تبلیغات تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 88453
تاریخ انتشار:شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۳:۰۰| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

۹۵ درصد بازداشت ها در بحرین بدون دستور قضایی است/ آل خلیفه باید برود

گروه سیاسی: قائم مقام جمعیت اسلامی در بحرین با بیان اینکه در قانون اساسی بحرین، قانونی وجود دارد که بدون دستور قضایی نباید کسی را بازداشت کرد اما ۹۵ درصد بازداشت ها در بحرین بدون دستور قضایی است.   پایگاه خبری هرمز: قدمت بحرین به قبل از اسلام برمی گردد اما شهرت بحرین از زمانی […]

۹۵ درصد بازداشت ها در بحرین بدون دستور قضایی است/ آل خلیفه باید برود

گروه سیاسی: قائم مقام جمعیت اسلامی در بحرین با بیان اینکه در قانون اساسی بحرین، قانونی وجود دارد که بدون دستور قضایی نباید کسی را بازداشت کرد اما ۹۵ درصد بازداشت ها در بحرین بدون دستور قضایی است.

 

IMG_5915

پایگاه خبری هرمز: قدمت بحرین به قبل از اسلام برمی گردد اما شهرت بحرین از زمانی است که اسلام را پذیرفت در واقع بدون جنگ، فرستاده پیامبر –حضرت علی(ع)- را پذیرفت.

 

مردم بحرین فقط حاضر شدند به مسائل و دستوراتی که حضرت علی صادر می کند گوش فرا دهند و از پذیرفتن غیر از مطالبات اهل بیت حاضر به پذیرفتن مطالبات دیگران نبودند.

 

بحرین و عمان دو کشوری بودند که به اسلام پیوستند بدون جنگ و خون ریزی اما برتری بحرین بر عمان در پذیرفتن فرستاده حضرت علی(ع) بود و تعامل با ایشان هر چند دچار بی مهری های زیادی از جانب حاکم های آن زمان متحمل گردید.

 

حدود مرزی بحرین از بخش هایی از حجاز بوده و تا عمان فعلی امتداد داشته است. بحرین همیشه از مرکزیت حکومت ها و خلفا به دور بوده و تنها کشوری که به خاطر دور بودنش ملجع انقلابیون و مخالفان حکومت جور از جمله اموی و عباسی ها بوده است.

 

بعد از شهادت امیر المومنین علی(ع) برخی از اصحاب و یاران امام از جمله صعصعه بن سومان و برادر زاده امیر زید و همچنین برخی علما چون علامه امینی به بحرین پناه آورده بودند. امروزه نیز ما شاهد دفن علامه امینی و پدر شیخ بهایی معروف در بحرین هستیم و این حاکی از حضور علمای زیادی در بحرین در روحیات و تفکرات انقلابی می باشد.

 

این مقدمه ای است برای نشان دادن جایگاه تاریخی بحرین در بین کشورهای اسلامی و میزان پایبندی مردم و علما و مبارزین به مکتب تشیع و اهل بیت(ع).

 

این روزها بحرین و مردمش شاید حالی بدتر از دوران انقلاب ما دارند،چراکه از یک سو با جرم شعار دادن فقط علیه ظلم و جور حاکمیت دستگیر و شکنجه می شوند و از سویی وجود گروههای تکفیری خواب را از چشمانشان ربوده بهر حال این روزها بحرین حال خوشی ندارد فرصت را غنمیت دیدیم پای گفتگوی دلنشین “شیخ عبدالله الصالح” مبارزی کهنه کاری که در سال ۱۹۹۹ به جرم مخالفت با ظلم حاکمیت از بحرین اخراج و  بحرین مجبور شد ۱۲ سال از عمرش در سوریه، سه سال در تهران و چهار سال نیز در کشور هند بگذراند در کنار بهرام بازگیر؛مترجم هرمزگانی و با حوصله و مسلط به سمائل بحرین، نشستیم:

 

IMG_5812

هرمز: شرایط قبل از ورود آل خلیفه از لحاظ اسلامی در بحرین به چه شکلی بود؟

 

“شیخ عبدالله الصالح”: سرزمین آل خلیفه نجد عربستان است و پس از آن به کویت مهاجرت و سپس به عراق و پس از آن در منطقه زواره در قطر و بعد به سرزمین بحرین مهاجرت کردند و با زور خود را حاکم بحرین نمودند.

 

قبل از اینکه آل خلیفه وارد بحرین شوند به خاطر حضور علما و انقلابیون، بحرین معروف به حوزه علمیه بوده است و بیش از ۳۰۰ مجتهد در آن زندگی می کردند که بعد از ورود آن خلیفه اقدام به مبارزه با مذهب تشیع شدت گرفت در این راستا بود که بسیاری از مردم بحرین به بلاد شرقیه کربلا و نجف و برخی نیز به ایران به مناطقی مانند بوشهر، هرمزگان، شیراز و اصفهان پناه آوردند.

 

شیخ یوسف بحرانی سخنران بزرگ در کربلا مدفون  است و از این بزرگان زیاد داریم که در اقصی نقاط این کشورها پراکنده شده اند.

 

هرمز: مقاومت مردم بعد از ورود آن خلیفه چگونه بود؟

 

“شیخ عبدالله الصالح”: مردم از همان بدو ورود آل خلیفه به بحرین شروع به مقاومت کردند اما آن خلیفه به واسطه مدد خواستن از قبایل نزدیک خود، گروه هایی را به نام فداوی ها(فداییان) به کمک خود گرفت و مردم را شکست داد.

 

هر ۱۰ سال در بحرین یک انتفاضه یا انقلاب های کوچک بر علیه قوانین حکومت آل خلیفه رخ داده است، آل خلیفه ای که از عمده ویژگی های تاریخی او، استفاده از نیروهای خارجی برای کشتار مردمش بود.

 

آل بوسعید، اجداد سلطان قابوس فعلی و آل سعود در عربستان دو قدرتی بودند که در قسمت شرقی خلیج فارس همیشه بر سر تسلط بر منطقه نزاع و درگیری داشتند.

 

هرمز: انتفاضات بحرین چگونه بود و شاخص های آن چیست و چطور شد که حکومت از انگلستان درخواست کمک کرد؟

 

“شیخ عبدالله الصالح”: معروف ترین انقلاب های بحرین، انقلاب غواصان بود، انقلاب هیئت ملی بحرین که مهمترین انقلاب ها تا قبل از ۱۹۷۱ می باشد.

 

انقلاب غواصان در سال ۱۹۲۹ شکل گرفت و انقلاب هیئت ملی ۱۹۵۴ که در همان هنگام که مردم پیروز شده بودند حکومت آن خلیفه از نماینده انگلستان که در ایران و در بوشهر حضور داشت درخواست استمداد و کمک کرد و این آغازی بود برای ورود انگلستان که منجر به تنظیم و تدوین معاهده هایی برای حکومت بحرین و ادامه وضعیت آن شد.

 

مطالبه مردم برای تشکیل پارلمان بود که به دست مردم و به انتخاب خود مردم که بتوانند حکومتی را تشکیل دهند، بود؛ اما انگلیس با روش های مختلف چون وعده های دروغین، مردم و سران انقلابی را به انحراف از مسیر انقلاب دور کرد و وعده داد که تمام خواسته های مردم اجابت خواهد شد که البته این یک فریبی بیش نبود.

 

به دنبال ورود انگلیسی ها در بحرین و تصمیم گیری های جدید در حاکمیت، سران انقلابی امثال سید علی کمال الدین، عبدالله رحمان الباقر از علمای اهل سنت و یک نفر نیز از مردم وطن پرست و ملی میهنی بحرین به سه منطقه عراق، بنگلادش و جنوب آفریقا تبعید شدند.  

 

از اینجا بود که انقلاب مردم تبدیل به انقلاب ضد آل خلیفه و انگلیس و انقلاب دیگری تحت عنوان انقلاب کارگران در سال ۱۹۶۵ در برابر تفکر لازم در مقابل دولت حاکم شروع شد.

 

IMG_5817

هرمز: روند استمرار استقلال طلبی ها که در سال های ۱۹۷۱ بر ضد آل خلیفه و انگلستان آغاز شده بود منجر به چه اقداتی از سوی انگلیس شد؟

 

“شیخ عبدالله الصالح”: استمرار انقلاب ها تا سال ۱۹۷۱ که منجر به عقب نشینی انگلستان از بحرین شده بود ادامه داشت و آنجا بود که بین شاه ایران و معاهده ای که ایران و انگلستان تنظیم کرده بودند؛ بحرین مجوز ایجاد همبستگی با ایران را به دست آورد اما انگلیس به دنبال این بود که با روش های مختلف چون رفراندوم و وعده دادن های مختلف به دلیل اینکه برکشورهای خلیج فارس حاکمیت داشته باشد اقداماتی موزیانه و تفرقه انگیز دیگری بر علیه بحرین در ذهن می پروراند.

 

هرمز: ایران در معاهده منتسب به بحرین چه شرطی گذاشت که در صورت نقض آن، ایران می تواند وارد شده و خواهان برگشت آن شود؟

 

“شیخ عبدالله الصالح”: شرط ایران این بود که بحرین مستقل شود و اگر به هر دلیلی بحرین از استقلال فاصله بگیرد معاهده انگلیس و ایران نقض شده و ایران حق ورود به بحرین را دارد و چون عربستان به بحرین وارد شد، ایران تعهدات را نقض دانسته و حق ورود به بحرین بر خود را واجب می داند.

 

در این بین انگلستان فریب کاری کرد و کمیته بین المللی تشکیل داد و گروهی از سرشناسان را جمع نمود و با ایجاد حساست و ترفندهایی چون آیا می خواهید مستقل باشید یا با شاه ایران ادامه دهید، سعی در رسیدن به اهداف خود داشت، مردم بحرین نیز شرطی قرار دادند و آن این بود که اولا مستقل باشند و ثانیا مشارکت مردمی باشد که متاسفانه نه مستقل و نه مشارکت مردمی بعد از رفراندوم به دست آوردند.

 

در سال ۱۹۷۱، استقلال بحرین اعلام شد که در این راستا کمیته هایی برای تدوین قانون اساسی متشکل از یک گروه ۳۰ نفره تشکیل شد، این گروه برای تدوین قانون اساسی بحرین آغاز بکار کردند و طی یکسال قانون تدوین شد و به نام قانون ۱۹۷۳ مشهور گردید و بعد از یک سال و نیم پارلمان کار بررسی تدوین قانون را در دست گرفت.

 

کار هیئت موسس بعد از یکسال و هشت ماه فعالیت به پایان رسید و در این زمان بود که مردم به پارلمان و قانون اساسی بحرین رای دادند.

 

این را نیز اضافه کنم که قانون اساسی در بین مردم مقبولیت داشت و از بهترین قوانین بود در واقع بهتر از قوانین قبلی بود که تا آن زمان تصویب شد.

 

از جمله قوانین که پارلمان قانون اساسی در دست اقدام داشت قانون امینت ملی کشور بود پارلمان این مطالبه را داشت که قوانین امنیت ملی را خودش تصویب کند و نه حاکم بحرین و این امر به تجمع اعضای پارلمان شد و منجر به انحلال پارلمان گردید. پارلمان خواستار نظارت قوانین بود اما دولت نمی توانست آن را بپذیرد و همین امر منجر به انحلال پارلمانی توسط پدر و حاکم فعلی در سال ۱۹۷۵شد.

IMG_5822

 

آیا در قانون پارلمان ماده ایی نیز برای زمان انحلال پارلمانی تهیه و تدوین شده بود؟

 

“شیخ عبدالله الصالح”: بله. در همان قانونی که تدوین و تصویب شده بود آمده است که هرگاه پارلمان منحل شود حاکم فرصت دارد پس از ۶۰ روز انتخابات پارلمان را برگزار کرد و مردم انتخاب نمایند در غیراینصورت پارلمان به همان صورت قبلی آغاز بکار نماید که دولت حاکم به دلیل همین ماده کل قانون اساسی را متوقف کرد.

 

از ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۵ فقط پنج سال دموکراسی حاکم شد و بعد از آن کنار گذاشته شد آنهم به مدت ۲۵ سال تا سال ۲۰۰۰ ؟

 

“شیخ عبدالله الصالح”: بعد از شش سال، انحلال پارلمان تشکیل شده بود و طبق قانون ۱۹۷۲ در سال ۱۹۸۱ جزب جبهه اسلامی برای آزادی بحرین خواستار سقوط آل خلیفه شد. یاس و ناامیدی به سراغ مردم آمده بود و این جا بود که جبهه اسلامی برای آزادی بحرین خواستار سقوط آل خلیفه و تغییر حاکمیت شده بود.

 

تمامی اعضای آن گروه مورد تعقیب قرار گرفتند و اجازه داده شد که افراد را به مدت ۳ سال بازداشت کنند که این مدت قابل تمدید بود در همان سال نیز بنده دوبار بازداشت و مجبور به ترک بحرین شدم.

 

در سال ۱۹۹۴ انقلاب دهه ۹۰ شروع شد، خواسته مردم در سال ۹۴ این بود که پارلمان که منحل شده بود کار خودش را شروع کند و قانون اساسی ۱۹۷۳ دوباره قابل اجرا باشد.

 

این قضییه تا سال ۱۹۹۹ ادامه داشت و حاکم فعلی که بر سرکار آمد برای اینکه تصویر ذهنی از حاکم قبلی را از بین ببرد وحده داد که ما به قانون اساسی که در سال ۷۳ عمل خواهیم کرد و پارلمان ملی کار خودش را شروع خواهد کرد براین اساس زندانیان را آزاد کرد و کسانی مثل بنده که ۲۰ سال در خارج از بحرین بودند و در واقع ممنوع الورود به بحرین بودند اجازه ورود به کشور را پیدا کردند.

 

در انقلاب ۱۹۹۹ نیز بار دیگر خلف وعده اشت آشکار شد لذا اعتماد مردم نسبت به حکومت در سال ۲۰۰۰ نیز مجددا حکومت بحرین فریب کاری خود را آَشکار ساخت.

 

IMG_5843

هرمز: پدر حاکم فوت شده برای جلوگیری از خشم مردم چه اقدامات فریب کارانه انجام داد؟

 

“شیخ عبدالله الصالح”: قول داد تصویر بدی که مردم از حاکم قبلی داشتند را از ذهن مردم خارج کند و اینکه قانون ۱۹۳۷ اجرایی گردد، زندانیان را آزاد و مبارزانی که ممنوع الورود به بحرین بودند اجازه ورود پیدا کردند.

 

دولت حاکم نه فقط با بخش های از ماده قانونی مشکل داشت بلکه یا ذات وجودی قوانین نیز مشکل داشت در همین زمان بود که قانون سازمان امنیت ملی بحرین نیز در ذیل این قانون آورده شد.     

 

اساس دولت با نفس این قانون اساسی مشکل داشت، مخالفت با چند ماده بهانه ای بیش نبود قانون سازمان امنیت ملی بحرین را نیز تعمدا آورده بودند تا تبدیل به اصل برای قانون سازمان امنیت ملی بشود و در اختیار خودش باشد.

 

هرمز:اساسی ترین مشکل دولت بحرین چیست؟

 

“شیخ عبدالله الصالح”: عدم پایبندی به تعهدها، پیشینه تاریخی نشان می دهد در سال ۱۹۵۴ که انقلاب هیئت ملی بود قول داد اما به محض رفتن مردم به خانه هایشان سران را دستگیر نمود و از قول خود برگشت. در سال ۱۹۷۱ اعلام کرد اگر مردم از ایران دوری کنند تمام حق و حقوق شان به آنان داده می شود که باز این قولش را انجام نداد و خلف وعده نمود.

 

در دسامبر ۱۹۸۱ فقط گروه جبهه اسلامی بود که خواستار آزادی بحرین و سقوط آل خلیفه بود تا اینکه حالتی از یاس و نامیدی به وجود آمد که نمی توانست این حکومت را اصلاح کند.

 IMG_5869

 

تمامی اعضای آن گروه مورد تعقیب قرار گرفتند و اجازه داده شد که افراد را به مدت ۳ سال بازداشت کنند که این مدت قابل تمدید بود در همان سال نیز بنده دوبار بازداشت و مجبور به ترک بحرین شدم.

 

در سال ۱۹۹۴ انقلاب دهه ۹۰ شروع شد، خواسته مردم در سال ۹۴ این بود که پارلمان که منحل شده بود کار خودش را شروع کند و قانون اساسی ۱۹۷۳ دوباره قابل اجرا باشد.

 

این قضییه تا سال ۱۹۹۹ ادامه داشت و حاکم فعلی که بر سرکار آمد برای اینکه تصویر ذهنی از حاکم قبلی را از بین ببرد وحده داد که ما به قانون اساسی که در سال ۷۳ عمل خواهیم کرد و پارلمان ملی کار خودش را شروع خواهد کرد براین اساس زندانیان را آزاد کرد و کسانی مثل بنده که ۲۰ سال در خارج از بحرین بودند و در واقع ممنوع الورود به بحرین بودند اجازه ورود به کشور را پیدا کردند.

 

در انقلاب ۱۹۹۹ نیز بار دیگر خلف وعده اشت آشکار شد لذا اعتماد مردم نسبت به حکومت در سال ۲۰۰۰ نیز مجددا حکومت بحرین فریب کاری خود را آَشکار ساخت.

 IMG_5884

هرمز: بعد از فریب کاری حاکم فعلی بعد از یک سال از فوت پدرش می گذشت چه رخدادهایی به وقوع پیوست؟

 

“شیخ عبدالله الصالح”: پارلمان ۱۹۷۳، ۳۰ نفر عضو داشت ولی پارلمان جدید به ۴۰ نفر افرایش یافت در قانون ۱۹۷۳ تمام اختیارات در دست پارلمان بود اما در این دوره تمام اختیارات به دست خود حاکم فتح می شد، مجلس را تابع محض حکومت کرده بود هرچند خواسته  های مردم تا حدود کمی مرتفع شد اما هر آن چیزی که بر خلاف حکومت بود عقیم و یا متوقف می شد.

 

این را هم اضافه کنم که تظاهرات اعتراض آمیز نوشتاری در مقیاس کوچک داخلی از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۴ شروه شد و در این زمان بود که مردم شروع به تظاهرات اعتراض آمیز از نوع نوشتاری و مسالمت آمیز کردند و مردم به اعتقادات قبلی خود برگشتند تا ۱۴ فوریه ۲۰۱۱ که تظاهرات شکل اعتراض آمیز در مقیاس کوچک و داخلی بود.

 

تمامی دستاورد های ۱۹۹۰ کنار رفت و در لفافه پیچیده شد، اینجا بود که اجتماعات بزرگی از جوانان به عرصه مبارزه و مطالبه گری وارد شدند و خواشتار برخورد مسلحانه با نظام حاکم بودند که تمامهاینا منجر به شهادت مردم و بازداشت و شکنجه بعضی از مردم در نتیجه مطالبه تغییر نظام بود و مردم به این نتیجه رسیدند که دیگر نظام قابل تغییر نیست.

 IMG_5868

 

هرمز: خصوصیات بارز اکتبر ۲۰۱۰ چه بود؟

 

“شیخ عبدالله الصالح”: در اکتبر سال ۲۰۱۰ مجموعه بزرگی از جوانان به اتفاق نظر رسیدند که در ۱۴ فوریه ۲۰۱۱ حرکت انقلابی بزرگی ایجاد شود، هدف آن تغییر نظام حاکم بود و حرکت های جمعی در رسانه های اجتماعی شروع شد و همه را دعوت کردند به شرکت در فراخوان ۱۴ فوریه ۲۰۱۱٫

 

این تصمیم مصادف با اربعین امام حسین(ع) در ۲۰۱۰ در عراق گرفته شد و این حرکت و جریانات قبل از تحرکات انفلابی های تونس، یمن و مصر بود انقلاب تونس همان موقع شروع شد و حکومت زین العابدین پایان یافت معتقد هستم انقلاب بحرین قبل از بیداری های تونس و لیبی و مصر آغاز شده بود.

 

متاسفانه انقلاب مردم بحرین را در جریان انقلاب های تونس لیبی و مصر می دانند و ما متهم هستیم که از پروژه انقلاب های عربی تقلید می کنیم که این تفکر، تفکر غلط است. در فجر ۱۴ فوریه ۲۰۱۱ مردم بحرین که توسط حرکت های جمعی در رسانه های اجتماعی و احزاب از زمان تجمع آگاهی پیدا کرده بودند با حضور مسالمت آمیز اجتماعی موافقت خود را اعلام کردند البته سیستم دستگاه امنیتی  نیز شروع به دستگیری جوانان و فعالان نمود در حالی که شعاری هم رد و بدل نمی شد و تابلو اعتراضی در دست مردم نبود سیستم امنیتی یک نفر را به شهادت رساند آن هم به عمد و این نقطه ایی شد برای آغاز حرکات مردمی انقلاب.

IMG_5832

با به شهادت رساندن عمدی “علی مشیمع” جوان ۲۶ ساله در جلو درب خانه اش، اعتراض مردم شکل دیگری گرفت و در حین تشییع پیکر شهید هیجان و مطالبه گری جهت سقوط آل خلیفه نقطه مشترک احاد مردم بحرین شد، جمعیت زیادی در مراسم تشبیع “علی عبدالهادی مشیمع” در بیمارستان سلیمانیه دولت حاکم به عمد شهید دیگری را به نام “فاضل ال متروک” از مردم مخالف گرفت و باعث هیجان و احساسات بیشتر مردمی شد.

 

هرمز: آیا انتخاب یک میدان تقلید از مصر بود؟ تفکر از کجا نشات گرفته بود ؟

 

“شیخ عبدالله الصالح”: بعد از مراسم شهید علی عبدالهادی مشیمع جوانان تصمیم گرفتند یک جا را انتخاب کنند برای تجمع اما تفکر جدید بود./۱۰۱٫ ۱۲۲

 ادامه دارد…

IMG_5911

گفتگو از مرتضی پیروی منش/ فرنگیس حمزه یی

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=88453
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,438 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل