منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۰۲ تیر ۱۳۹۴ - ۱۷:۰۰
شناسه خبر: 196100
گروه :خبر
13931022000673_PhotoA

کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: آمریکایی‌ها در شروع مذاکرات به امتیازات حداقلی راضی بودند، ولی هم‌اکنون با پالس‌های دولت روحانی این امتیازات حداکثری شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، ابوالفضل صدقی کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار درباره احتمال حصول توافق هسته‌ای با توجه به زیاده‌خواهی‌های طرف غربی در مذاکرات گفت: دولت روحانی و دولت اوباما تمایل و نیاز زیادی دارند که مذاکرات هسته‌ای به نتیجه برسد، اما با توجه به ضعفی که آمریکایی‌ها در طرف ایرانی دیده‌اند، ایالات متحده به دنبال آن است حداکثر استفاده را از این فرصت به وجود آمده ببرد.

وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها تلاش دارند در زمینه‌های مختلف حداکثر امتیازات را از طرف ایرانی بگیرند، افزود: آنها می‌دانند که وقتی طرف مقابل (ایران) تحت تأثیر تحریم‌ها قرار گرفته و آن را خیلی سخت جلوه داده، زمان برای گرفتن امتیازات بیشتر از ایران فراهم و مناسب است. ضمن اینکه آمریکایی‌ها در شروع مذاکرات در 2  سال قبل به امتیازات حداقلی راضی بودند، ولی هم اکنون با پالس‌های دولت روحانی این امتیازات حداکثری شده است.

*PMD می‌تواند باب جنگ و گزینه‌های مختلف روی میز علیه ایران را باز نگه دارد

صدقی تصریح کرد: قطعاً طرف آمریکایی تا 30 ژوئن حداکثر فشار را برای به دست آوردن حداکثر امتیازات به ایران وارد خواهد کرد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل درباره PMD نیز اظهار داشت: ابعاد احتمالی نظامی راه را برای آمریکا برای کسب اطلاعات نظامی از سراسر ایران فراهم می‌کند که اگر آنها بتوانند این موضوع را به طرف ایرانی بقبولانند، بزرگترین برگ برنده‌شان در مذاکرات خواهد بود. ضمن اینکه مسئله PMD می‌تواند باب جنگ و گزینه‌های مختلف روی میز علیه ایران را باز نگه دارد.

صدقی خاطرنشان کرد: طرف ایرانی در مذاکرات تلاش دارد تا حداقل امتیازات را به طرف مقابل دهد، ضمن اینکه طرف غربی هم به دنبال گرفتن حداکثر امتیازات است. ولی تیم مذاکره‌کننده ایرانی می‌داند که نمی‌تواند حداکثر امتیازات را به دست آورد و حداقل امتیازات را به طرف مقابل بدهد، لذا تلاش می‌کند که مسئله PMD را معلق نگه داشته تا راجع به آن در آینده مذاکره کنند که دلیل اصلی این کار، عدم شکست در مذاکرات است.

* 5+1 به دنبال استثنا قائل شدن ایران در عرصه‌ بین‌الملل برای بازرسی‌هاست

این کارشناس مسائل بین‌الملل درباره تمدید مذاکرات گفت: با شرایط فعلی احتمال تمدید مذاکرات تا مرداد ماه بسیار زیاد است.

وی درباره راهکارهای تیم مذاکره‌کننده ایران برای تأمین منافع کشورمان افزود: تنها راهکار باید تأکید بر حقوق بین‌الملل باشد زیرا جمهوری اسلامی ایران چیزی جز قوانین تصریح شده برای کشورها در قالب NPT  نمی‌خواهد، ضمن اینکه نباید خروجی مذاکرات استثنا بودن جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین‌الملل باشد.

صدقی تصریح کرد: اگر NPT شرایطی را برای کشورهای امضا کننده آن قائل است، تیم مذاکره‌کننده ایرانی باید بر این اساس حرکت کند، ولی گویا مذاکرات ایران و 1+5 به سمتی سوق پیدا کرده که می‌خواهند ایران را در نظام بین‌الملل استثنا کنند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل افزود: با اینکه حقوق بین‌الملل عمومی برای همه کشورها در حال اجراست، ولی گویا مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 توانسته حقوق بین‌الملل خصوصی را علیه کشورمان به بهانه اینکه اطمینانی به تهران ندارند، وضع کند.

* ایران در حال اعتماد سازی بالاتر از سطح جهانی است، ولی 1+5 بهانه جویی بیهوده می‌کند

صدقی از تیم مذاکره‌کننده ایرانی خواست در مقابل زیاده‌خواهی‌های طرف غربی ایستادگی کند، ضمن اینکه به آنها بفهماند که ایران به دنبال اعتمادسازی جامعه بین‌المللی است و نظام بین‌الملل نیز باید حق ایران را در چارچوب NPT به رسمیت بشناسد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل در پایان درباره مقصر اصلی شکست احتمالی مذاکرات هسته‌ای اظهار داشت: گروه 1+5 و خصوصاً آمریکایی‌ها به دلیل زیاده‌خواهی در مذاکرات، مسئول اصلی شکست خواهند بود و با اینکه ایران در حال اعتمادسازی بالاتر از سطح جهانی است، ولی تیم‌های غربی عضو 1+5 بهانه‌جویی بیهوده می‌کنند.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان