تعصب و لجبازی نباید منجربه اختلاف شود / رابطه اخوت ایمانی عالی ترین وحدت بین مسلمانان / وحدت سدی در برابر نفوذ دشمن است
+ پ -
تعصب و لجبازی نباید منجربه اختلاف شود / رابطه اخوت ایمانی عالی ترین وحدت بین مسلمانان / وحدت سدی در برابر نفوذ دشمن است

امام جمعه شهرستان قشم گفت : وحدت به معنای کنار گذاری اعتقادات دینی نیست، وحدت همان اتحاد و یکی شدن برای اصول مشترک می باشد که نباید با تعصب های نابجا و لجبازی به اختلاف تبدیل شود .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از پایگاه خبری قشم آزاد ، حجت الاسلام رضاجوکار ، امام جمعه شهرستان قشم در نشست گرامیداشت هفته وحدت که با حضورائمه جمعه و جماعات، علما و روحانیون  شیعه و سنی در مسجد جامع اهل سنت این شهرستان برگزارشد، ضمن تبریک هفته وحدت ، اظهار کرد : سیره پیامبر(ص) برای ما بهترین اسوه و شخصیت رسول معظم نماد وحدت بین مسلمانان است .

وی افزود : اگر سیره پیامبر(ص) را بررسی کنیم به راحتی راهبرهای حضرت محمد (ص) را برای تحقق وحدت در جامعه پی می بریم .

امام جمعه شهرستان قشم تلاش برای امت واحد از راهبردهای پیامبر (ص) برای تقویت وحدت درجامعه برشمرد و گفت :  خدا یکی است و امت هم باید یکدست شود تا پرستش ، عبادت ،  تقوا و خوبی ها در جامعه جریان پیدا کند و امت واحد تشکیل شود .

حجت الاسلام جوکار بیان کرد : رسول خدا نه تنها برای کسانی که به ایشان اسلام آوردند توصیه به وحدت و یکپارچگی می کرد بلکه به کسانی که اهل کتاب و غیرمسلمان بودند تاکید بر وحدت و یکپارچگی داشت .

وی با اشاره به اینکه یهود دشمن اصلی مسلمانان است ، گفت : برخی کشورهای مسلمان از مسیر سعادت خارج شده اند و چشم خود را به کشتارها در کشورهای مسلمان بسته اند و حتی از سخنرانی علیه مستکبران و تروریست ها دریغ می کنند .

امام جمعه شهرستان قشم اخوت و برادری ، نهادینه کردن فرهنگ مشارکت ، ریشه کن کردن زمینه های اختلاف ، از بین بردن جاهلیت و تشکیل امت واحد از برنامه های پیامر اکرم (ص) درجامعه عنوان کرد .

حجت الاسلام جوکار با بیان اینکه باید معنای وحدت به خوبی در جامعه فهمانده شود ، گفت : یکی از افتخارات جمهوری اسلامی ایران وجود امنیت و آزادی در کنارهم است ، هرکس هر در ارائه طرز فکر خود آزاد است اما منظور از وحدت، شیعه شدن اهل سنت یا سنی شدن شیعیان نیست بلکه باید اعتقادها در جای خود محفوظ بوده و از اختلاف و تفرقه پرهیز شود و نباید این آزادی ها منجر به اختلاف شود .

وی با تاکید به اینکه نباید مباحث دینی و مذهبی در اماکن عمومی باز شود ، تصریح کرد : برخی ها در مکان های عمومی نظیر بازار اقدام به عقاید فروشی می کنند این عمل چه از طرف اهل تشییع و چه اهل تسنن خلاف است و منجر به اختلاف می شود پس هیچ شخص حق گنجاند عقاید خود به دیگران را ندارد .

 

رابطه اخوت ایمانی عالی ترین وحدت بین مسلمانان است

امام جمعه اهل سنت شهرقشم ضمن تبریک هفته وحدت و دعوت همگان به وحدت و یکپارچگی ، گفت : پیامبراسلام (ص) متعلق به همگان ، محور وحدت و منادی اخوت است .

شیخ عبدالرحیم خطیبی افزود : عالی ترین ارتباط بین مسلمانان رابطه اخوت ایمانی است به گونه ای که رابطه برادر دینی بالا تر از رابطه برادر خونی است .

امام جمعه اهل سنت قشم با بیان اینکه پیامبر(ص) به عنوان یک رحمت برای بشریت فرستاده شده است ، گفت : رسول خدا به عنوان یک معلم ، اخلاق را در جامعه نهادینه کرده است که باید امت ایشان سیره پیامبر(ص) را دنبال کنند .

وی جهالت و نادانی را عامل خود خوری و فرسودگی برخی از امت ها برشمرد و افزود : آنچه امت از آن رنج می برد جهالت است ، این جهالت است که انسان ها در کشورهای همجوار به جان یکدیگر افتاده اند و دچار خود خوری شده اند و امت خود را با افکار انحرافی و جاهلانه فرسوده می کنند .

 

وحدت سدی در برابر نفوذ دشمن است

رییس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان قشم در گفتگو با خبرنگار قشم آزاد ضمن تبریک هفته وحدت گفت : در در اوایل انقلاب با تدبیرحضرت امام (ره) با توجه به اختلاف علماء شیعه و سنی پیرامون روز میلاد به عنوان هفته وحدت نامگذاری شد .

حجت الاسلام احمدغلامی افزود : یکی ازمشکلات عالم بشریت اختلاف و دو دستگی است که اگر وحدت وجود داشته باشد شاهد رشد و ترقی خواهیم بود ، جوامعی همچون جمهوری اسلامی ایران که وحدت دارند نفوذ دشمن در بین آنها سخت است و ماندگاری آنها هم بیشتر است .

رییس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان قشم مسلمان کشی و پرورش گروه های تکفیری را حاصل اختلافات برشمرد و اظهار کرد : نمونه عینی اختلافات امروز در خاورمیانه و شمال افریقا مشخص است و همین اختلافات باعث مسلمان کشی شده است .

وی در پایان گفت : دشمن با درست کردن فرقه ها قصد اختلاف در صفوف مسلمین را نیز دارد و نمونه های عینی آن پرورش گروه های همچون القاعده ، طالبان و داعش است .

گفتنی است ؛ امام خمینی بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران که از منادیان راستین وحدت در جهان اسلام است و در اقدامی حکیمانه این هفته را ” هفته وحدت” نامگذاری کرد تا این اختلاف یک هفته‎ای نه تنها به عاملی برای نزاع میان مسلمانان مبدل نشود بلکه علما، اندیشمندان و مسلمانان به فکر تحکیم وحدت باشند .

 

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff