تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 610069
تاریخ انتشار:یکشنبه 18 اردیبهشت 1401 - 9:31| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

اعتراض دامداران استان مرکزی به وضعیت قیمت علوفه و نهاده‌ دامی

ایسنا/مرکزی جمعی از دامداران استان مرکزی عصر روز گذشته ۱۷ اردیبهشت ماه در اعتراض به قیمت علوفه و نهاده دامی و وضعیت قیمت گوشت و شیر در مقابل اداره کل جهاد کشاورزی استان، تجمع کردند.

اعتراض دامداران استان مرکزی به وضعیت قیمت علوفه و نهاده‌ دامی

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛کنسانتره بی کیفیت و گران تولیدی کارخانجات خوراک دام و عدم دریافت نهاده های خام (جو، سبوس و ذرت) به اندازه کافی، تبعیض بین دامداران سنتی و صنعتی در تخصیص نهاده ها از موارد مورد اعتراض شرکت کنندگان در این تجمع بود.

لزوم شفاف سازی میزان نهاده های تخصیصی به کارخانجات خوراک دام و تولید و تحویل واقعی کنسانتره نیز از دیگر مباحث مطرح شده در این تجمع بود، آنها هم‌چنین محاسبه قیمت تمام شده شیر و گوشت با عنایت به قیمت خوراک و علوفه و افزایش قیمت فرآورده های دامی(گوشت، شیر، دام زنده) به نسبت افزایش قیمت نهاده را خواستار شدند.

یکی از دامداران از روستای مالک آباد اراک در این تجمع گفت: نهاده به دست دامداران نمی رسد، از طرفی قیمت نهاده به کیلویی ۱۳ هزار تومان رسیده، اما متاسفانه شیر کیلویی ۶ هزار تومان به فروش می رسد، این ضرر تا کی قرار است از جیب دامدار پرداخت شود؟

شیرمحمدی ادامه داد: در کدام کشور قیمت آب معدنی ۷ هزار تومان و قیمت شیر ۶ هزار تومان است. کنسانتره آزاد کیلویی ۱۲ هزار تومان، کاه خرواری یک میلیون و۶۰۰ هزار تومان، یونجه خرواری ۲ میلیون تومان و ذرت علوفه کیلویی ۱۷۰ هزار تومان است.

با کاه کیلویی ۸ هزارتومان نمی توان گوشت کیلویی ۶۰ هزار تومان تولید کرد

جعفری، دامدار شازندی نیز در این رابطه گفت: روزانه ۱۰۰ گرم نهاده دامی به دامدار می دهند که به اندازه نیاز یک روز هم نمی شود از طرفی کاه کیلویی ۸ هزارتومان است و با آن نمی توان گوشتی با قیمت تمام شده ۶۰ هزارتومان تولید کرد.

وی ادامه داد: هزینه اجاره دامداری، دارو، کارگر و … نیز هزینه های جانبی هستند که دامدار باید این هزینه ها را نیز تامین کند.

نوروزی دامدار دیگر نیز ادامه داد: امروز از ۵ میلیون دامدار در سطح کشور ۳ میلیون دامدار بیکار شده اند، هر کدام از این ۳ میلیون دامدار خانواده داشته و تعدادی کارگر را تحت پوشش داشته است. وقتی دولت صحبت از تولید می کند پس باید مانع زدایی را انجام دهد.

این دامدار در ادامه با بیان برخی مشکلات دیگر گفت: دامداران از سامانه بازارگاه یک کیلو جو هم نگرفته اند. درد من ۲ کیلو جو نیست. درد من این است که با بهترین مدرک دانشگاهی و با برخورداری از بهترین مرکز اصلاح نژاد در کشور، امروز تمام سرمایه ام را به حراج گذاشته ام و هیچ‌کس حرفم را گوش نمی دهد.

وی خطاب به رئیس جهادکشاورزی استان گفت: یک بازرس به شرکت توزیع کننده بفرستید که حداقل کنسانتره مرغوب به دست دامدار بدهد.

نصف دامداران به خاطر بدهی مالی در زندان هستند

سلیمانی یک دامدار جوان دیگر بیان کرد: چرا قیمت تمام شده برای ما محاسبه نمی شود؟ چرا صادرات باز نمی شود که دامدار صادرات انجام دهد؟

وی در پاسخ به گفته معاون دامی جهادکشارزی که مشکل استان را نبود کشتارگاه صنعتی دانست، گفت: آیا باقی استان‌ها که کشتارگاه صنعتی دارند مشکل‌شان حل شده؟ همه استان ها با این مشکلات درگیر هستند.

سلیمانی افزود: شیر تولیدی مجموعه خود را به شرکتی لبنی می فروشیم و در ازای آن چک دوماهه دریافت می کنیم، نصف دامداران به خاطر بدهی مالی در زندان هستند.

این دامدار بیان کرد: اگر دامدار و کشاورزی نباشد، دکتر و مهندس کاری نمی تواند بکند، این نشانگر نقش مهم دامدار و کشاورز است که تولید کشور را انجام می دهند.

در بازار نهاده های دامی فساد و رانت وجود دارد

یکی دیگر از دامداران گفت: به هر میزان که بخواهیم نهاده در بازار آزاد وجود دارد و به محض واریز پول، نهاده برایمان ارسال می شود، همه اینها با یارانه وارد شده، پس چطور است که نهاده در بازار آزاد هست اما دولتی نیست؟ سهمیه من در دست شرکت دانه چین است اما در این دو سال من کلا ۴ تن کنسانتره از این شرکت دریافت کرده ام که اصلا هم کیفیت ندارد.

وی بیان کرد: فساد و رانت در این بازار مشاهده می شود و مسئولان استان می توانند از آن جلوگیری کنند. اگر دلالی کرده بودم امروز وضع بهتری داشتم و شرمنده خانواده ام نبودم. امروز اگر تمام سرمایه ام را بفروشم یک واحد مسکونی هم نمی توانم بخرم.

این دامدار افزود: برای ثبت نام در سامانه بازارگاه در حدود ۲ سال پیش تلاش زیادی انجام دادیم اما حالا که حدود ۲ سال از ثبت نام مان گذشته یک کیلو هم نتوانسته ایم در بازارگاه خرید کنیم.

وی عنوان کرد: جهادکشاورزی می تواند با کشتار و خرید از دامداران، به آنها کمک کند اما در حال حاضر فقط سود نصیب دلال می شود.

یکی از دیگر دامداران در بین این اعتراضات گفت: یکی از قصابان شخصا ابتدای سال گفت که از ۶ تا ۱۳ فروردین ۱۵۰ میلیون تومان سود کرده است.

دامدار دیگری نیز که ناراحتی قلبی داشت افزود: تمام املاک پدری ام را فروخته و خرج امورات زندگی کرده ام. با طلای ۴۰۰ هزارتومانی گوسفند ۵ میلیونی می خریدیم. قبلا با فروش ۱۰۰ گوسفند می‌شد یک پراید خرید، اما امروز با پول ۱۰۰ گوسفند نصف پراید هم نمی توان خرید.

کنسانتره ای که دام ها را به کشتن می دهد

هم‌چنین دامدار دیگری که از کیفیت نهاده‌ها گلایه داشت، گفت: کنسانتره سهمیه ام را از شرکت دانه‌چین گرفته ام ولی بعد از مصرف، همه دام ها به بیماری اسهال خونی دچار شده اند و هیچ‌کس هم توجهی ندارد. حداقل به کار دانه چین نظارت داشته باشید تا سنگ را با نهاده مخلوط نکنند.

به گزارش ایسنا، کاهش سرمایه دامدار علیرغم تورم موجود در جامعه، افزایش قیمت کاه از کیلویی ۲۰۰ تومان به ۶ هزارتومان، جو از ۱۵۰۰ تومان به ۱۰ هزار تومان، یونجه از هزار تومان به ۸ هزار تومان از دیگر مطالب مطرح شده از سوی دامداران بود.

دامداران کمبود و گرانی نهاده‌ها، نداشتن نقدینگی و عدم قدرت خرید نهاده را از مشکلات اصلی خود دانسته و می گویند نهاده‌ها با قیمت بسیار بالا به ‌دست دامدار می‌رسد در حالی که با وجود افزایش هزینه تولید، قیمت محصول متناسب با قیمت نهاده ها بالا نرفته تا بتواند هزینه‌ها را جبران کند.

۳۰ درصد نهاده دامداران سنتی از طرف دولت تامین می شود

اخوان، معاون بهبود تولیدات دامی جهادکشاورزی استان مرکزی در پاسخ به دامداران گفت: حدود ۲ میلیون راس دام سبک و حدود ۲۵۰ هزار راس دام سنگین در استان وجود دارد که طبق دستورالعمل وزارتخانه ماهیانه ۴۳ هزارتن نهاده باید به این تعداد دام تخصیص پیدا کند، اما سال گذشته به طور میانگین ماهیانه ۱۲ هزار تن نهاده به استان اختصاص پیدا کرده است.

وی اضافه کرد: ۳۰ درصد نهاده دامداران سنتی از طریق دولت تامین می شود و وزارتخانه نیز گفته بیش از این توان ندارد.

اخوان تاکید کرد: پیگیری های لازم در خصوص مشکلات دامداران در حال انجام است. طبق آنچه ابلاغ شده مقدمات کار در سطح کشور در حال انجام است تا در سطح کشور یارانه از نهاده برداشته شود و به مصرف کننده داده شود.

وی مشکل استان را نبود کشتارگاه صنعتی عنوان کرد و گفت: اسفند سال گذشته یک کشتارگاه صنعتی در داوودآباد اراک کلنگ زنی شده که تا اخر سال به بهره برداری می رسد.

اخوان در پاسخ به مطالبه دامداران درخصوص کشتار دام توسط دولت گفت: من رئیس پشتیبانی امور دام نیستم. مشکلات موجود مربوط به کلان کشور است، سال گذشته قریب به ۱۰۰ نامه برای همین مسائل و مشکلات به تهران ارسال کرده ایم.

وی تصریح کرد: روز عیدفطر تا پنج‌شنبه بارگذاری نهاده‌ها تکمیل شده و امروز برای توزیع به کارخانجات ارسال می شود. با وجود افزایش قیمت جهانی، قیمت نهاده نسبت به قبل هیچ تغییری نکرده است.

ما تصمیم گیر نیستیم، تصمیم سازیم

علی صفری، رئیس جهادکشاروزی استان مرکزی نیز در این بین گفت: نامه های محرمانه زیادی سال گذشته برای مسئولین بالادستی ارسال کرده ایم، ۹۹ درصد صحبت های دامداران را قبول داریم و ما نیز حرف دامداران را منتقل می کنیم.

وی افزود: در سطح کشوری مشکلاتی وجود دارد که در حال رفع شدن است، رئیس جمهور اقدامی شجاعانه را در دست دارد که شاید به ضرر خودش باشد اما به هر حال این اقدام را بدست گرفته است.

صفری افزود: یارانه حذف نخواهد شد بلکه اصلاح می شود تا بدست مصرف کننده واقعی برسد، که مقدمات این اقدام نیز در حال انجام است.

رئیس جهادکشاروزی استان مرکزی در خصوص کیفیت محصولات شرکت دانه چین گفت: از تمامی شرکت ها نمونه برداری شده و مشکلی در وضع کیفیت وجود نداشته است.

در این بین یکی از دامداران خطاب به این گفته رییس جهادکشاورزی استان گفت: نمونه برداری باید از محصولات موجود در دامداری ها انجام شود نه این‌که در شرکت نمونه برداری کنید.

انتهای پیام

برچسب ها:
لینک کوتاه : https://www.hormoz.ir/?p=610069
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها
نظرات بینندگان
تعداد نظرات: بدون نظر
ارسال نظر

  • نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمايید.
  • توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت یا منفی استفاده فرمایید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی یابد.

یادداشت

گفتگو

اقتصادی