منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۱
شناسه خبر: 192313
گروه :خبر
download

مدیر کل سازمان جها د کشاورزی استان گفت: ما در مصرف بهینه از منابع آب و در اجرای سامانه های آبیاری نوین جزءاستان اول کشور هستیم، ما با سطی بالغ بر 12 هزار هکتار در سال 93 رتبه اول کشور را احراز بکنیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، ناصرحیدری پوری، مدیر کل سازمان جها د کشاورزی استان هرمزگان در حاشیه همایش مدیریت مصرف آب و الگو کشت تابستانه در گفتگو با خبرنگار پیارم  گفت: در شهرستان حاجی آباد یکی از مشکلات ما این است که تقریبا” 5 هزار هکتار از اراضی زیر کشت ذرت می رود به لحاظ مصرف آب بالایی که این محصول گیاهی دارد که مشکلات زیادی را برای آینده ما به وجود می آورد.

وی افزود:  بارویکرد بهره وری از منابع آبی مان و ایجاد یک شرایط کشاورزی پایدار درصدد هستیم و توصیه که به دوستان داریم کشت ذرت را در مقطع تابستان حذف کنند و جایگزین ذرت ما بیایم مثل کنجد و پنبه بهره بگیریم چرا که اعتقاد داریم نیاز آبی یک شرایط اساسی است که می تواند ما را به یک کشاورزی پایدار نزدیک بکند ما میتوانیم در آینده شرایط اقلیمی استان امیدوار به این باشیم که عملیات کشاورزی را داشته باشیم.

حیدری پوری اظهار کرد: در مصرف بهینه از منابع آب و در اجرای سامانه های آبیاری نوین جزءاستان اول کشور هستیم، ما با سطی بالغ بر 12 هزار هکتار در سال 93 رتبه اول کشور را احراز بکنیم.

وی بیان داشت: تقاضا و خواهشی که از کشاورزان و بهره برداران طرحهای آبیاری داریم واقعا” نسبت به بهره برداری اصولی از این سامانه ها مبادرت بکند چرا که بعضا” مشاهده شده است بیشتر سامانه های نوین پیاده سازی شده مدت زمان زیادی در واقع این سیستم روشن بوده و اب زیادی مصرف کرده است، ما با اجرای طرح آبیاری تصمیم داشتیم که این آب را به شرایطی بهینه و کارایی آن را بالا ببریم.

مدیر کل جهاد کشاورزی در ادامه اظهار کرد: عمده بحث که امروز در این همایش داشتیم تقدیر و تشکر از گندمکاران شهرستان بود که امسال ما موفق شدیم نسبت به سال گذشته 10هزار تن خرید گندم را از کشاورزان داشته باشیم که این حاکی از تلاش کشاورزان استان به ویژه شهرستان حاجی آباد است، که تقریبا 90 درصد گندم تولیدی استان از شهرستان حاجی آباد است.

حیدری پور در ادامه یادآور شد: با توجه به گنبد های نمکی که در استان وجود دارد و مشکلات زیادی نیز برای کشاورزان با شور کردن آب کشاورزی به وجود آورده است ما یک طرح با کمک اداره کل منابع طبیعی استان آماده کردیم به نام طرح کنترل سرشاخه های آب شیرین، رودخانه هایی که سرشاخه های اب شیرین دارند و بعد از یک سری گنبدهای نمکی شور عبور می کنند شور می شوند و بعضی از آنها به اراضی ساحلی سرازیر می شوند این طرح پیشبینی خوشبینانه ترین حالت نزدیک به 400 میلیون مترمکعب آب ذخیره سازی در شرایط عادی 150 میلیون مترمکعب آب ذخیره سازی می کند.

وی در ادامه تصریح کرد: ما با انحراف سرشاخه آب رودخانه ها می توانیم آب را به دشت های مناسب منتقل کنیم.

حیدری پور ادامه داد: ما در استان هرمزگان، اول از حیث گنبدهای نمکی هستیم و بالای 72 گنبد نمکی در استان ما هست که بخشی از این ها در مسیر عبور سرشاخه های آب شیرین هستند که علا رقم شرایط خشکسالی که داریم متاسفانه از این آبهای نمی شود به نحو شایسته ای استفاده کرد، در این طرح پیشبینی کردیم که با احداث سد ها و طرحهای تامین آب و بندهای انحرافی مسیر آب در واقع از گنبدهای نمکی خارج کنیم و ذخیره سازی کنیم و به بخش کشاورزی انتقال بدهیم.

در ادامه فرماندار حاجی آباد با اشاره به اینکه مصرف بهینه آب از مواردی است که همیشه مورد تاکید مسئولین بوده است گفت: دولت به تنهایی در موضوع مدیریت منابع آبی کاری از پیش نمی برد و این امربا مشارکت کشاورزان امکان پذیر است.

مهندس جهانگیری در ادامه افزود: بحران آب زنگ خطری جدی برای شهرستان ما است که سوء مدیریت از مهم ترین دلایل این بحران است.

جهانگیری در ادامه در خصوص بحران آب و وضعیت منابع آب در دسترس ، مطالبی بیان نمود همچنین پیامدهای برداشت بی رویه از منابع آبی و توصیه ها و راهکارهایی را به کشاورزان یادآور شد.

وی در ادامه به معضلات و مشکلات بخش آب اشاره نموده از کشاورزان خواست که با تغییر الگوی کشت در مصرف آب ، صرفه جویی نمایند.

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند