زلزله های متوالی ایران را در ماتم فرو برد
+ پ -
زلزله های متوالی ایران را در ماتم فرو برد

زمین لرزه در قصر شیرین و سرپل ذهاب ۳۲۸ کشته و ۱۸۶۳ مجروح به جا گذاشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ در سحرگاه دیروز در ساعت ۵:۳۵ اولین زمین لرزه به بزرگی ۴٫۵ ریشتر خواب را از مردم ازگله گرفت  و با توجه به زلزله خیز بودن ایران این لرزه ها طبیعی بود و مردم دوباره به خانه هایشان برگشتند؛ در شامگاه همان روز در ساعت ۲۱:۴۸ زلزله دیگری در عمق ۱۱ کیلومتری از سطح زمین به بزرگی ۷٫۳ ریشتر با مختصات  طول ۴۵٫۸۹۹ درجه شرقی و عرض ۳۴٫۸۳۹ درجه شمالی بار دیگر ازگله کرمانشاه را لرزاند.

این زمین لرزه که کانون آن در پنج کیلومتری ازگله رخ داد در شهرهای همدان، اراک، زنجان، اهواز، ایلام، سنندج، کرمانشاه، تبریز، ارومیه، اردبیل و چند شهر دیگر نیز احساس شد.

دقایقی پس از آن به زمین لرزه ای که مرکز آن در سلمانیه عراق و بزرگ آن ۶٫۴ ریشتر بود قصر شیرین و سر پل ذهاب کرمانشاه را لرزاند که باعث قطع برق و راه های ارتباطی این دو شهر شد و خسارات جانی ومالی را در این مناطق به همراه داشت.

مسئول لرزه نگاری استان کرمانشاه از وقوع بیش از ۹۴ زلزله در کرمانشاه خبر داد و افزود زمین لرزه اصلی همان ۷٫۳ ریشتر بوده است وبزرگ ترین  پس لرزه آن تا ۴٫۷ ریشتر ثبت شده است.

این زمین لرزه تا کنون جان ۳۲۸ تن از هم وطنان ما را گرفته و ۱۸۶۳ نفر مجروح به جا گذاشته است که ۲۳۶ نفر از آنان از اهالی سر پل ذهاب و ۱۳ تن شهر باباجانی بودند؛ همچنین مردم این مناطق معتقدند شمار زیادی از آسیب دیدگان هنوز زیر آوار هستند.

ساختمان ها و خانه های سرپل ذهاب و قصر شیرین آسیب جدی دیده اند و بسیاری از منازل مسکن مهر دو سال تحویل آن بر سر مردم رنج کشیده این شهر آوار شده است.

با وجود سرمای بی حساب مردم شب گذشته را در خیابان ها گذراندند و امروز شش هزار چادر برای اقامت آنها در بین مردم توزیع شد.

حضرت آیت الله مصطفی علماء نماینده ولی فقیه در استان کرمانشاه سه روز عزای عمومی اعلام کرد.

ناهید عباس نژاد مسئول روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان هرمزگان در گفتگو با خبرنگار هرمز با ابراز تاسف در خصوص از دست دادن هم وطنانمان در غرب کشور، اظهار کرد: تا کنون درخواستی برای کمک به جمعیت هلال احمر بندرعباس ارسال نشده اما نیروهای ما در حالت آماده باش کامل هستند تا در صورت نیاز به استان کرمانشاه اعزام شوند.

مسئول روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان هرمزگان ادامه داد: مواد غذایی و وسایل مورد نیاز مردم زلزله زده این مناطق جمع آوری شده است و این محموله در روزهای آتی ارسال می گردد.

انتهای پیام/

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff