تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 593214
تاریخ انتشار:دوشنبه 06 دی 1400 - 18:03| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

الزام چاره‌جویی مسئولان قبل از حمله اومیکرون به مدارس/ تجدید‌نظر در شیوه اخذ امتحانات دانش آموزان

آسیب پذیری قشر دانش آموز به اومیکرون و افزایش مبتلایان به این سویه از ۱۴ به ۲۶ نفر در طول ۲۴ ساعت گذشته این الزام را به وجود آورده که در رابطه با آموزش و آزمون های حضوری دانش آموزان بصورت جدی تجدید نظر صورت بگیرد.

الزام چاره‌جویی مسئولان قبل از حمله اومیکرون به مدارس/ تجدید‌نظر در شیوه اخذ امتحانات دانش آموزان

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛حمیدرضا جماعتی،دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ در حاشیه جلسه کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا در روز چهارشنبه ۲ آذر ماه پیرامون نظر کمیته علمی در زمینه بازگشایی مدارس و دانشگاه‌هاگفته بود: نظر کمیته علمی در زمینه بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها تا فردا(جمعه سوم دی ماه) اعلام می شود.

وی در جمع بندی اظهاراتش می گوید: بنابراین بازگشایی‌های بی محابا در مدارس، دانشگاه‌ها و مجامع، رستوران‌ها، سینماها و باتوجه اینکه هنوز هم به ایمنی جمعی نرسیدیم و با توجه به اینکه کودکان ما از واکسیناسیون کافی برخوردار نیستند، خودش می‌تواند باعث ایجاد پیک ششم کرونا در کشور باشد و باید این را مورد نظر قرار داد.

از سوی دیگر این نکته از این جهت حائز اهمیت بود که از روز شنبه ۴ دی ماه امتحانات حضوری دانش آموزان پایه های هفتم تا دوازدهم آغاز می شد. برای همین والدین دانش آموزانی که نگران سلامت فرزندان خود بودند در شبکه های مجازی مطالبی را با تکیه بر احتمالات برگزاری امتحانات و کلاس ها بصورت مجازی منتشر کردند که با واکنش وزارت آموزش و پرورش مواجه شد.

روز گذشته خسرو ساکی رئیس مرکز سنجش و پایش آموزش و پرورش در گفت و گو با رسانه ها صراحتا اعلام کرده بود: امتحانات غیرنهایی پایه هفتم تا دوازدهم، حضوری است و خبرهای برخی رسانه ها درباره غیرحضوری بودن امتحانات صحت ندارد.

این در حالی بود که از زمان خبر ورود اومیکرون به کشورمان توسط اصغر عبدلی دانشیار گروه ویروس‌شناسی پاستور در روز ۲۸ آذرماه تا روز گذشته پنجم دی ماه۱۴۰۰ شرایط انتقال و سرایت اومیکرون در کشورمان شرایط نرمالی بود.

۵دی؛ شمار مبتلایان به اومیکرون ۱۴ تن

اما روز گذشته محمد هاشمی سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت پیرامون شمار مبتلایان به اومیکرون گفت: ۶ بیمار جدید مبتلا به سویه اومیکرون در کشور شناسایی شده. تا پیش از این، ۷ مورد ابتلاء به این سویه جدید و یک مورد نیز در مشهد مقدس شناسایی شده بودند که با احتساب موارد جدید، تعداد بیماران شناسایی شده مبتلا به اومیکرون در کشور به ۱۴ نفر رسید.

۶دی؛ شمار مبتلایان به اومیکرون ۲۶ تن

با گذشت ۲۴ ساعت از خبر نگران کننده روابط عمومی وزارت بهداشت صبح امروز محمد مهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در نشست خبری برخط خود شمار مبتلایان به اومیکرون را ۲۶ نفر اعلام کرد. رقمی که خود به تنهایی گویای واقعیتی تلخ است و تمام شک و تردید هایی که حول وقوع پیک ششم مطرح بود را به حقیقت مبدل کرد.

در صورت رشد اومیکرون مجبور به ایجاد محدودیت‌ هستیم

در پی این خبر برخی از چهره های شاخص دولت و مجلس از جمله سردار احمد وحیدی وزیر کشور در در حاشیه بازدید از نمایشگاه توانمندی‌ها و دستاوردهای جهاد دانشگاهی ۱۴۰۰ که در مرکز نمایشگاهی بوستان گفت‌وگوی تهران در حال برگزاری است با بیان اینکه در صورت رشد سویه اومیکرون مجبور به ایجاد محدودیت‌های بیشتری هستیم، اظهار کرد: با توجه به سرعت انتشار این سویه محدویت هایی در سطح بین المللی و خارجی پیش بینی و رفت و آمدها محدودتر و کنترل شد.

فراگیری اومیکرون و ضرورت نظارت کامل بر مدارس

«کمال حیدری»، معاون وزیر بهداشت نیز در حاشیه برگزاری نشست توجیهی اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در حوزه وزارت بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، به فراگیری ویروس اومیکرون در دنیا و ورود آن به کشورمان اشاره کرد و گفت: باید با جدیت در رعایت پروتکل‌های بهداشتی و همچنین پیگیری و نظارت کامل بر مدارس، برگزاری برنامه‌های هنری و مراسم این وضعیت را کنترل کنیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت همچنین به افراد بالای ۱۸ سال که سه ماه از دریافت دوز دوم آن‌ها گذشته توصیه کرد که نسبت به دریافت دز سوم اقدام کنند؛ چرا که در کاهش ابتلا به سویه امیکرون بسیار موثر است.

اومیکرون بیشتر افراد جوان را درگیر می کند

دکتر سعید کریمی معاون درمان وزارت بهداشت در جلسه مجازی با معاونین درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گفت: براساس تحقیقات، سویه اومیکرون بیشتر افراد جوان را درگیر می کند، از این رو استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان که جمعیت جوانی دارند، باید بیش از سایر استان‌ها مراقب باشند.

کریمی گفت: براساس گزارشات کمیته علمی، سرایت پذیری سویه اومیکرون بسیار بالاست، به طوریکه موارد ابتلا در انگستان و فرانسه نشان می دهد پیک در عرض کمتر از ۱۵ روز رخ داده و تعداد موارد به صورت انفجاری سیر صعودی داشته است.

برگزاری آزمون ها غیر حضوری انجام شود

سید مرتضی خاتمی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی هم در گفت و گویی که با ایسنا حول بررسی مخاطرات کرونا داشته می‌گوید: برگزاری کلاس های برخی مدارس که جمعیت زیادی دارند و برگزاری آزمون هایی که متقاضیان زیادی دارد باید به صورت غیر حضوری انجام شود.

وی اضافه میکند: بر این اساس همانگونه که مسئولین حوزه بهداشت و درمان هم توصیه می کنند باید فعلا برگزاری کلاس های برخی مدارس که جمعیت زیادی دارند و برگزاری آزمون هایی که متقاضیان زیادی دارد و مواردی از این دست بصورت غیر حضوری شود، همچنین فاصله گذاری و ایجاد محدودیت در فعالیت برخی از مشاغل نیز باید مورد توجه قرار گیرد، در مجموع با ورود سویه جدید به کشور باید شرایط ویژه ای را در کشور در نظر بگیریم که در آینده نزدیک با مشکل جدی روبرو نشویم.

ضرورت تدبیر و تغییر در شکل تحصیل و امتحانان دانش آموزان

اما نکته غریبی که در این داستان وجود دارد، آسیب پذیری قشر دانش آموزاست. قشری که حتی در صورت در اختیار داشتن مواد و اقلام گند زدا برای رعایت پروتکل های بهداشتی به واسطه شیطنت ها و فراموشکای هایی که لازمه این سنین است، شاید نتواند از آنها بهره ببرد.

نا گفته پیداست که یک بار اشتباه که از سوی دانش آموزی که دست برقضا در تقسیم بندی هایی قرار دارد که برخلاف سویه های دیگر کرونا، در معرض آسیب جدی سویه اومیکرون قرار دارد؛  آنهم در شرایطی که درست با ظهور اومیکرون فعالیت حضوری کلاس ها دایر و امتحانات حضوری دانش آموزان در جریان است.

بنابراین یکی از ضروریاتی که در جلسه های ستاد ملی مقابله با کرونا باید مورد توجه قرار بگیرد، تدبیر در چگونگی فعالیت مدارس و تداوم کلاس ها و امتحانات است، به گونه ای که در وهله اول سلامت دانش آموزان مد نظر قرار بگیرد و این نکته لحاظ شود که شمار قابل توجعی از جمعیت ۱۵ میلیونی دانش آموزان هنوز موفق به دریافت واکسن نشده اند و حتی برخی از تزریق دوز اول واکسن خودداری کرده اند.

انتهای پیام/

برچسب ها:
لینک کوتاه : https://www.hormoz.ir/?p=593214
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها
نظرات بینندگان
تعداد نظرات: بدون نظر
ارسال نظر

  • نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمايید.
  • توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت یا منفی استفاده فرمایید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی یابد.

یادداشت

گفتگو

اقتصادی