تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 595767
تاریخ انتشار:سه شنبه 21 دی 1400 - 8:18| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
در میزگرد رسانه ای هرمز مطرح شد؛

آمریکایی‌ها ریشه اختلافات و روی کارآمدن رژیم‌های استبدادی در منطقه هستند/ اضمحلال قدرت و خروج منابع شرارت از منطقه، انتقام اصلی محور مقاومت است

کارشناسان مسائل سیاسی و منطقه‌ای استان هرمزگان با بیان اینکه آمریکایی ها عامل اصلی ایجاد اختلافات در منطقه هستند، گفتند: انتقام خون شهید سلیمانی را نه تنها با نابودی ترامپ، بلکه با خروج کامل آمریکایی ها از منطقه تحقق می یابد.

آمریکایی‌ها ریشه اختلافات و روی کارآمدن رژیم‌های استبدادی در منطقه هستند/ اضمحلال قدرت و خروج منابع شرارت از منطقه، انتقام اصلی محور مقاومت است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ میزگرد رسانه ای با محوریت بازخوانی حمله به عین الاسد و اهمیت خروج آمریکایی ها از منطقه با حضور کارشناسان مسائل سیاسی و منطقه ای در استان هرمزگان برگزار شد.

در این میزگرد رسانه ای عارف رئوفی از کارشناسان برجسته مسائل سیاسی  هرمزگان و فرمانده ناحیه بسیج دانشجویی این استان ،جواد بیژنی یکی دیگر از کارشناسان برجسته مسائل سیاسی و منطقه ای هرمزگان و همچنین قاسم امینی استاد دانشگاه و پژوهشگر مسائل سیاسی مابحث متفاوتی را در این خصوص مطرح کرده اند.

نگاه اسلامی و انقلابی ما در تقابل همه جانبه با مبانی فکری غرب است

عارف رئوفی فرمانده ناحیه بسیج دانشجویی استان هرمزگان اظهار کرد: واقعیت این است که تقابل جبهه حق و نظام سلطه تقابلی است که یک مبنا و محور ایدئولوژیک دارد. نوع نگاه اسلامی و انقلابی ما در تقابل همه جانبه ای با مبانی فکری غربی‌ها قرار گرفته است.

وی در ادامه افزود: آنچه که در ابعاد مختلف بعضا شاهدیم از این اختلافات نمود عینی پیدا می‌کند مثل مسئله حقوق بشر، موشک های بالستیک، حضور ایران در کشورهای منطقه که به درخواست خود این کشورها صورت می‌گیرد، و مواردی این چنینی؛ تنها بهانه هایی است برای ایجاد جنگ‌های شناختی، ترکیبی یا هیبریدی علیه انقلاب اسلامی و در واقع اقناع افکار عمومی به سمت اهداف باطلی که غرب و نظام سلطه در تقابل با انقلاب اسلامی ایفا می کند.

فرمانده ناحیه بسیج دانشجویی استان هرمزگان ابراز داشت: کشور ایران در سال‌های اخیر در حوزه نظامی تحولات شگرفی را داشته است. در سالیان ابتدایی انقلاب اسلامی، ما در شرایط کاملا دفاعی در حوزه استراتژی های دفاعی قرار داشتیم بدین شکل که اگر مورد حمله قرار می گرفتیم امکان دفاع را برای خودمان فراهم کرده بودیم مانند آنچه که در هشت سال مقدس اتفاق افتاد.

رئوفی اضافه کرد: بعد از سالیان با مجاهدت رزمندگان در نیروهای مسلح به بازدارندگی در حوزه نظامی رسیدیم بدین معنا که کشوری جرأت حمله به کشور ما را ندارد. اما گام سومی که در چند سال اخیر طی شده این است که ما از مرحله بازدارندگی نظامی عبور کردیم و اساساً این دشمنان و نظام سلطه هستند که از دست ما فرار می‌کنند لذا با اینکه در هدف‌گذاری نظامی، به شکل دفاعی عمل می‌کنیم و هدف ما صرفا دفاع از کیان اسلام و انقلاب اسلامی است اما استراتژی های تهاجمی را برای خودمان برگزیدیم و آنچه که در آزمایش اخیر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی «پیامبر اعظم ۱۷» هم در ابعاد گوناگون به منصه ظهور رسید و از زبان معاون عملیات سپاه نیز بخش‌هایی از آن ارائه گردید یک استراتژی تهاجمی در موعد دفاع شکل گرفت و به نمایش گذاشته شد.

حمله به عین الاسد در سالیان اخیر بی نظیر بود
وی افزود: اتفاقی که در خصوص حمله به عین الاسد افتاد که حضرت آقا هم تحت عنوان یوم الله از آن یاد کردند اتفاقی بود که در طول دهه های گذشته و سالیان اخیر کاملاً بی‌سابقه بود، نوع جنگ ادراکی که امریکایی ها در جهان ایجاد کردند و ادراکات مردم را تغییر دادند به این شکل است که ناوهای هواپیمابر امریکایی یا بخشی از نظامیان امریکایی فقط اگر اعلام کنند که به سمت و سوی کشوری در حال حرکت هستند حکومت ها در آن کشورها بعضاً دچار تزلزل می‌شوند یا تغییر می‌کنند و این تنها ایران و انقلاب اسلامی است که توانمندی این را دارد که پایگاه امریکایی ها را نه به شکل نمایشی، بلکه به شکل کاملا واقعی به وسیله موشک‌های بالستیک مورد تهاجم قرار دهد و در مصاحبه‌های خود نظامیان امریکایی حاضر در این پایگاه بعد از این حمله می‌بینید که آنها علیرغم تبلیغات وسیعی که در خصوص توانمندی‌های ارتش و نظامیان خودشان ارائه داده بودند اما در واقعیت، معادلات به گونه دیگری رقم خورد و بدون اینکه توان پاسخگویی را داشته باشند، در یوم الله مورد حمله قرار گرفتند.

تقاص خون شهید سلیمانی با اخراج آمریکایی ها از غرب آسیا محقق می شود
فرمانده ناحیه بسیج دانشجویی استان هرمزگان تصریح کرد: البته حمله به عین الاسد تنها یک سیلی به آمریکایی‌ها بود و تقاص خون شهید سلیمانی ، اخراج امریکایی ها و آحاد بیگانگان از منطقه غرب آسیا است و این امر مهم نیز محقق نخواهد شد مگر اینکه قطعاً و یقیناً شهید سلیمانی که به گفته خود رهبران جنبش حماس «شهید القدس» نام گرفته و توانسته است جبهه یکپارچه مقاومت را در جغرافیای سرزمینی غرب آسیا و در کشورهای محور مقاومت راه اندازی کند قطعاً و یقیناً خروج بیگانگان و نیل به هدف غایی که فتح قدس هست توسط همین رزمندگان در جبهه یکپارچه مقاومت رقم خواهد خورد و تقاص خون شهید سلیمانی هم چیزی به جز این نخواهد بود.

رئوفی ادامه داد: لذا این موضوع، بیانگر اهمیت فضای کنونی است و در کنار این اتفاقات میمون و مبارکی که در ایام فعلی در جغرافیای محیطی غرب آسیا می‌افتد و این پیچ تاریخی که حضرت آقا فرمودند در آن قرار داریم می‌بایست در حوزه موضوعات رسانه‌ای و حوزه تلاش دشمن برای تغییر ادراکات مردم و وارونه نشان دادن واقعیات، یک جهاد تبیین به معنای حقیقی کلمه توسط جبهه انقلابی در فضای مجازی که اتفاقاً عین حقیقت هم هست صورت بگیرد تا ما چنانکه در فضایی نظامی توانستیم به توفیقات روز افزونی دست پیدا کنیم در فضای مجازی و در تقابل شناختی و ادراکی و در این جنگ با دشمن هم بتوانیم پیروز شویم.

 

حضور آمریکایی ها در منطقه، جز جنگ و چپاول چیز دیگری به ارمغان نداشته است
جواد بیژنی کارشناس مسائل سیاسی استان هرمزگان نیز با بیان اینکه حضور آمریکایی ها در منطقه، جز جنگ و چپاول چیز دیگری به ارمغان نداشته است اظهار کرد: از زمان حضور آمریکایی‌ها در منطقه که به عبارتی بعد از جنگ جهانی دوم هست تاکنون امریکایی ها جای انگلیسی‌ها را در منطقه گرفتند و همان مدل شرارت‌ها و استعمار گری هایی که در دوره نفوذ انگلیس در این منطقه بود را به شکل نوینی به پیش بردند.

وی در ادامه افزود: ریشه اختلافات، مشکلات، روی کارآمدن رژیم های استبدادی در منطقه ما و بردن منافع اقتصادی، امریکایی ها بودند تا آخرین اقدام شان که بحث فتنه سیاه داعش بود که آمریکایی ها رسما اعتراف کردند که ما بودیم این کار را انجام دادیم.

این کارشناس مسائل سیاسی استان هرمزگان ادامه داد: همه این طراحی ها، برای تضعیف جهان اسلام، عدم به وحدت رسیدن جهان اسلام و نابود کردن انرژی ها و ظرفیت های جهان اسلام است طبیعتا وقتی می بینند که جریان مقاومت و انقلاب اسلامی مقابل منافع آنها ایستاده است مقابل خواهد کرد این اقدام، امر طبیعی است.

بیژنی در پاسخ به سوالی مبتنی بر اینکه آیا امروز مقاومت، تهدید جدی برای مواضع آمریکایی ها در منطقه خاورمیانه محسوب می شود؟ گفت: آمریکایی‌ها اصلی‌ترین مانع خودشان را برای رسیدن به اهدافشان، جریان مقاومت در منطقه می دانند و طبیعی است که همه انرژی شان برای زدن جریان مقاومت بسیج کنند و برای اینکه این هدف را محقق کنند از برخی رژیم‌های مرتجع منطقه هم کمک بگیرند این کاملاً قابل فهم است که این کار خواهند کرد.

جریان مقاومت بیکار ننشسته است
وی همچنین افزود: جریان مقاومت هم بیکار ننشسته است. امروز جریان مقاومت بسیار قدرتمند بوده و به یک دوئل و جنگ جدی میان این دو طیف در سطوح مختلف نظامی، اطلاعاتی، فرهنگی و حتی اجتماعی در منطقه وجود دارد.

این کارشناس مسائل سیاسی استان هرمزگان ضمن بازخوانی اقدام ایران در هدف قرار گرفتن پایگاه عین الاسد ابراز داشت: بعد از شهادت شهید قاسم سلیمانی در کشور عراق به دستور مستقیم رئیس جمهور امریکا و اقدام مستقیم آنها، نیازمند یک پاسخ درخوری بود. برآورد آنها این بود که جمهوری اسلامی ایران بعد از فتنه های آبان ۹۸ تضعیف شده و از آنجایی که این جریانات و فتنه ها در عراق نیز وجود داشت جریان مقاومت نیز تضعیف شده و گمان می کردند اگر پرچمدار مقاومت؛ شهید حاج قاسم سلیمانی را شهید کنند کسی نمی تواند اقدام جدی علیه شان انجام دهد و اقدامات بعدی را انجام خواهند داد لذا این حماقت را انجام دادند.

آمریکایی ها تصور حمله به عین الاسد را نداشتند
بیژنی ادامه داد: نه تنها جمهوری اسلامی بلکه جریان مقاومت، تصمیم به انتقام گرفت که اولین اقدام جهت انتقام، هدف قرار دادن پایگاه نظامی عین الاسد به عنوان یکی از مهمترین پایگاه های امریکایی ها بود و آمریکایی‌ها هرگز تصور نمی‌کردند که کسی جرأت حمله به پایگاه نظامی آنها پیدا کند. لذا سامانه‌های پدافند آنان نتوانستند هیچ کاری انجام دهند و موشکها به هدف خورد شاخ امریکایی ها را شکست و پر رویی آنان را ازبین برد.

وی با بیان اینکه تقاص خون شهید سلیمانی را از امریکایی ها هنوز به صورت کامل نگرفته ایم افزود: حتی اگر ترامپ هم به درک واصل شود تقاص خون شهید سلیمانی نیست بلکه اخراج امریکایی‌ها و اضمحلال قدرت و نفوذ آنها به عنوان منبع شرارت در منطقه به عنوان تقاص خون شهید سلیمانی و انتقام اصلی محور مقاومت می‌توانیم تلقی کنیم که فردای اخراج امریکایی ها از منطقه و رخت بربستن آثار آنها و تضعیف جریان ها و کشورهای مرتجع منطقه به واسطه اخراج امریکا از منطقه، اضمحلال رژیم صهیونیستی را به دنبال دارد .

بیژنی ادامه داد: یکی از مهمترین علل حضور امریکایی ها در منطقه، تامین امنیت اسرائیل است،اگر جریانات مقاومت موفق شوند امریکا را از منطقه اخراج کند عملاً اسرائیل بدون پشتوانه می ماند و با یک تلنگری فرو می پاشد و امروز جریان مقاومت یک ارتش مردمی ورزیده قدرتمندی دارد که به راحتی می‌تواند از عهده نیروی زمینی رژیم جعلی صهیونیستی بربیاد، بدون شک دورنمای منطقه، دورنمای خوبی خواهد بود. ان شاءالله دور نیست و شکست نهایی این‌ها را به چشم ببینیم.

ترور شهید سلیمانی اقدامی خصمانه بود
قاسم امینی استاد دانشگاه و پژوهشگر مسائل سیاسی استان هرمزگان در خصوص بازخوانی و تشریح اقدام ایران در خصوص هدف قرار دادن پایگاه نظامی عین الاسد اظهار کرد: این اقدام از دو بعد داخلی و بین المللی قابل ارزیابی هست. بعد داخلی اینکه این حادثه در پی ترور ناجوانمردانه آمریکایی‌ها که سردار شهید سلیمانی را که در واقع در ارتباط با مسائل صلح بین‌المللی فعالیت می‌کرد اقدام خصمانه را انجام دادند رخ داد . حماقت آمریکا در ترور شهید سلیمانی، یک جنایت جنگی محسوب می‌شود.

وی افزود: برخی یاوه گویانی را در داخل کشور داریم که عمدتا نگاه و امیدشان به حل بحران به غرب بوده و معتقدند که کلید خیلی از حل مشکلات در دست غرب است و دهه‌ ها قبل از انقلاب، این را تبلیغ می‌کردند و هژمونی غرب به رهبری ایالات متحده آمریکا را برجسته می‌کردند با این حمله به پایگاه نظامی عین الاسد از بین رفت و یاوه گویان داخلی به این نتیجه رسیدند که آن یال و کوپالی که غربی ها از آن صحبت می‌کنند یک تار عنکبوتی بیش نیست و می تواند ضربه پذیر باشد و این نیز خط بطلانی بر روی استدلالات یاوه گویان داخلی است.

حمله به عین الاسد اقتدار جمهوری اسلامی ایران را نشان داد
این پژوهشگر سیاسی هرمزگان گفت: نکته بعدی در ارتباط با حوزه بین‌المللی و تاثیر این حمله موشکی ایران به عین الاسد در سطح بین الملل اینکه اقتدار جمهوری اسلامی ایران را در سطح بین‌الملل نشان داد ، دیگر اینکه جمهوری اسلامی اگر حرفی می‌زند پای حرف خودش ایستاده و در قول و وعده های خودش صادق هست. قوه نظامی جمهوری اسلامی ایران و قدرت موشکی ایران را همگان به چشم دیدند ، این نیست که فقط به حرف بسنده شود یا به تبلیغات باشد. جمهوری اسلامی در جای مناسب از منافع خود دفاع می کند.

قدرت ایران در منطقه، پشتوانه محکمی برای مذاکرات در سطح بین الملل است
امینی ابراز داشت: نکته بعدی در بعد بین المللی که می‌تواند داشته باشد این است که ما در مذاکرات مختلف که اعم از مذاکرات هسته‌ای و ۱+۵ یا کشورهای مختلف غربی، این خودش در واقع به مذاکره‌کنندگان ما در عرصه بین‌المللی و به تیم‌های نمایندگی ایران در اروپا قدرت می بخشد ، غربی‌ها به این راحتی کسی را نمی پذیرند که با آن مذاکره کنند حتماً از جمهوری اسلامی ایران قدرت دیدند که این را پذیرفتند و پشت میز مذاکره قرار می‌گیرند. لذا این اقدام ایران می تواند پشتوانه محکمی برای مذاکرات مختلف در سطح بین‌المللی باشد.

گفتمان مقاومت به کشورهای منطقه سرازیر شد
وی ادامه داد: موضوع دیگر در ارتباط با بحث مقاومت است. شما وقتی برمیگردید به حدود ۵۰ سال پیش که چیزی به عنوان مقاومت معنا نداشت و می‌توان گفت بعضی از رگه های مقاومت را در انقلاب مشروطه، ملی شدن صنعت نفت یا قیام ۱۵ خرداد مشاهده کرد‌، اما چیزی که به مقاومت روح داد و آن را عینیت بخشید ظهور و پیروزی انقلاب اسلامی است، لذا این گفتمان مقاومت همچون چشمه جوشانی ابتدا در کشور ایران شروع به جوشیدن می کند و سپس به کشورهای منطقه سرازیر می شود. امروز شاهد جوشش مقاومت در لبنان، فلسطین، سوریه و عراق، یمن و افغانستان و همچنین در سایر کشورها شروع به جوشش کرده است.

این پژوهشگر سیاسی هرمزگان اذعان داشت: شهید سلیمانی نماد روحیه مقاومت است و این روحیه مقاومت امروز در همه جای منطقه و در کل دنیا وجود دارد. نکته مهم در حوزه مقاومت این است که هزینه‌های مقاومت از هزینه‌های سازش بسیار کمتر است، نمونه های مختلف در طول تاریخ معاصر، در جنگ جهانی اول و جنگ جهانی دوم، بعد از کودتای ۲۸ مرداد، هر جایی که با غربی‌ها سازش کردیم تلفات بسیار سنگین را متحمل شدیم.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://www.hormoz.ir/?p=595767
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها
نظرات بینندگان
تعداد نظرات: بدون نظر
ارسال نظر

  • نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمايید.
  • توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت یا منفی استفاده فرمایید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی یابد.

یادداشت

گفتگو

اقتصادی