1

ارائه هفت لایحه زیست محیطی به مجلس/ تعداد روزهای ناسالم هوا در کلان شهرها کاهش یافته است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در نشست با مقامات دادگستری هرمزگان، با اشاره به رویکرد دولت برای تعامل با قوه قضائیه، گفت: سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در زمینه محیط زیست، فضایی برای همراهی ملی در زمینه محیط زیست به وجود می آورد لذا باید برای تحقق این اهداف گام های مهمی برداریم.

وی افزود: هفت لایحه زیست محیطی تدوین و به مجلس ارائه شده است که از جمله آن لایحه هوای پاک در نوبت طرح در مجلس است که مجازات ها در آن به روز رسانی شده و علاوه بر آن لایحه حفاظت از خاک و تالاب ها و ارزیابی زیست محیطی را نیز داریم.

 

ابتکار با بیان اینکه لایحه حمایت از محیط بانان نیز به زودی در مجلس طرح می شود، تصریح کرد: در زمینه حیوان آزاری مشکلاتی داشتیم که نیازمند برخورد قوی حقوقی است و لایحه مقابله با حیوان آزاری نیز در این راستا ارائه می شود که احتمالا به قانون مجازات اسلامی الحاق خواهد شد و باید با قوانین درست پیشگیری از مشکلات زیست محیطی داشته باشیم.
وی با اشاره به کارگروه های ملی در زمینه مسائلی همچون آلودگی هوا و توسعه پایدار افزود: اهداف جهانی توسعه پایدار با سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و برنامه ششم توسعه همخوانی دارد.
معاون رئیس جمهور تاکید کرد: نباید ابعاد زیست محیطی توسعه را نادیده بگیریم چون رشد کشور ما را با خسارت هایی مواجه می کند و کشاورزی، صنعت نیز دچار مشکلات عمده ای می شوند لذا  رشد و توسعه باید با نگاه علمی و  ارزیابی زیست محیطی اتفاق بیفتد.
وی افزود: بازرسی مستمر از خطوط تولید خودرو انجام می شود و همه خودروهای تولیدی در کشور با استاندارد یورو 4 تولید می شوند همچنین 444 مرکز معاینه فنی در کشور با هم مرتبط شده است و ضوابط معاینه فنی را ارتقا داده ایم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور تصریح کرد: با اجرای برنامه های کاهش آلودگی هوا در کلان شهرها، در بسیاری از این شهرها تعداد روزهای ناسالم هوا کاهش یافته است و تعداد روزهای هوای سالم در کلان شهر اصفهان سه برابر افزایش یافته است و میزان مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا نیز از سال 92 تا 95 کاهش معنی داری داشته است.
ابتکار با اشاره به شهادت دو تن از محیط بانان در استان هرمزگان، خاطرنشان کرد: نیروی انتظامی و قضات دادگستری همکاری بسیاری خوبی در این زمینه داشتند و باید تلاش کنیم فضا برای متخلفین و متجاوزین به طبیعت نا امن شود چون تخریب محیط زیست خیانت در امانت عظیم الهی است.
انتهای پیام/