عرضه فرش دستبافت هرمزگان به نام دیگر استان ها/ 1000 بافنده حاجی آبادی نیازمند حمایت هستند
+ پ -
عرضه فرش دستبافت هرمزگان به نام دیگر استان ها/ ۱۰۰۰ بافنده حاجی آبادی نیازمند حمایت هستند

شهرستان حاجی آباد در زمینه فرش دست بافت سالهاست فعالیت دارد و در حال حاضر ۱۱۶۰ بافنده فرش دست بافت دارد اما امروز این صنعت در شهرستان حال و روز خوشی ندارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از پیارم حاجی آباد، صنعت فرش در شهرستان حاجی آباد از تاریخچه ای بسیار طولانی برخوردار است اما متاسفانه هیچ حمایت دولتی از این بافندگان فرش در شهرستان نشده و مشکلات زیادی از جمله حمایت در زمینه فروش محصولات، کارگاه آموزشی فرش دست بافت، نمایشگاه های دائمی فرش موجب شده که نتوان از این صنعت بهره کافی را برد.

متاسفانه فرش بافته شده توسط بافندگان حاجی آبادی  در برخی از استان ها و شهرستان های استان دیگر به اسم شهر و استان خود به فروش می رسانند.

حمایت از فرش منجر به استحکام بنیان خانواده ها نیز می شود چرا که بسیاری از بانوان سرپرستان خانواده نمی توانند بیرون از منزل کار کنند در این میان فرش می تواند در منزل برای بانوان شغل ایجاد کند و علاوه بر درآمدزایی و کمک به اقتصاد خانواده و فرزندان نیز از مهر مادری محروم نخواهند شد.
با توجه به مهاجرت روستائیان به شهر اگر ما بتوانیم کارگاه آموزشی راه اندازی کنیم و از بافنده گان حمایت کنیم از مهاجرت روستاییان به شهرها و حاشیه نشینی آنان نیز جلوگیری می شود، چرا که وقتی شغلی همانند فرشبافی وارد روستاها شود و روستاییان درآمدی داشته باشند و می طلبد که مسئولان برای استفاده از این پتانسیل ها برنامه ریزی کنند.

کارگاه آموزشی و نمایشگاه فرش دست بافت راه اندازی می شود
مهندس عباس زاده رئیس اداره صنعت معدن تجارت حاجی آباد در گفتگو با خبرنگار پیارم، اظهار کرد: در زمینه فرش دست بافت در حاجی آباد طبق آمار یک هزارو   ۱۶۰ بافنده در شهرستان دارای پروانه فعالیت می باشند که این بافندگان زیر نظر تعاونی فرش دست بافت هستند و نخ دریافت و با پرداخت دستمزد فرش آنها خریداری می شود.
عباس زاده ادامه داد: متاسفانه تا کنون فرش حاجی آباد با نام استان های دیگر به فروش می رسید ولی هم اکنون ما با پیگیری های که با استان داشتیم برای حمایت از بافنده گان موفق به گرفتن بودجه جهت راه اندازی کارگاه آموزی فرش دست بافت شدیم و به زودی کار ساخت این کارگاه به زودی آغاز می شود.
وی بیان داشت: با راه اندازی این کارگاه می توانیم افراد بیشتری آموزش بدهیم و صنعت فرش حاجی آباد را ارتقا بدهیم  همچنین می توانیم برای بانوان سرپرست خانوار با ایجاد کارگاه های خانگی شغل ایجادکنیم.
رئیس اداره صنعت معدن تجارت حاجی آباد ادامه داد: برای حمایت از بافندگان فرش دست بافت شهرستان و ارتقا صنعت فرش دست بافت پیگیر نمایشگاه دائمی فرش در شهرستان هستیم که با وجود نمایشگاه در حاجی آباد بافندگان می توانند محصولات خود را در نمایشگاه به فروش برسانند.

 

انتهای پیام/

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff