تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 571907
تاریخ انتشار:دوشنبه 21 تیر 1400 - 9:03| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
کارشناس ارشد جامعه شناسی:

افراد دارای عزت نفس، خود را نیازمند برهنگی نمی‌دانند

زارع گفت: حجاب، پوشش مناسب افراد جامعه در مکان های عمومی است نشانه عزت نفس افراد محسوب می شود و انسانی که سلامت نفس دارد و آگاهانه رفتار می کند خود را نیازمند خودنمایی و برهنگی نمی داند.

افراد دارای عزت نفس، خود را نیازمند برهنگی نمی‌دانند

مهین زارع کارشناس ارشد جامعه شناسی در گفتگو با خبرنگار هرمز با اشار به وضعیت عفاف و حجاب در جامعه امروز ایران اظهار کرد: اگر مخاطب ما در شاخص عفاف و حجاب انسان ایرانی ورای نگاه جنسیتی باشد  یعنی اهم از زنان و مردان جامعه مورد نظر در ارزیابی میدانی باشند و میزان سنجش را قبل و بعد از انقلاب بدانیم یا میزان سنجش را نسبت به دنیای کنونی بخواهیم ارزیابی کنیم به نظر من به عنوان فردی که دوران تاریخی و شرایط فعلی را در حوزه فرهنگی و اجتماعی رصد می کنم ما شرایط خوبی داریم .به دلیل اینکه جامعه ما رعایت اخلاقیات در گفتار، رفتار و کردار را بر پایه ارزش‌ها، هنجارها و باورهای مبتنی بر افکار دینی دارد و صاحب تمدن دیرینه بر پایه اخلاقیات است .

وی در پاسخ به سوال خبرنگار هرمز مبنی بر اینکه برای اصلاح وضعیت کنونی عفاف و حجاب چه اقداماتی باید انجام داد، گفت: در ساختار فرهنگی جامعه، همیشه الگوهای رفتاری در حال تغییرات هستند و الگوی پوشش برای افراد جامعه تحت تاثیر هژمونی فرهنگی و صنعت مد و همچنین ارزشها و هنجارهای فرهنگی و خانوادگی که ریشه در ایدئولوژی‌های افراد دارد، درگذر زمان تغییر می کند.

این کارشناس ارشد جامعه شناسی ادامه داد: البته اصلاح جامعه در شاخص عفاف و حجاب بواسطه آگاهی جامعه از پیامدهای برهنگی و بازخوانی تاریخ گذشتگان و توجه به حق شهروندی در مقابل تکلیف بسیار می تواند موثر باشد به ویژه آنکه تحمیلی در رفتار پوشش نباشد بلکه افراد جامعه به انتخاب خود با توجه به حق شهروندی خود و دیگران بهترین انتخاب که موجب مصونیت آنان و امنیت فردی و اجتماعی خواهد بود مواجه باشند .

حجاب نشانه عزت نفس است

وی به رابطه حجاب با عزت نفس اشاره و تصریح کرد: اگر عزت نفس را یکی از عوامل تعیین کننده در رفتار انسان بدانیم رفتاری که برپایه آگاهی و مبتنی بر باور و اعتقاد است که به فرد قدرت، ارزش و اهمیت و کرامت نفس می‌دهد آنگاه حجاب که پوشش مناسب افراد جامعه در مکان های عمومی است نشانه عزت نفس افراد محسوب می شود و انسانی که سلامت نفس دارد و آگاهانه رفتار می کند خود را نیازمند خودنمایی و برهنگی نمی داند و حجاب برخاسته از عزت نفس، اوج شکوه و بالندگی انسان آگاه است .

زارع با بیان اینکه بسیاری از خانم های چادری معتقدند چادر یادگار حضرت زهرا (س) است لذا با ارزشتر از این است که به اجبار پوشیده شود، گفت: ارزش‌ها و باورها مبتنی بر اعتقادات مکتبی بسیار ارزشمند و مقدس هستند و آنگاه که با اجبار همراه شوند و تکلیف قانونی شود نتیجه معکوس در تبلیغ اجتماعی می‎دهد.

پوشش مناسب فرصت شکوفایی همراه با امنیت را فراهم می‌کند 

وی همچنین خطاب به آن دسته از زنان و دخترانی که در سر عشق حجاب را دارند اما در عمل دغدغه حرف این و آن را دارند، اضافه کرد: بانوان طبیعتا بایستی در حوزه عمومی اجتماع فعالیت داشته باشند و احساس امنیت و آرامش فردی و اجتماعی یک نیاز مبرم و اجتناب ناپذیر است. به همین جهت پوشش مناسب فرصت شکوفایی همراه امنیت را فراهم می کند .اینکه بانوان انتخابی آگاهانه و مناسب در نوع پوشش خود دارند و دیگران چه قضاوتی خواهند داشت نبایستی منجر تصمیم غیر عقلانی بشود و البته بانوان به خوبی می‌دانند که حجاب و پوشش مناسب موجب مصونیت فردی و اجتماعی است .

این کارشناس ارشد جامعه شناسی همچنین با بیان اینکه بعضا گفته می شود دل پاک باشد بی حجابی مهم نیست، افزود: ما در مورد یک رفتار در حوزه عمومی صحبت می کنیم، حقوق شهروندی متقابل در اجتماع و البته نمی‌توانیم بپذیریم همه افراد جامعه صد درصد از نظر روحی و روانی سالم و بی عیب و نقص هستند و هیچ‌گونه چشم چرانی نداریم، مزاحمت نداریم و جامعه مدینه فاضله است و چهار سوی خیابان، بازار و…. امنیت است . بنابر این عقلانیت حکم می کند خودمان حریم شخصی را حفظ کنیم تا آسیب نبینیم.

استقبال جوانان از نمایشگاه‌های مدلباس تلفیق شده با پوشش سنتی

زارع در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه  تاکنون در هرمزگان برای تلفیق فرهنگ بومی و هم سویی آن با حجاب اسلامی چه کارهایی صورت گرفته است، افزود: البته پاسخ این پرسش را دستگاه‌های متولی حوزه فرهنگ عمومی بایستی بدهند ولی آنچه در این ارتباط تاکنون شاهد بودم برگزاری نمایشگاه‌های مدلباس و پوشاک بانوان که تلفیقی از لباس‌های سنتی مثل کندوره، رودوزی‌های سنتی و لباس های مدروز بوده که مورد اقبال بسیاری از جوانان در نوع پوشش واقع شده و در این ارتباط طراحان جوان و خلاق می توانند با نوآوری و بهره گیری از پوشاک سنتی گذشتگان و نیاز امروز پوشش محصولات قابل قبولی را تولید، و در بازار عرضه و به رقابت بگذارند .

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه : https://www.hormoz.ir/?p=571907
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

15,675 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی