تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 595788
تاریخ انتشار:سه شنبه 21 دی 1400 - 8:14| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

آسیب‌های پاندمی کرونا برای بینوایان/ کووید۱۹، حالِ تنگدستان را بیشتر گرفته است!

بر اساس آخرین تحقیقات صورت گرفته در رصد اجتماعی پاندمی کرونا در ایران ، نشان داده شده سطوح پایین جامعه صدمات متفاوتی نسبت به سطوح بالا داشته‌اند؛ به طوری که تعداد مبتلایان و مرگ و میرهای کرونایی در سطوح پایین جامعه بیشتر بوده است.

آسیب‌های پاندمی کرونا برای بینوایان/ کووید۱۹، حالِ تنگدستان را بیشتر گرفته است!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ کرونا، این ویروس مرموز و هزار چهره اثرات منفی جسمی، روحی، اجتماعی ، فرهنگی و…زیادی را بر جوامع مختلف تحمیل کرده و روز به روز آثار این نابسامانی‌ها شکل جدیدتری به خود گرفته و نمود بیشتری دارد.

اطلاع از میزان آسیب‌های وارده این بیماری بر پیکره جوامع مختلف در تصمیم سازی برای کاهش پیامدهای منفی آن و مدیریت صحیح این پاندمی ویرانگر از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و به هر میزان که داده ها و اطلاعات متقن تر باشد، اعمال سیاستها و تدابیر لازم از درجه دقت بیشتر و با کیفی‌تری برخوردار خواهد بود.

در این راستا، اولین کنگره ملی«رصد اجتماعی پاندمی کووید ۱۹»، روزهای یکشنبه و دو شنبه هفته جاری به مدت دو روز به همت رصدخانه اجتماعی کووید ۱۹، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، وزارت بهداشت و شهرداری تهران در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی به صورت حضوری و مجازی برگزار شد.

تشکیل دبیرخانه رصد خانه اجتماعی کرونا در اسفند ۹۹

حمیدرضا خانکه، رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و رئیس رصدخانه اجتماعی کووید ۱۹ ، در این کنگره ملی به چگونگی تشکیل رصدخانه اجتماعی کووید ۱۹ و فعالیت‌های آن اشاره کرد و افزود: از اواخر اسفندماه سال گذشته این دبیرخانه دایر شد و با تشکیل کارگروه‌ها و پایگاه‌ها در دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، اقدام به انجام مطالعات در زمینه پیامدهای اجتماعی و روانی کووید در کشور کرده و نتایج دو مطالعه را برای سیاستگذاری و برنامه ریزی به وزارت بهداشت ارسال کرده است.

کرونا قشر ضعیف تر را بیشتر اذیت کرده است

خانکه با اشاره به چند عاملی بودن پدیده کووید و پیچیدگی آن، افزود:در دوران شیوع این بیماری، به نظر می‌آمد که همه افراد جامعه به یک نوع درگیر بیماری خواهند شد، اما تحقیقات نشان داده است که سطوح پائین جامعه، صدمات متفاوتی را نسبت به سطوح بالا داشتند؛ همان طور که تعداد مبتلایان و تعداد مرگ و میر در سطوح پائین جامعه بیشتر بوده است.

وی ادامه داد: برهمین اساس، در تمام دنیا علاوه بر توجه به ابعاد پزشکی کرونا، بررسی نابرابری‌های اجتماعی و تاثیرات اجتماعی و روانی کووید، بررسی ریشه مقاومت در مقابل تزریق واکسن، تاثیر حمایت‌های اجتماعی و اقتصادی بر مدیریت کووید ضروری تشخیص داده شد.

تاثیرات روانی و اجتماعی کرونا تا سالها باقی است

رئیس رصدخانه اجتماعی کووید ۱۹ تصریح کرد: با توجه به اینکه شواهد علمی نشان می‌دهند که تاثیرات روانی و اجتماعی کووید برای سالها در جوامع ماندگار بوده، لذا بررسی ابعاد سلامت اجتماعی در کشور به عنوان برنامه آینده رصدخانه و بعد از شیوع کرونا، لازم و ضروری خواهد بود.

تحقیقات نشان داده در دوران کرونا سطوح پائین جامعه، صدمات متفاوتی را نسبت به سطوح بالا داشتند و تعداد مبتلایان و تعداد مرگ و میر در سطوح پائین جامعه بیشتر بوده است

خانکه ابراز امیدواری کرد:ابعاد اجتماعی کووید در این کنگره ملی مورد نقد و بررسی قرار بگیرد و نتایج آن به دولت جهت مدیریت پاندمی کووید کمک کند.

 

 

خانکه به ارائه تعاریف سلامت اجتماعی با نگاه فردی، جامعه سلامت ساز و عوامل تاثیرگذار بر سلامت که اگر کم توجهی به آن بشود، تبعات ناعادلانه خواهد داشت، پرداخت.

وی با اشاره به آخرین آمار مبتلایان در دنیا که ۲۹۶ میلیون نفر است و بیش از ۵ میلیون فوتی داشته، گفت: در کشور ما نیز تاکنون حدود شش میلیون نفر مبتلا داشتیم که ۱۳۱ هزار تن فوت شده اند. شرایط کنونی ایران به نسبت کشورهای پیشرفته دنیا، از وضعیت خوبی برخوردار بوده و جزو کشورهای سفید دنیا تلقی می‌شود.

خانکه با نمایش جداول مربوط به آخرین آمار مربوط به واکسیناسیون در کشورهای مختلف دنیا، افزود: شاخص نابرابری اجتماعی و نابرابری در دسترسی به واکسن در دنیا وجود دارد؛ضمن آنکه مقاومت در مقابل تلقیح واکسن در کشورهای گوناگون مشاهده می‌شود.

وی اظهار داشت: ایران هم اکنون مانند کشور آلمان حدود ۷۰ درصد واکسن زده است و وضعیت کشور ما در میانگین جهانی، از سطح بالایی برخوردارست و در مقایسه با کشورهای همسایه، بهتر هستیم، اما براساس مطالعات انجام شده، میزان تمایل به استفاده از واکسن از فروردین ماه امسال که ۸۶ درصد بوده، نسبت به شهریورماه امسال که ۶۴ درصد را نشان داده، روند کاهشی داشته است که می تواند تاثیر فعالیت رسانه های کمتر تخصصی و با نفوذتر در جامعه باشد. که باید بعنوان یک هشدار مورد توجه قرار بگیرد.

رئیس دانشگاه توانبخشی و سلامت اجتماعی افزود: شاخص نسبت تعداد کشته‌ها به ۱۰۰ مورد مثبت، در ایران عدد دو است که تقریبا با جامعه جهانی برابری می‌کند؛ این درحالی است که در کشور، میزان ۸ و بالاتر را هم تجربه کرده‌ایم.

حمل و نقل، هتلها، رستورانها و بیمارستانها بیشترین تأثیر از کووید را داشته‌اند

خانکه با اشاره به چالش‌های اقتصادی کووید که دنیا و ما با آنها روبه رو شدیم، تصریح کرد: مطالعات نشان می‌دهد که حوزه‌های مختلفی همچون حوزه حمل و نقل، هتلها، رستورانها و بیمارستانها از کووید متاثر شدند و حوزه‌هایی که کمتر از کووید متاثر شدند، مدیریت عمومی، برق، پل و ارتباطات است؛این در حالی است که هتلها، خرده فروشی‌ها و عمده فروشی‌ها وابسته به حاکمیت هستند. بیمارستانها به ویژه بیمارستان‌های خصوصی بشدت از کووید متاثر شدند؛ چرا که عمل‌های جراحی و مراجعات بیماران غیرواگیر انجام نشده و یا کاهش پیدا کرده است.

۲۳ درصد افراد در دوران کرونا شغل خود را از دست داده‌ا‌ند

وی در مورد نتایج بررسی‌های مربوط به افرادی که شغل خود را در اثر شیوع کرونا از دست دادند،گفت: در سال ۹۹، ۲۳ درصد افراد کلا شغل خود را در اثر کووید، از دست داده‌ا‌ند که خانمها و شهرنشینان بیشترین آمار را در این جمعیت دارند.

دولت فقط ۱۷ درصد حمایت اجتماعی در دوران کرونا داشته است

وی افزود: ما برنامه حمایت اجتماعی قوی از سوی دولت نداشتیم و یا اعلام نکردیم و بیشتر گروه‌های بسیج و داوطلبان، طرح شهید سلیمانی و خیرین بودند که کمک می‌کردند ولی در کشورهای توسعه یافته تا ۷۶ درصد،کشورهای با درآمد متوسط تا ۳۷ درصد کمک مالی به افراد نیازمند داشتند و کشور ما تا ۱۷ درصد کمک کردند.

رئیس رصدخانه اجتماعی کووید ۱۹ نتایج بررسی تبعات اجتماعی کووید از نظر وضعیت درآمدی شهروندان را ارائه کرد و گفت: حدود ۵٫۳ درصد شاغلین ما، درآمدشان کاهش پیدا کرده و یا از دست دادند که جامعه شهرنشین در این آمار بیشتر از روستائیان صدمه دیده‌اند.

۷ درصد از تولید ناخالص ملی برای حمایت از آسیب دیدگان ناشی از کرونا هزینه شده

وی اضافه کرد:از نظر حمایت مالی دولت، حدود ۷ درصد از تولید ناخالص ملی برای حمایت از آسیب دیدگان ناشی از کرونا هزینه شده است و در مقابل این ۷ درصد، به میزان ۷۲ درصد توفیق و موفقیت در درمان داشته است.

در دوران کرونا کشورهای توسعه یافته تا ۷۶ درصد،کشورهای با درآمد متوسط تا ۳۷ درصد کمک مالی به افراد نیازمند داشتند و کشور ما تا ۱۷ درصد کمک کردند

خانکه از اقدامات حمایتی کشورها سخن گفت که بیشتر حمایت‌های مستقیم مالی، معافیت‌های مالیاتی و پرداخت وام بوده ولی باید در نظر داشت که حمایت صرفا پرداخت پول نیست، همان‌طور که در کشورهای دیگر، به اشکال مختلف کمک شده است و در کشور ما نیز باید به این حمایت‌ها فکر کنیم تا تبعات اجتماعی و روانی ناشی از کووید را کاهش بدهیم.

وی مقایسه کشورها در هزینه کردشان از تولید ناخالص را در این زمینه بیان کرد و افزود: ما به نسبت سهمی که از تولید ناخالص ملی هزینه کردیم، وضعیت خوبی داریم و این ناشی از مشارکت خوب مردم بوده؛ ضمن آنکه عملکرد حاکمیت و دولت و حجم زیاد واکسنی که تامین شد و حرکت جهادی دولت و ارگانهای همکار برای انجام واکسیناسیون را نمی‌توان نادیده گرفت،

بی رغبتی ۱۵ درصد مردم ایران به واکسیناسیون

خانکه متذکر شد: اما مردم نیز همکاری و تبعیت خوبی داشتند و فقط ۱۲ تا ۱۵ درصد مردم به تلقیح واکسن تمایل نشان نمی‌دهند، در صورتی که کشور آلمان با جمعیتی مشابه ایران و هزینه کرد ۲۳ درصد از تولید ناخالص کشورش در کرونا، به اندازه ایران موفق نبوده و ۳۵ درصد از مردم این کشور هنوز تمایل به استفاده از واکسن ندارند.

وی استفاده از آموزش مجازی را اتفاق خوبی دانست، ولی به مشکلات مردم در این ارتباط بلحاظ امکانات لازم و یا آگاهی و سواد استفاده از این سیستم آموزشی پرداخت که به عقیده او، این شرایط فرصتی است که نباید از دست داد، بلکه می‌توان به این مشکلات فائق آمد و از مزایای آموزش‌های مجازی استفاده کرد.

حمایت اجتماعی در دوران کرونا وجود نداشت

خانکه به چالش‌های اصلی کووید نیز پرداخت و گفت: یافته‌های علمی در دوران کووید، متضاد و متفاوت بودند و رسانه‌ها با انعکاس آنها، در مواقعی باعث شدند که مردم در سردرگمی قرار بگیرند، عدم حمایت و یا کمبود حمایت اجتماعی نیز از چالش‌های کووید بود؛ به طوری که مطالعات ما نشان داد که حمایت اجتماعی کافی نداشتیم و بحث خستگی بیش از حد نظام سلامت و بی انصافی نسبت به کادر درمان از دیگر چالشها ست.

به گفته وی مدیریت نامناسب منابع و توزیع نامناسب، عدم تبعیت همه نظام سلامت از پروتکل‌های تدوین شده، لزوم توجه به سلامت روان مردم که از کووید متاثر شده‌اند، از دیگر چالش‌های اصلی کووید است.

وی در بیان مهمترین چالش‌ها و آسیب پذیری مدیریت کرونا در ایران ، به ” لزوم اطلاع رسانی شفاف در جامعه، محدودیت مدیریت کرونا در مناطق مختلف با توجه به شرایط و لزوم اعطای اختیارات لازم به مسئولان محلی، حمایت مالی و مدیریت تماس‌ها و اطلاع رسانی اشاره کرد و گفت: اما به نظرم هم اکنون در مورد امیکرون اطلاع رسانی خوبی صورت نمی‌گیرد و باید منابع اطلاعاتی خود را تقویت کنیم.

خانکه به شاخص‌ها‌ی بازگشایی در جهان اشاره کرد و گفت: در ایران اتفاق خوبی که افتاد، بازگشایی‌ها را به مسئولان مراکز آموزشی و دانشگاه‌ها سپردند، اما آنچه که مهم است، نظارت بر اجرای صحیح شاخص‌هاست تا سیاستگذاری‌ها در مسیر درست انجام شود.

کرونا بهانه‌ای برای تورم!

وی تمایل کم مردم به تزریق دز دوم و سوم واکسن کرونا و واکسن هراسی در بعضی از گروه‌ها، یا تصورات نادرست مانند اینکه کرونا را بهانه‌ا‌ی برای تورم و سیاسی کردن جامعه می‌دانند”، را از جمله چالش‌های کووید ذکر کرد.

رئیس رصدخانه اجتماعی کووید ۱۹ به مطالعه انجام شده در دو فاز، جهت بررسی میزان تمایل مردم به تزریق واکسن اشاره کرد و افزود: این مطالعه در فروردین ماه و مردادماه امسال انجام شد و برخی از چالش‌ها‌ی استخراج شده از این مطالعه، “عدم تمایل به تزریق واکسن، کاهش اعتماد اجتماعی،عدم اطمینان به اثربخشی واکسن، عدم اعتماد نسبت به ماهیت واکسن، ناباوری و بی اعتمادی نسبت به واکسن، تردید در تاثیرگذاری واکسن و یا ایمنی افراطی که با تزریق واکسن، نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک بی توجه می‌شوند و در خصوص تسهیلات در زمینه واکسن “است که با تکرار این مطالعه و اجرای آن به صورت کهورت، می‌توان مقایسه بهتری در این خصوص داشت.

خانکه براساس مطالعات انجام شده، مداخلات غیردارویی مانند مدیریت کووید در ارتباط با مدارس، تجمعات، مشاغل پرخطر را بسیار تاثیرگذار دانست و گفت: در این مداخلات، از ۱۰ تا ۵۰ روز تاثیرگذاری و کاهش ابتلا و مرگ و میر قابل مشاهده است و مدیریت موسسات آموزشی تاثیر زیادی دارد.

وی مشکلات شایع روانی و اجتماعی ناشی از کووید را بیان کرد و افزود: استرس، ترس، وسواس و دیگر مشکلات شایع روانی و اجتماعی ناشی از شرایط کرونایی، احساس تنهایی و نبودن تعاملات اجتماعی و خانوادگی است.

رئیس رصدخانه اجتماعی کووید ۱۹ تاکید کرد: پژوهشها در دنیا تمایل بسیار وحشتناکی به موضوع کووید پیدا کرده‌اند و حوزه‌های دیگر فراموش شدند که لازم است پژوهش در دیگر حوزه‌ها نیز انجام شود و در نهایت، حمایت از گروه‌های آسیب پذیر، زنان، سالمندان و افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند، به دلیل تاثیرپذیری این گروه‌ها، مورد توجه قرار بگیرد.

استرس، ترس، وسواس و دیگر مشکلات شایع روانی و اجتماعی ناشی از شرایط کرونایی است

خانکه در بیان توصیه‌های لازم برای رفع چالش‌ها،گفت:اطلاع رسانی شفاف، توجه به ابعاد اجتماعی، روانی و اقتصادی، نیاز به انجام و ارزیابی مدیریت خطر و توجه به نتایج مثبت ناشی از پاندمی که اجرای برنامه دورکاری در ادارات و سازمانها، استفاده از آموزش‌های مجازی برای ادامه تحصیل دانشجویان که سبب توسعه امکانات الکترونیک در کشور شد، از جمله نکات مثبت در دوران کرونا بود.

وی استفاده از امکانات ارتباطی از راه دور برای برگزاری گردهماییه‌ا و نشست‌ها و به ویژه بهره گیری از اساتید خارجی که با برقراری ارتباطات از راه دور، از مسایل پیرامون سفر و اقامت این اساتید در ایران جلوگیری می‌کند و در داخل کشور نیز به کاهش سفرهای غیرضرور منجر خواهد شد، لازم دانست.

رئیس رصدخانه اجتماعی کووید ۱۹بر این نکته تاکید کرد: واکسیناسیون قادر به کم کردن ابتلا و مرگ و میر و پیشگیری از انواع جدید کرونا خواهد شد.

ویژگی بیماران خاص

غنچه راهب، مدیر گروه آموزشی مددکاری اجتماعی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی با اشاره به مشکلات روانی و اجتماعی استخراج شده از تحقیقی در جمعیت کوچکی از بیماران خاص در دوران همه گیری کرونا، بیان داشت:مزمن بودن، دارای هزینه سنگین درمان و نیاز به درمان‌های پیچیده و فناوری های مدرن از خصوصیات بیماری خاص ذکر کرد.

نام بیماری‌‌های خاص

راهب افزود: بنیاد بیماری‌ها‌ی خاص، بیمارانی که دچار نارسایی پیشرفته کلیه هستند، ام اس، تالاسمی و هموفیلی را جزو بیماران خاص می‌شناسد و همچنین خدماتی را به بیماران مبتلا به سرطان و بیماران پروانه‌ای ارائه می‌دهد.

وی درباره مطالعه‌ای که تحقیقی کیفی و تحلیل محتواست و در میان جمعیت بیماران خاص انجام شده، گفت: این تحقیق عمدتا در میان بیماران همودیالیز، هموفیلی و تالاسمی، سرطان ، ام اس و HIV ، با نمونه گیری گلوله برفی در سنین متفاوت، اجرا شده است.

دردسر کرونا برای بیماران تالاسمی

راهب با اشاره به اینکه نمونه‌های جمع آوری شده از استان‌های تهران، لرستان، کردستان، همدان و مازندران بودند، جداول مربوط به مشکلات روانی و اجتماعی بیماران خاص در دوران همه گیری کرونا را نمایش داد و افزود: اولین مشکلی که بیماران تالاسمی مطرح کردند، عدم دسترسی آنان به فرآورده‌های خونی است؛چرا که به دلیل شیوع کرونا، اهداکنندگان خون کاهش پیدا کردند و لذا این نگرانی در بیماران به وجود آمده که فرآورده‌های تولیدی از خون‌های اهدایی نیز کاهش پیدا کنند.

به گفته وی، نگرانی از ابتلا به کرونا در مراجعه به بیمارستان برای دریافت خدمات مربوط به بیماری تالاسمی، نگرانی بابت از دست دادن اعضای خانواده در اثر کرونا، ترس از دست دادن شغل و ناتوانی مالی و عدم توانایی تامین هزینه‌های درمان و تامین مخارج خانواده، کمبود دارو و افزایش قیمت دارو، اشتراک فضای درمانی همه بیماران خاص و تاثیرات منفی روی روان آنان، عدم امکان ارزیابی و آزمایشه‌ای خون و عدم امکان تردد به شهرستان‌ها، مشکلات تنفسی در حین خونگیری، ضعف شدید به هنگام خون گیری برای استفاده نکردن از مواد غذایی در محیط بیمارستان، سیستم ضعیف ایمنی و ناتوانی مالی برای تامین دارو و مواد غذایی جهت تقویت، رسوب میزان آهن، و مشکلات اعصاب و روان همچون اضطراب، افسردگی، تغییرات خلقی و ناسازگاری، انزوا و پرخاشگری ” از جمله مسایل و مشکلات بیماران تالاسمی بود که با اجرای این مطالعه، استخراج شد.

آسیب‌های کرونا بر بیماران سرطانی

وی در مورد مشکلات بیماران مبتلا به سرطان نیز گفت: ترس از ابتلا به کرونا، ترس ابتلای مراقبان، نگرانی از کمبود و پیدا کردن داروهای لازم، نگرانی برای از دست دادن نقش ها و وظایفشان و کمبود اکسیژن و دشواری برای دسترسی، مشکلات این بیماران پس از ابتلا به کرونا، تعویق روند درمان بیماری سرطان، تشدید استرس، افسردگی، بی خوابی و سردرگمی و همچنین رعایت افراطی رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی خانواده‌های این بیماران، اضطراب و افسردگی در اثر نگرانی به ابتلا، بی توجهی به دیگر اعضای خانواده و تمرکز عمده بر فرد بیمار و بروز تعارضات و اختلافات خانوادگی، نگران بسیار زیاد فرزندان خانواده بخصوص برای مادر خانواده ، از دست دادن شغل و منابع مالی، شلوغ بودن داروخانه‌ها و امکان ابتلا و یا استفاده از وسایل عمومی و امکان ابتلا ” از جمله مشکلات بیماران مبتلا به سرطان است.

راهب، ایجاد تسهیلات برای تداوم فرایند درمان، و دسترسی بهتر به دارو و شرایط اختصاصی برای دریافت دارو جهت جلوگیری از مراجعه به داروخانه‌های شلوغ را برای این بیماران توصیه کرد.

اثر کرونا بر بیماران دیالیزی چه بوده است؟

مدیر دپارتمان مددکاری اجتماعی دانشگاه در خصوص مشکلات استخراج شده مربوط به بیماران همودیالیز، نگرانی از ابتلای خود و اعضای خانواده به کرونا، پائین بودن سطح ایمنی، ضعف جسمی در حین دیالیز و همزمانی انجام دیالیزبرای بیمار کرونایی با بیمار غیرکرونایی، ترس از ابتلای همراه بیماران به کرونا، شدت یافتن علائم بیماری، افزایش اگزما و زخم‌های جسمی به دلیل استفاده زیاد از ماسک و الکل، دشواری تحمل ماسک و دردهای جسمی، مشکلات سلامت روان مانند استرس اضطراب و کاهش انرژی ، انزوای اجتماعی و دوری از اعضای خانواده، ” را مطرح کرد.

وی مشکلات اجتماعی و اقتصادی این بیماران را نیز بیان داشت و گفت: عدم حمایت ارگان‌های دولتی، عدم توانایی تامین هزینه‌های درمان، نگرانی ازدست دادن شغل، گرفتاری در انزوای اجتماعی و نگرانی از عدم استقلال مالی، از جمله این مشکلات هستند که توسط بیماران همودیالیز ذکر شد.

اثرات کرونا بر بیماران ایدزی در ایران

راهب در خصوص بیماران مبتلا به HIV، اظهار داشت: ترس از ابتلا به کرونا، و پائین بودن امید به زندگی و خود مراقبتی در این بیماران ، از دست شغل و بروز مشکلات اقتصادی، فقر اقتصادی و ناتوانی در تامین هزینهه‌ا و در بحث خانوادگی، عدم پذیرش خانواده ، از جمله مشکلات این بیماران است.

اثرات کرونا بر بیماران ام اس

وی افزود: مشکلات استخراج شده از جمعیت بیماران ام اس، تشدید مشکلات جسمی و تشدید در تکرر ادرار به دلیل کم تحرکی، علائم عدم تعادل و عوامل روانشناختی مانند افسردگی، اضطراب و نگرانی از تزریق واکسن در آنان بشدت مشهود بود، روابط بین فردی با دوستانشان تقریبا قطع شده، کمک های بیش از اندازه خانواده سبب محدودیت آنان شده و رفتارهای وسواس گونه خانواده بر آنان تاثیر گذاشته، محدودیت در انجام اوقات فراغت و تفریح ” می باشد.

مدیر گروه مددکاری اجتماعی تصریح کرد: همه بیماران خاص به ویژه بیماران ام اس به دلیل کم تحرکی و مشکلات حرکتی، دشواری در مراجعه به مراکز درمانی و شلوغی وسایل عمومی و امکان ابتلا، شلوغی داروخانه‌ها و تامین هزینه‌های دارو و درمان ، از جمله مشکلات موثر بر وضعیت جسمی و روانی این بیماران بوده است.

ضرورت آماده باش تمام کشورها در برابر بیماری‌های نوپدید

یونس پناهی،معاون تحقیقات وزارت بهداشت گفت:هر از گاهی نظام بهداشت و درمان مورد امتحانات درمانی قرار می‌گیرد که پدیده کووید نیز از جمله آنها بود.

وی با اشاره به اینکه پاندمی کووید ۱۹ از ابتدا چهار پیام جدی داشت، افزود: در ابتدای همه گیری کووید، به نظر می‌آمد موضوع بیماری، منطقه‌ای باشد و کشور چین به مدیریت آن می‌پردازد، ولی این طور نبود و همه دنیا را درگیر کرد و نشان داد که در مقابله با بیماری‌های نوپدید باید همه کشورهای دنیا آمادگی مقابله را داشته باشند.

پیشگیری بر درمان کرونا اولویت دارد

پناهی ادامه داد: از طرفی، همه کشورها در ابتدای پاندمی، دنبال درمان‌های دارویی بودند و خیلی به مقوله پیشگیری توجه نمی‌کردند، ولی بعد با شناخت بیشتر ویروس مشخص شد که باید پیشگیری بر درمان مقدم باشد و هزینه برای پیشگیری، سرمایه گذاری در این زمینه است که باید به آن توجه جدی شود؛همان طور که در ایران با اجرای وسیع برنامه واکسیناسیون، آمار ۷۰۰ تا ۸۰۰ مرگ در روز، به کمتر از ۵۰ مورد رسیده است و این برنامه با رعایت اصل پیشگیری و رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم، تاثیرگذاری بیشتر خواهد داشت.

دردسر کرونا در روابط بین الملل

وی اظهار داشت: نگرش رشته‌های تحصیلی جهت پشتیبانی از مدیریت بحران‌هایی مانند کووید، در ابتدای پاندمی بر علوم پزشکی استوار بود و توجهی به دیگر ابعاد جامعه که می‌‌توانستند از بیماری متاثر بشوند، نشده بود، در صورتی که این همه گیری ضمن داشتن ابعاد سیاسی،اجتماعی و اقتصادی، چالش‌هایی در روابط بین‌الملل نیز ایجاد کرد.

معاون تحقیقات وزارت بهداشت، درباره راهکارهای مسایل مطرح شده نیز گفت: یکی از نگرانی‌های ما، هزینه‌های گران برای تحقیقات است و لذا، باید به ارزان تمام شدن اقدامات پیشگیری و درمان توجه شود تا هزینه قابل توجهی به جامعه تحمیل نشود.

وی اضافه کرد: ضمن آنکه در کنترل کووید، ارزیابی‌های زیادی مانند داروهای تجویزی برای درمان این بیماری و عوارض مختلف آن انجام شد ولی هم اکنون باید رصد شود که چه درمان‌هایی دارای عوارض کوتاه و بلندمدت هستند.

کرونا عامل مهم افزایش بیماری‌های غیر واگیر

پناهی به تغییر شیوه زندگی مردم در اثر پاندمی کووید ۱۹ اشاره کرد و افزود: همه گیری کرونا به دلیل قرنطینه طولانی مدت و عدم مراجعه بیماران غیرواگیر به کلینیک‌ها و عدم کنترل سلامتی خود، باعث افزایش بیماری‌های غیرواگیر شده که می‌تواند تهدیدی برای سلامتی جامعه محسوب شود و باید با رصد این وضعیت، برنامه مربوطه تدوین و اجرا شود.

وی ادامه داد: بحث اجرای برنامه واکسیناسیون که در برخی کشورها مانند ژاپن، خوب اجرا شد و اثربخشی داشت و یا مانند افریقا، خوب نبوده، قابل رصد و بررسی است و اینکه عدم تمایل مردم به واکسن و یا مسایل پیرامون آن مورد بررسی قرار بگیرد.

مرگ و میر کرونا در ایران باید صفر شود

وی اظهار داشت: هرچند که در کشور ما، وضعیت واکسیناسیون چه به لحاظ تامین واکسن و هم به دلیل میزان مصرف آن، سبب کاهش قابل توجه میزان ابتلا و مرگ ناشی از کووید شده است، اما لازم است که کووید در کشور ما به معنی واقعی کنترل شود و مرگ و میر به صفر برسد؛ باید تلاش کنیم تا این شرایط حفظ شود و این هدف، صرفا با دو بار تزریق واکسن محقق نمی‌شود.

معاون تحقیقات با اشاره به سه پلت فرم واکسن‌های تولید شده در ایران، افزود: این پلت فرم‌ها که کارایی و ایمنی آنها به لحاظ علمی و تخصصی تایید شده است، نشان می‌دهند که مسیر قابل قبولی در این زمینه طی شده و ادامه آن منجر به چه نتایجی خواهد شد.

پیدایش بیماری‌های جهش زا از ابعاد دراز مدت کروناست

پناهی، بررسی و مطالعه ابعاد اجتماعی کووید در درازمدت را نیز لازم دانست و گفت: در حوزه اجتماعی کووید، ابعاد کوتاه مدت و درازمدت وجود دارد که کوتاه مدت آن، مانند تعطیلی مدارس، بازار و کاهش روابط اجتماعی است که تحت تاثیر کووید تجربه کردیم و اما ابعاد درازمدت آن می‌تواند پیدایش بیماری‌های جهش زا و یا بیماری‌های غیرواگیر باشد که باید مورد بررسی و رصد قرار بگیرند.

افسردگی و اضطراب بیماری‌های ناشی از ابتلا به کرونا

وی افزود: از عوارض درازمدت حوزه اجتماعی و روانی کووید، تاثیر پاندمی کووید بر روابط اجتماعی مردم است که سبب بیماری‌ها‌یی مانند افسردگی و اضطراب شده که در نهایت صدمات طولانی مدت بر زندگی افراد می‌گذارد.

مردم دنیا باید با کرونا زندگی کنند

معاون تحقیقات وزیر بهداشت گفت: ممکن است که در آینده مردم دنیا مجبور باشند که با این بیماری، زندگی کنند و این سبب متاثر شدن زندگی مردم از تبعات این بیماری خواهد شد.

پناهی افزود: کشور ما دارای بنیه فرهنگی قوی است که در حوادث و بحران‌ها خیلی خوب عمل می‌کنیم و این شرایط هم جنبه مثبت دارد و هم منفی. به طوری که وقتی نشان می‌دهد ما مرد مبارزات هستیم، خوب است ولی از سویی، بد است؛ چون نشان می‌دهد که ما منتظر می‌شویم تا یک حادثه یا بحرانی اتفاق بیافتد و بعد برای مقابله با آن وارد عمل می شویم. درصورتی که باید همیشه یک قدم از بحران جلوتر باشیم و آن با پیشگیری از حوادث امکان پذیر خواهد بود.

وی تصریح کرد:رصد این شرایط سبب خواهد شد که مشکل را قبل از اینکه به ما برسد، حل کنیم و خوشبختانه دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی که ترکیبی از گروه‌های پزشکی مانند ژنتیک، پرستاری، روانشناسی، روانپزشکی، علوم اجتماعی و جامعه شناسی را دارد، می تواند در این زمینه بررسی کرده و تهدیداتی را که به واسطه بیماری‌ها بصورت عام و برخی بیماری‌ها به صورت خاص خواهیم داشت، مورد رصد قرار بدهند تا با ایجاد آمادگی در این زمینه، هزینه کمتری به جامعه تحمیل شود.

دقت کنیم!

کرونا اگر چه در طول دو سال گذشته جان هزاران نفر را گرفته و خانواده‌های بسیاری را داغدار کرده است، اما پیامدهای روحی-روانی و آسیب‌های اجتماعی آن بر ساختار جامعه و افراد مختلف، موضوع بسیار مهمی است که سالها بر پیکره جامعه ماندگار خواهد بود و هزینه‌های مادی و معنوی بسیاری را تحمیل کرده و می‌کند؛ در نتیجه ضرورت توجه به پیامدهای منفی این بیماری مهلک و اتخاذ تدابیر و تمهیدات لازم برای به حداقل رساندن این مخاطرات، امری مهم و قابل توجه است که همت بلند دولتمردان و متولیان امر را می‌طلبد.

انتهای پیام /

برچسب ها:
لینک کوتاه : https://www.hormoz.ir/?p=595788
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها
نظرات بینندگان
تعداد نظرات: بدون نظر
ارسال نظر

  • نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمايید.
  • توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت یا منفی استفاده فرمایید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی یابد.

یادداشت

گفتگو

اقتصادی