تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 557148
تاریخ انتشار:یکشنبه 03 ژانویه 2021 - 13:52| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
در گفت و گو با استاد حوزه و دانشگاه عنوان شد؛

آیت الله مصباح یزدی چون‌ رزمنده‌ای‌ دلیر از مبانی‌ اسلام‌ و انقلاب‌ دفاع‌ کرده‌ است‌

ریاضی طهرانی گفت: تاریخ‌ زندگی‌ مصباح یزدی‌، بیانگر حساسیت‌ در برابر جریان های‌ انحرافی‌ بوده‌ است‌، هر گاه‌ جریانی‌ سعی‌ در تحریف‌ اسلام‌ یا انقلاب‌ اسلامی‌ داشته‌ است‌، آیت الله مصباح یزدی چون‌ رزمنده‌ای‌ دلیر به‌ میدان‌ آمده‌، از مبانی‌ اسلام‌ و انقلاب‌ دفاع‌ کرده‌ است‌.

آیت الله مصباح یزدی چون‌ رزمنده‌ای‌ دلیر از مبانی‌ اسلام‌ و انقلاب‌ دفاع‌ کرده‌ است‌

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ مریم ریاضی طهرانی استاد حوزه و دانشگاه در گفت و گو با هرمز در تبیین ویژگی های اخلاقی و رفتاری آیت الله مصباح یزدی اظهار کرد: در دورانی‌ که‌ خفقان‌ رضاخانی‌ بر همه‌ جا سایه‌ گسترده‌ بود و بر پایی‌ هر گونه‌ مراسم‌ عزاداری‌ جرم‌ به‌ شمار می‌آمد در شب های‌ محرم در زیرزمین‌ منزل‌ مصباح یزدی مجلس‌ سوگواری‌ برای‌ سالار شهیدان‌ بر پا می‌شد و شب های‌ جمعه‌ در منزل‌ پدر بزرگ‌ ایشان‌ حاج‌ علی‌ اکبر گیوه‌چی‌ یزدی‌ دعای‌ کمیل‌ خوانده‌ می‌شد و هر صبح‌ جمعه‌ نیز دعای‌ ندبه‌ برگزار می کردند‌ به‌ گونه‌ای‌ که‌ پدر آیت الله مصباح یزدی، دعای‌ ندبه‌ را از حفظ‌ قرائت‌ می‌کرد.

این استاد حوزه و دانشگاه افزود: زندگی‌ مادی‌ خانواده مصباح‌ در سطح‌ پائینی‌ بود ولی‌ عشق‌ به‌ خاندان‌ پیامبر(ص‌) در دل‌ و جان‌ این‌ خانواده‌ موج‌ می‌زد، مصباح‌ یزدی‌ که‌ در دامان‌ چنین‌ خانواده‌ای‌ پرورده‌ شده‌ بود با ورود به‌ دبستان‌، همه‌ ساله‌، شاگرد ممتاز مدرسه‌ شناخته‌ می‌شد و این‌ مساله‌ باعث‌ شده‌ بود که‌ مورد محبت‌ فراوان‌ معلمان‌ واقع‌ شود

ریاضی طهرانی ادامه داد: در روزگاری‌ که‌ مصباح یزدی دوره دبستان‌ را می‌گذرانید جامعه‌ اقبالی‌ به‌ علوم‌ دینی‌ نشان‌ نمی‌داد، تبلیغات‌ رضاخانی‌ می‌کوشید تا نسل‌ جوان‌ را نسبت‌ به‌ روحانیت بدبین‌ کند، پر واضح‌ است‌ در چنین‌ فضایی‌، چنانچه‌ شاگرد ممتازی‌ چون‌ محمد تقی‌ مصباح‌ یزدی‌ بخواهد به‌ تحصیلات‌ حوزوی‌ روی‌ آورد، باعث شگفتی‌ هم‌شاگردی ها و استادان‌ و معلمان‌ می شد.

وی عنوان کرد: جذبه‌ معنوی‌ «مرحوم‌ حاج‌ شیخ‌ احمد آخوندی‌« که‌ از خویشاوندان‌ مادری‌ استاد و مقیم‌ نجف‌ بود و گهگاه‌ برای‌ سرکشی‌ موقوفه‌ای‌ که‌ متولی‌ آن‌ بود، به‌ یزد می‌آمد و میهمان‌ خانواده‌ استاد می‌شد، شیفتگی‌ وی‌ به‌ تحصیل‌ علوم‌ دینی‌ را دو چندان‌ می‌ساخت.

استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: در سال‌ تحصیلی‌ ۲۶ ـ ۱۳۲۵ که‌ دوره‌ ابتدایی‌ مصباح یزدی‌ پایان‌ یافته‌ بود،  در تابستان فصلی‌ که‌ نوجوانان‌ را به‌ تفریح‌ و سرگرمی های‌ جذّاب‌ فرا می‌خواند، اما شیفتگی‌ استاد، او را به‌ یکی‌ از حجره‌های‌ مدرسه‌ شفیعیه‌ یزد کشاند، همت‌ و جدیت‌ او باعث‌ شد که‌ مقدمات‌ و سطوح‌ متوسطه‌ را در مدت‌ چهار سال‌ فرا گیرد.

ریاضی طهرانی افزود: در همین‌ سال ها بود که‌ حاج‌ شیخ‌ احمد آخوندی‌ دیگر بار به‌ یزد آمد و با مشاهده تلاش‌ شایان‌ طلبه‌ جوان‌، او را برای‌ هجرت‌ به‌ نجف‌ اشرف‌ و ادامه‌ تحصیل‌ در آن‌ حوزه سترگ‌، تشویق‌ کرد. همچنین‌ خانواده‌ او را به‌ منظور حمایت‌ از او به‌ مهاجرت‌ به‌ نجف‌، ترغیب‌ کرد این‌ گونه‌ بود که‌ اعضای‌ خانواده‌، همگی‌ در اواخر سال‌ ۱۳۳۰ رهسپار نجف‌ شدند.

وی ادامه داد:۶ ماه‌ گذشت‌ و وضع‌ مالی‌ خانواده‌ نابسامان‌ شد و تلاش های‌ پدر برای‌ کسب‌ در آمد نتیجه ای نداشت و آنان‌ مجبور به‌ بازگشت‌ به‌ ایران‌ شدند والدین‌ استاد به‌ دلیل‌ دلبستگی‌ فراوان‌ به‌ وی‌، حاضر نشدند که‌ او به‌ تنهایی‌ در نجف‌ بماند و به‌ ناچار، ایشان‌ نیز رهسپار ایران‌ شد پس‌ از پا نهادن‌ به‌ ایران‌ به‌ تهران‌ آمد و تابستان‌ آن‌ سال‌ را همراه‌ با خانواده‌ در تهران‌ ماند.

این استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: ۲۰‌ روز مانده‌ به‌ آغاز درس ها در حالی‌ که‌ توانسته‌ بود رضایت‌ خانواده‌ را جلب‌ کند، راهی‌ قم‌ شد و پس‌ از مدتی‌، با سختی‌ فراوان‌، توانست‌ در مدرسه‌ فیضیه‌، حجره‌ بگیرد و در دروس‌ مکاسب، کفایه‌ و منظومه‌ شرکت‌ کند.

یادگیری کتاب خارج اصول و شرکت در کلاس درس امام خمینی(ره)

ریاضی طهرانی ادامه داد: در این‌ دوره‌ چنان‌ مطالعه‌ و مباحثه‌ وقت‌ او را پر کرده‌ بود که‌ به‌ گفته‌ خود در شبانه‌ روز پنج‌ یا شش ساعت‌ برای‌ خواب‌ باقی‌ مانده‌ بود هنوز کفایه‌ و مکاسب‌ را به‌ پایان‌ نبرده‌ بود که‌ گهگاه‌ برای‌ کسب‌ آمادگی‌ در درس‌ امام‌ خمینی‌ (ره‌) حاضر می‌شد و شخصیت‌ امام‌ تاثیر شگرفی‌ در زندگی‌ ایشان‌ گذاشت‌ در کنار درس‌ امام‌ (ره‌) در درس‌ فقه‌ «آیت‌الله العظمی‌ بروجردی‌ » نیز شرکت‌ می‌ کرد و در همین‌ سالها، با شخصیت‌ علامه‌طباطبایی‌ (ره‌) انس‌ فراوانی‌ پیدا کرده‌ بود و در مجالس‌ درس‌ عمومی‌ و خصوصی‌ ایشان‌ حضور پیدا می کرد.

وی افزود: از دیگر افرادی که‌ ایشان‌ سال های‌ متمادی‌ را به‌ تحصیل‌ نزد او گذراند آیت الله العظمی بهجت‌ بود، وی‌ در طول‌ این‌ سال ها بنا به‌ گفته‌ هم‌ دوره‌ای ها با دقت‌ فراوان‌ و با جهد و تلاش‌  به‌ تحصیل‌ علوم‌ می‌پرداخت‌ و همزمان‌ به‌ تهذیب‌ نفس‌ و ایجاد سجایای‌ اخلاقی‌ اهتمام‌ ویژه‌ نشان‌ می‌داد.

ریاضی طهرانی تصریح کرد: مرحوم آیت الله مصباح یزدی  پیشرفت های‌ خود را مرهون‌ عنایات‌ و زحمات‌ استادان‌ خود می‌دانست و نقش‌ مرحوم‌ حاج‌ شیخ‌ محمد علی‌ نحوی‌ در حوزه‌ یزد را که‌ وقت‌ بسیاری‌ برای‌ تدریس‌ خصوصی‌ به‌ ایشان‌ و سپس‌ مباحثه‌ با شاگرد خود صرف‌ می‌کرد، در پیشرفت‌ خود بسزا می‌دانست.

وی ادامه داد: ادبیات‌ عرب‌ و بخش‌ چشم‌گیری‌ از سطوح‌ را نزد مرحوم‌ نحوی‌ آموخت‌ و شرح‌ نظام‌ را نزد شیخ‌ عبدالحسین‌ عجمین‌ فرا گرفت‌ مقداری‌ از شرح‌ لمعه‌ و رسائل‌ را از مرحوم‌ حاج‌ سید علیرضا مدررسی‌ فرا گرفت‌ همچنین‌ بخشی‌ از قوانین‌ الاصول را نزد حاج‌ میرزا محمد انواری‌ آموخت‌ پس‌ از حضور در قم‌ نیز به‌ درس‌ مکاسب‌ مرحوم‌ حاج‌ آقا مرتضی‌ حائری‌ رفت‌ همچنین‌ جلد دوم‌ کفایه‌ را نیز نزد ایشان‌ خواند جلد اول‌ کفایه‌ الاصول‌ را نزد شیخ‌ عبدالجواد جبل‌ عاملی‌ آموخت‌.

استاد حوزه و دانشگاه افزود: برای‌ فراگیری‌ درس‌ خارج‌ اصول‌، به‌ درس‌ امام‌ ‌(ره‌) می‌رفت‌ و در درس‌ خارج‌ فقه‌ آیت‌ الله العظمی بروجردی‌ حاضر می‌شد ایشان‌ ویژگی‌ علمی‌ بارز امام‌ را دقت‌ نظر و آزادی‌ اندیشه‌ می‌دانست‌ که‌ در درس های‌ استادان‌ دیگر، کمتر یافت‌ می‌شد.

ریاضی طهرانی ادامه داد: آشنایی‌ با علامه‌ سید محمد حسین‌ طباطبایی‌ بارقه‌ای‌ آسمانی‌ بود که‌ جان‌ استاد را شعله‌ور ساخت‌ در درس‌ تفسیر و فلسفه‌ ایشان‌ با جدیت‌ تمام‌ شرکت‌ می‌جست‌ و پرسش های‌ خود را در پایان‌ درس‌ در راهی‌ که‌ به‌ منزل‌ علامه‌ ختم‌ می‌شد، می‌پرسید تا اینکه‌ سرانجام‌ پرسش های‌ موشکافانه‌ او، توجّه‌ صاحب‌ تفسیر المیزان‌ را به‌ خود جلب‌ کرد و او را انیس‌ خلوت‌ و جلوت‌ علامه‌ ساخت‌.

وی خاطرنشان کرد: دیگر استاد ایشان آیت‌ الله بهجت‌ بود که‌ در آن‌ زمان‌ عالمی‌ ناشناخته‌ بود و کمتر کسی‌ را به‌ حضور می‌پذیرفت‌ درخواست‌ مصباح یزدی و جمعی‌ دیگر از طلبه ها از آیت الله بهجت‌ باعث‌ شد  درس‌ فقه‌ را آغاز کند و این‌ فرصتی‌ بود تا مصباح یزدی و دیگر طلاب‌، از ویژگی های‌ اخلاقی‌ ایشان‌ نیز بهره‌ بردند که برای‌ یزدی ۱۵ سال‌ به‌ طول‌ انجامید.

استاد حوزه و دانشگاه افزود: علوم‌ گوناگون‌ اسلامی‌ را در محضر استادان‌ حوزه‌ آموخت و به‌ مطالعه‌ و تدبّر فراوان‌ در آن‌ پرداخت ایشان‌ در فقه‌ و اصول‌ با بهره‌ بردن‌ از محضر استادانی‌ چون‌ آیات‌ عظام‌ بروجردی‌، اراکی‌، امام‌ و بهجت‌ در سن‌ بیست‌ و هفت‌ سالگی‌ به‌ درجه‌ اجتهاد رسید.

ریاضی طهرانی ادامه داد: در علم‌ تفسیر نیز با بهره‌ از دیدگاه ها و سفارش های‌ خصوصی‌ علامه‌ طباطبایی‌ توانست روش‌ صحیح‌ تعمق و تفکر در قرآن‌ را بیاموزد تا آنجا که‌ علامه‌ کار بازخوانی‌ تفسیر المیزان‌ پیش‌ از چاپ‌ را به‌ او سپرد، مصباح یزدی خود نیز ضمن‌ برگزاری‌ دروس‌ تفسیر موضوعی‌ قرآن‌، کتاب هایی‌ در این‌ زمینه‌ نگاشته است.

وی عنوان کرد: آیت‌ الله مصباح‌ یزدی‌ در فلسفه‌ اسفار و شفا را نزد علامه‌ (ره‌) فرا گرفت و خود، سال ها به‌ تدریس‌ فلسفه‌ اسلامی‌ و غرب‌ در حوزه‌های‌ علمیه‌ پرداخت به‌ گونه‌ای‌ که‌ امروزه‌، یکی‌ از برجسته‌ترین‌ استادان‌ فلسفه‌ به‌ شمار می‌آید و کتاب‌ آموزش‌ فلسفه یشان‌ در مراکز مختلف‌ فرهنگی‌ تدریس‌ می‌شود.

ریاضی طهرانی افزود: وی در بسیاری‌ از مسائل‌ فلسفه‌ ـ به‌ گفته‌ اهل‌ فن‌ نوآوری هایی‌ نیز انجام‌ داده‌ و شاگردان‌ بسیاری‌ را تربیت‌ کرد،ضمن‌ تحصیل‌ دروس‌ حوزه‌ در کلاس های‌ فیزیک‌، شیمی‌ و غیره شرکت‌ کرده و زبانهای‌ خارجی‌ فرانسه‌ و انگلیسی‌ را نیز تا حدی‌ یادگرفت.

وی تصریح کرد: دریس‌ منظم‌ خود را در مدرسه‌ علمیه‌ حقانی‌ آغاز کرد در آغاز به‌ تدریس‌ مباحث‌ قرآنی‌، تفسیر و مباحث‌ اخلاقی‌ و تربیتی‌ پرداخت‌ از جمله‌، کتاب‌ فلسفتنا نوشته‌ شهید سید محمد باقر صدر را برای‌ نخستین‌ بار در حوزه‌ تدریس‌ کرد.

آثار آیت الله مصباح یزدی قبل و پس از انقلاب اسلامی

استاد حوزه و دانشگاه اظهار کرد: آن مرحوم تاکنون‌ کتاب های فراوانی‌ در زمینه‌های‌ گوناگون‌ اسلامی‌، نگاشته‌ است‌ که‌ بخشی‌ از آنها مربوط‌ به‌ پیش‌ از انقلاب‌ و برخی‌ مربوط‌ به‌ بعد از انقلاب‌ است که هم‌ اکنون‌ کتاب ها و آثار استاد در مراکز مختلف‌ فرهنگی‌ تدریس‌ می‌شود و بخشی‌ از آثار ایشان‌ نیز در حال‌ تدوین‌ و چاپ‌ است‌.

ریاضی طهرانی افزود: خداشناسی‌، کیهان‌شناسی‌، انسان‌شناسی‌، راه‌ و راهنماشناسی‌،  قرآن‌شناسی‌، اخلاق‌ در قرآن‌، جامعه‌ و تاریخ‌ از دیدگاه‌ قرآن‌، حقوق‌ و سیاست‌ در قرآن‌، آموزش‌ فلسفه‌، شرح‌ نهایه‌ الحکمه‌، شرح‌ جلد اول‌ اسفار الاربعه‌، شرح‌ جلد هشتم‌ اسفار الاربعه‌، دروس‌ فلسفه‌ اخلاق‌، خودشناسی‌ برای‌ خودسازی‌ بر درگاه‌ دوست‌، نقدی‌ فشرده‌ بر اصول‌ مارکسیسم‌، آموزش‌ عقاید، قرآن‌ در آینه نهج‌ البلاغه‌، نگاهی‌ گذرا به‌ نظریه‌ ولایت‌ فقیه‌ و ده‌ها کتاب‌ دیگر از جمله آثار ایشان است.

وی ادامه داد:  در دوره رژیم‌ ستمشاهی‌، وی مبارزه های‌ گسترده‌ای‌ را بر ضد آن‌ رژیم‌ و عوامل‌ آن‌ انجام‌ داد که‌ بخش‌ شایان‌ توجهی‌ از زندگی‌ ایشان‌ را در بر می‌گیرد، در ماجرای‌ انجمن های‌ ایالتی‌ و ولایتی‌ و نهضت‌ روحانیت‌ به‌ رهبری‌ امام‌ راحل‌ مشارکت‌ فعالی‌ داشت ایشان‌ در ماجرای‌ دستگیری‌ و حبس‌ امام‌ در زندان‌ قیطریه‌، نامه‌ مفصلی‌ خدمت‌ ایشان‌ ارسال‌ کرد که‌ در آن‌، ضمن‌ تایید و تشویق‌ امام‌ برای‌ ادامه‌ نهضت‌ و گزارش‌ اوضاع‌ پس‌ از دستگیری‌ ایشان‌، آزادی‌ ایشان‌ از زندان‌ را پیش‌ بینی‌ کرد.

ریاضی طهرانی افزود: از دیگر فعالیت های مصباح یزدی شرکت در جلسه های بحث‌ درباره‌ حکومت‌ اسلامی‌ بود که آن مرحوم دبیری‌ این‌ جلسات‌ را بر عهده‌ گرفته‌ بود. این جلسه ها با حضور آقایان‌ شهید بهشتی، مشکینی‌، ربانی‌ شیرازی‌، باهنر، مفتح‌، مکارم‌، سبحانی‌ و جمعی‌ دیگر برگزار می شد و آنان‌ برای‌ آنکه‌ رژیم‌ به‌ ماهیت‌ آن‌ پی‌ نبرد و درصدد به‌ تعطیلی‌ کشاندن‌ آن‌ بر نیاید نام‌ آن‌ را مباحث‌ ولایت‌ نهادند.

وی ادامه داد: دیگر از فعالیتهای‌ ایشان‌ در مبارزه‌ با استبداد، همکاری‌ با نشریه‌ مخفی‌ «بعثت‌» و سپس‌ تأسیس‌ نشریه‌ انقلابی‌ «انتقام‌» بود. نشریه‌ انتقام‌ با انگیزه‌ مبارزه‌ با دستگاه‌ طاغوت‌، و گسترش‌ اندیشه‌های‌ امام‌(ره‌) و حمایت‌ از روحانیت‌، با همکاری‌ برخی‌ از علاقه‌مندان‌ به‌ امام‌(ره‌) و با مدیریت‌ استاد مصباح‌ چاپ‌ می‌شد.

ریاضی طهرانی افزود: آنان‌ از ابتدا عهد بسته‌ بودند که‌ در هیچ‌ شرایطی‌ دوستان‌ خود را معرفی‌ نکنند. این‌ نشریه‌ که‌ مفاد آن‌ گاه‌ با واسطه‌هایی‌ از رادیوهای‌ خارجی‌ پخش‌ می‌شد، بارقه‌ امیدی‌ در سرزمین‌ دل‌ شیفتگان‌ امام‌ ایجاد کرده‌ بود که‌ آنها را به‌ مبارزه‌ تشویق‌ می‌کرد و از سوی‌ دیگر، رعب‌ و خشم‌ رژیم‌ شاه‌ را افزون‌ ساخته‌ بود.

آیت الله مصباح یزدی و مبارزه‌ با جریان های‌ انحرافی‌

استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: تاریخ‌ زندگی‌ مصباح یزدی‌، بیانگر حساسیت‌ در برابر جریان های‌ انحرافی‌ بوده‌ است‌. هر گاه‌ جریانی‌ سعی‌ در تحریف‌ اسلام‌ یا انقلاب‌ اسلامی‌ داشته‌ است‌، آیت الله مصباح یزدی چون‌ رزمنده‌ای‌ دلیر به‌ میدان‌ آمده‌، از مبانی‌ اسلام‌ و انقلاب‌ دفاع‌ کرده‌ است‌.

ریاضی طهرانی افزود: پیش‌ از پیروزی‌ انقلاب‌ اسلامی‌، بیشتر مبارزان‌ بر این‌ باور بودند که‌ در آغاز باید مبارزات‌ سیاسی‌ را پیش‌ برد و بعد از پیروزی‌ انقلاب‌، به‌ پالایش‌ فرهنگی‌ جامعه‌ برآمد. اما در این‌ میان‌ بزرگانی‌ چون‌ آیت‌ الله‌ مطهری‌ و استاد مصباح‌ یزدی‌، معتقد بود که‌ ریشه‌ انحراف‌ را در همان‌ دوره‌ مبارزه‌ باید خشکانید و اسلام‌ ناب‌ و راستین‌ را به‌ ایرانیان‌ و جهانیان‌ شناساند.

وی ادامه داد: مصباح یزدی‌ پیش‌ از انقلاب‌ اسلامی‌، خطر نفوذ مارکسیسم‌ را گوشزد کرده‌ بود و با تدوین‌ کتابها و جزوات‌ و تشکیل‌ کلاسهای‌ نقد مبانی‌ مارکسیسم‌، به‌ گفتار خود جامه‌ عمل‌ می‌پوشاند همچنین‌ با پرده‌ برداری‌ از سخنان‌ برخی‌ روشنفکران‌، و نیز نقد تز «اسلام‌ منهای‌ روحانیت‌» پرده‌ از افکار شوم‌ دشمنان‌ اسلام‌ و انقلاب‌ برمی‌داشت.

ریاضی طهرانی افزود: حساسیت‌ و قاطعیت‌ او‌ در برخورد با این‌ مسائل‌، چنان‌ بود که‌ گاه‌ برخی‌ از دوستان‌ انقلاب‌ نیز بر وی خرده‌ می‌گرفتند و به‌ نرمش‌ در برابر مسائل‌ پیش‌ آمده‌ سفارش‌ می‌کردند؛ اما مصباح یزدی با عزمی‌ پولادین‌، از مبانی‌ دین‌ مقدس‌ اسلام‌ و از اصول‌ آن‌ از جمله‌ توحید، معاد و نبوت‌ که‌ در آن‌ روز مورد هجمه‌ التقاط‌ گرایان‌ بود، دفاع‌ می‌کرد و در این‌ راه‌ از سخنرانی‌، مناظره‌، نگاشتن‌ کتاب‌ و مقاله‌ و دیگر ابزارهای‌ تبلیغی‌ بهره‌ می‌برد و از توهین‌ و تهمت‌ و تهاجم‌ احدی‌ نمی‌هراسید.

استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: سرانجام آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی عضو خبرگان رهبری و رییس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) پس از مدتی تحمل بیماری، عصر امروز جمعه به لقاء الله پیوست از بیانات  حکیمانه  مقام معظم رهبری(مدظله العالی)  در وصف  این عالم ربانی  در می یابیم یار  با وفا و جایگاه  ویژه ای در  نگاه ایشان  و علماء  برجسته دارد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://www.hormoz.ir/?p=557148
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

13,985 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی