وقتی تنها پارک خانواده جزیره قشم لابه لای دود قلیان گم می شود / تنفس ممنوع ، بفرما دود !
+ پ -
وقتی تنها پارک خانواده جزیره قشم لابه لای دود قلیان گم می شود / تنفس ممنوع ، بفرما دود !

دود شدن سلامت مردم در گوشه و کنارهای پارک ها و مکان های تفریحی یکی از چالش هایی است که مسوولان برای رفع این مشکل چاره ای پیدا نکرده اند .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از قشم آزاد ، مصرف قلیان در جمع های دوستانه این روزها به صورت یک کار تفریحی در آمده و در هر محفلی از جوانان در طیف های متفاوت که نگاه می کنید بساط قلیان دیده می شود ، بساطی که می تواند در آینده نسل معتادان را افزایش و جمعیت سالم جامعه را کاهش دهد .

جزیره قشم یکی از بهترین مناطق خوش آب و هوا در این فصل از سال است که خیل عظیمی از هموطنانمان در داخل و جمعیت زیادی گردشگر خارجی را به سمت خود سوق می دهد اما عرضه قلیان در مناطق تفریحی و پارکها نقطه قابل توجهیی است که در این روزها با توجه به افزایش جمعیت شدت بیشتری می گیرد .

بیش از ۳۰ مکان عرضه قلیان به صورت رسمی در قشم وجود دارد که این آمار با توجه به قلیان سراهای اجاره ای دوره گرد می تواند در فصل زمستان را به دو برابر تخمین زد .

این در حالی است که از ۵ سال پیش کارشناسان شبکه بهداشت درمان شهرستان با هدف پیشگیری از عرضه‌ی مواد دخانی در اماکن عمومی، واحدهای صنفی سطح شهر قشم را بازرسی کردند و براین اساس عرضه‌ هرگونه قلیان در اماکن عمومی سطح شهر ممنوع اعلام شد اما عزم جدی برای جلوگیری از عرضه قلیان در سطح شهر قشم از سوی مسوولان دیده نشده است .

عرضه قلیان هر چند از نظر قانونی ممنوع می باشد اما در پارک زیتون قشم این ممنوعیت در سایه غفلت مسوولان معنایی ندارد و سودجویان به راحتی قلیان را حتی در اختیار نوجوان نیز قرار می دهند .

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان قشم گفت: از سال ۱۳۹۴ تا کنون مجوز ۱۵واحد مرکز عرضه قلیان در این شهرستان لغو شده  و مجوز ۱۹ واحد دیگر نیز تمدید نمی شود.

حمیدرضا بهزادی با اشاره به وجود ۳۰ درصدی مشتقات ‘آمفی تامین’ در تنباکوهای معسل تصریح کرد: استفاده از قلیان بیماری های بسیاری به دنبال دارد که همه گیر شدن این پدیده باعث بیماری بخش بزرگی از جامعه می شود.

از قلیان تا مشروب و بعد هم کارتخوابی سهم جوانان 

جوانانی که در باتق های دوستانه لب به قلیان میزنند بخش اعظمی از آنها در همان باتق ابتدا قلیان و بعد مشروب و بعد از آن به قرص های روانگردان و مواد مخدری مانند تریات ، شیشه روی می آوردند .

تحقیقاتی نشان داده است که نوجوانان و جوانان قربانیان اصلی این پاتق های به اصطلاح دوستانه بوده اند و چند سالی بعد همان جوانانی که در پاتق قلیان کشی را شروع کرده اند سر از کارتنخوابی و دام اعتیاد و یا زندان می آورند .

با توجه به قوانین موجود از جمله ماده‌ی ۱۳ و ۱۸ قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات مصوب مجلس شورای اسلامی و ماده‌ی ۸ معاهده‌ی جهانی کنترل دخانیات بر ممنوعیت و استعمال مواد دخانی در اماکن عمومی،از عرضه‌ی قلیان در واحدهای صنفی و فضاهای عمومی سطح شهر قشم ممانعت شود .

 

انتهای پیام/

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff