المللی برای هزینه کرد منابع خود در مناطق آزاد با استفاده از این بانک انجام می دهند.

ایجاد بانک ارزی برای ایرانیان خارج از کشور و سرمایه گذاران بین المللی در مناطق آزاد

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه و همایش، سعید محمد دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی شب گذشته (سوم آبان ماه) گفت: ایران از برترین کشورهای جهان به لحاظ ذخایر هیدرو کربنی است و اگر هر کشوری این توانایی ها را داشت بدون شک اکنون به یک قطب و قدرت در عرصه صادرات این مواد تبدیل شده بود.

وی بیان کرد: اقتصاد کشور به یک بیماری مزمن به واسطه وابستگی به حوزه نفت دچار شده است و علی رغم داشتن دانش فنی نتوانستیم از ظرفیت ذخایر هیدرو کربن کشور استفاده کنیم.

محمد اظهار کرد: باید به گونه ای برنامه ریزی شود که شاهد تکمیل زنجیره نفت، گاز و پتروشیمی باشیم و از یک صادر کننده مواد خام به صادر کننده تمام محصولات این عرصه تبدیل شویم.

حلاوت درآمد نفت به سر سفره های ایرانیان بیاید

مشاور رییس جمهور و دبیرشورایعالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی ‌گفت: با تکمیل زنجیره ارزش صنعت نفت و گاز می توانیم حلاوت درآمد نفت را به سفره ایرانی ها ببریم.

وی یادآور شد: امروز از بابت انرژی کشور  نگرانی هایی وجود دارد به طوریکه  بخش عمده این انرژی از پارس جنوبی استحصال می شود و  تولید برق کشور به آن وابسته است که در این میدان گازی شاهد افت شدت گاز و کاهش حجم استحصال هستیم.

محمد با بیان اینکه فاز ۱۱ این میدان گازی که فاز افزایش دهنده میزان استحصال است به دلیل خلف وعده غربی ها تکمیل نشده است یادآور شد:  با توجه به وابستگی انرژی کشور به این مساله لازم است که فعالان صنعت نفت که در بخش گاز فعالیت دارند این مسوولیت را به دوش بکشند و این خلا را جبران کنند.

مناطق آزاد سرمایه گذاران و بخش های مختلف را کنار هم می گذارد

مشاور رییس جمهوری یاد آور شد: در راستای انجام وظایف برای جبران این کاستی ها مناطق آزاد می توانند برای در کنار هم قرار گرفتن بخش های مختلف سرمایه گذاری و اقتصاد و تسهیل فرآیند ارتباط بین تامین کنندگان مالی، سرمایه گذاران، سازندگان تجهیزات نقش آفرینی کنند.

وی یادآور شد: مباحث معافیت های مالیاتی (پس از رفع نقص مالیات ارزش افزود تا پایان سال جاری)، معافیت گمرکی و ترددهای اتباع خارجی به عنوان مشوق های سرمایه گذاران و همچنین طرفیت های لجستیکی از جمله دسترسی به آب های آزاد و شبکه های ریلی و حمل و نقلی از جمله ویژگی های مناطق آزاد تجاری است که می‌تواند در تسهیل فرایندهای سرمایه گذاری نقش ایفا کنند.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی یاد آور شد: این دبیرخانه در این مسیر در حال تدوین برنامه های مختلفی است. از جمله ایجاد بانک ارزی با همکاری بانک مرکزی که فرایندها را شتاب دهد و ظرفیت های جدیدی را در این مناطق برای تحقق اهداف اقتصادی دولت ایجاد کند.

محمد ادامه داد: بانک ارزی و یا آفشور بدون ارتباط بانک مرکزی فعالیت می کند و ایرانیان خارج از کشور و سرمایه گذاران بین المللی برای هزینه کرد منابع خود در مناطق آزاد با استفاده از این بانک استقبال نشان داده اند.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری یادآور شد: طرح ها و برنامه های ایجاد تالار بین المللی بورس به جمع بندی رسیده به زودی مقدمات ایجاد آن در ۲ مرحله شامل تهیه اوراق و واگذاری اوراق به صورت ارزی و ارایه سهام ارزی انجام می شود که بهره برداری از  ظرفیت های توافق ۲۵ ساله با چین از جمله برنامه های دبیرخانه در این زمینه است.

وی استفاده از ظرفیت رمز ارزها در مناطق آزاد تجاری، استفاده از کیف پول و مشارکت عمومی و خصوصی و سرمایه گذاری های خارجی به ویژه از محل سند همکاری ۲۵ ساله چین را از دیگر روش های مختلفی اعلام کرد که دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری به عنوان تامین منابع مالی در دست پیگیری دارد.

بیش از ۱۰۰ فرصت سرمایه گذاری احصا شد

وی یاد آور شد: هم اکنون بیش از ۱۰۰ فرصت سرمایه گذاری در مناطق آزاد شناسایی شده و از سرمایه گذاران دعوت به همکاری می کنیم تا از این فرصت ها در تمام مناطق آزاد تجاری و ویژه استفاده کنند.

جعفر آهنگران، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، فرشچی عضو هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم، عبدالرحیم کردی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار، مجید محمدپور رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران، مهدی شریف زاده دبیر ستاد آب و انرژی معاونت علم و فن آوری ریاست جمهوری، حجه الله صیدی مدیرعامل بانک صادرات ایران، ابوالحسنی معاون صندوق توسعه ملی، علی وطنی مشاور عالی معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری، بهزاد محمدی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از دیگر سخنرانان این مراسم بودند.

نمایشگاه و همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری و توسعه حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی های تجدید پذیر در مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی موسوم به آیفیکس ۲۰۲۱ در نمایشگاه بین المللی کیش با حضور سعید محمد مشاور رییس جمهوری و دبیرشورایعالی مناطق آزاد تجاری گشایش یافت.

این نمایشگاه متشکل از ۸۰ غرفه و در بخش های مختلف است که ۱۲۵ شرکت سرمایه گذاری از جمله ۴۵ شرکت دانش بنیان فعال و دارای زمینه توسعه در حوزه های حوزه انرژی، نفت، گاز و پتروشیمی و انرژی های تجدید پذیر مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی در آن حضور دارند.

بخش نمایشگاهی این رویداد از ساعت ۱۷ تا ۲۲ روزهای دوشنبه سوم تا چهارشنبه پنجم آبان در محل نمایشگاه های بین المللی کیش و بخش همایشی نیز همه روزه از ساعت ۹ صبح تا ۱۴ و ۳۰ در روزهای سه شنبه سوم تا چهارشنبه پنجم در مرکز همایش های بین المللی جزیره کیش برگزار می شود.

منطقه آزاد تجاری کیش به عنوان میزبان و هاب پشتیانی نفت و گاز، منطقه آزاد قشم به عنوان هاب سوم پتروشیمی ایران، منطقه آزاد تجاری چابهار به واسطه سواحل مکران و طرح های پتروشیمیایی، منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی و شرکت های پیمانکاران و تولید کنندگان تجهیزات خاص شرکت حوزه انرژی، نفت، گاز و پتروشیمی و انرژی های تجدید پذیر از جمله شرکت کنندگان این رویداد هستند.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، معاونت اقتصادی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی، بانک صادرات ایران، انجمن استصنا، اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی تهران، پارک علم و فناوری پردیس، سازمان منطقه آزاد قشم، پالایشگاه نفت آناهیتا، شرکت ملی صنایع پتروشیمی، سازمان منطقه آزاد چابهار، گروه گسترش انرژی پاسارگاد از جمله برگزار کنندگان پنل های ای رویداد هستند.

در میان صنایع موجود در منطقه آزاد کیش، ۷۰ شرکت عملیاتی – تخصصی خدمات فنی مهندسی در حوزه نفت و گاز در آن فعال بوده به واسطه این به عنوان هاب (مرکز) پشتیانی نفت و گاز شناخته می شود.

انتهای پیام

برچسب ها:
لینک کوتاه : https://www.hormoz.ir/?p=584818
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها
نظرات بینندگان
تعداد نظرات: بدون نظر
ارسال نظر

  • نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمايید.
  • توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت یا منفی استفاده فرمایید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی یابد.

یادداشت

گفتگو

اقتصادی