8 کشتارگاه دام و 217 مرغداری فعال در هرمزگان/کمبود نیروی انسانی در انجام پروژه ها آزار دهنده است
+ پ -
۸ کشتارگاه دام و ۲۱۷ مرغداری فعال در هرمزگان/کمبود نیروی انسانی در انجام پروژه ها آزار دهنده است

مدیر کل دامپزشکی استان هرمزگان با اشاره به تعداد مراکز دامپزشکی در سال جاری ، اظهار کرد: ۸ واحد کشتارگاه دام در استان وجود دارد که میزان ظرفیت سالانه آن ۲۱۶ هزار راس است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از فرهنگ کده ؛ محمد جانباز مدیر کل دامپزشکی استان هرمزگان صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسب هفته دامپزشکی با اشاره به تعداد مراکز دامپزشکی در سال جاری ، اظهار کرد: ۸ واحد کشتارگاه دام در استان وجود دارد که میزان ظرفیت سالانه آن ۲۱۶ هزار راس است.

مدیر کل دامپزشکی هرمزگان بیان کرد: ۵ واحد کشتارگاه طیور ، ۴ واحد کارخانه خوراک دام ،طیور و آبزیان ،۱۶ واحد کارخانه تولید پودر ماهی ،۳۸ مرکز بسته بندی گوشت قرمز و سفید ،۲۱۷ مرغداری ،۳۳۹ واحد دامداری و گاوداری و همچنین تعداد واحدهای تولید شیر در استان ۳ واحد است.

جانباز با بیان اینکه ۷۱۵ مرکز عرضه فرآورده های خام دامی در هرمزگان وجود دارد، افزود: ۹ سایت (قشم، میناب،سیریک ،بندرلنگه،بندرعباس ، پارسیان)و ۱۳۸ مزارع پرورش میگو که میزان ظرفیت سالانه آنها ۳ هزار و ۶۳۰ هکتار است.

وی با اشاره به مراکز تکثیر میگو ،گفت: ۱۰ مرکز در شهرستان های قشم،میناب سیریک و جاسک در حال فعالیت است که میزان ظرفیت سالانه آن یک هزارو ۳۹۰ میلیون قطعه می باشد.

مدیر کل دامپزشکی هرمزگان تصریح کرذ: ۷۲ فروند کشتی صیادی ،یک واحد مرکز پرورش کروکودیل ،۳ مرکز تکثیر و پرورش ماهیان زینتی ،یک واحد مرکز بسته بندی پای مرغ در بندرعباس و ۲۲ اسکله صیادی در استان هرمزگان وجود دارد.

جانباز با اشاره به تعداد مراکز پرورش ماهی در قفس و مراکز تکثیر ماهیان دریایی، گفت: ۴ مرکز پرورش ماهی در قفس در شهرستان های قشم و بندرلنگه و همچنین دو واحد تکثیر ماهیان دریایی در شهرستان قشم به ترتیب میزان ظرفیت سالانه آن ۴ هزار تن و ۵ میلیون قطعه است.

وی با اشاره به نظارت بهداشتی بر فرآورده های خام دامی طی یک سال اخیر ،افزود: ۲۸ هزار و ۵۷۰ بازدید بهداشتی از مراکز فرآوری،بسته بندی و کارخانجات و اسکله های صیادی،۱۷۷ مورد غیر بهداشتی ، ۳۴ مورد قضایی ، ۷۵ هزار و ۴۰۴ راس کشتار شده، ۱۱ میلیارد و ۹۰۲ هزار و ۸۴۶ قطعه طیور کشتارشده از اوایل مهر ماه سال گذشته تا مهرماه سال جاری توسط دامپزشکی صورت گرفته است.

مدیر کل دامپزشکی هرمزگان تصریح کرد: ۳۱۴ هزار و ۸۸۴ تن محموله های وارداتی ، ۳۸ هزار و ۵۶۱ تن محموله های صادراتی و ۶۸ هزار و ۹۸ تن محموله ترانزیتی طی یک سال اخیر نظارت بر امر قرنطینه صورت گرفته است.

جانباز با اشاره به عملکرد یکساله آزمایشگاه های مرکزی ،گفت: ۲۱۸ هزار و ۸۵۳  و مورد آزمایش انجام شده و همچنین نمونه برداری های صورت گرفته ۳۴ هزار و ۸۰۰ مورد در آزمایشگاه های مرکزی بوده است.

وی با بیان اینکه ۶۰۳ هزار و ۹۵۳ راس دام جهت مبارزه و پیشگیری با بیماری ها در یک سال اخیر سمپاشی شده است، تصریح کرد: ۱۹۹۸۱۱۳ متر مربع جایگاه دام جهت  جهت مبارزه و پیشگیری با بیماری ها سمپاشی شده است.

مدیر کل دامپزشکی هرمزگان با بیان اینکه کشور ما در زمینه کنترل در حد کشور های اروپایی نیست، تصریح کرد:با توجه به سخت گیری های این ارگان خوشبختانه شاهد بیماری های خاصی نبودیم و آنفولانزای فوق حاد کشور را درگیر کرد ولی خوشبختانه استان ما به دلیل پایش و مراقبت هایی که انجام دادیم دچار آن نشد .

جانباز با اشاره به اینکه استان هرمزگان در صادرات میگو و تکثیر لارو میگو رشد چشمگیری داشته است ، گفت:  استان هرمزگان در سال ۹۵ برای نخستین بار در تولید میگو رتبه نخست را کسب کرد.

وی گفت: در حال پیگیر تاسیس آزمایشگاه های پیشرفته هستیم و هرمزگان از جمله استان هایی است که توانسته فاز های واکسن را کاملا رایگان انجام دهد.

مدیر کل دامپزشکی هرمزگان با اشاره به کمبود نیروی انسانی ، اظهار کرد: کمبود نیروی انسانی همیشه برای انجام پروژه ها آزار دهنده بوده است و در زمینه کشتارگاه ها ، بسته بندی ها و … به بخش خصوصی واگذار شده است زیرا به تنهایی توان انجام آن را نداریم.

جانباز تصریح کرد: سیاست دامپزشکی به سوی کشتار صنعتی رفت اما باز شهرستان های دیگر به کشتارگاه سنتی روی می آورند و کشتارگاه قدیم شهرداری شرایط مطلبوی را نداشت و در حال حاضر اجازه عرضه مواد خام را ندارد .

وی با بیان اینکه همه مناطق باید سردخانه داشته باشند  و شهرستان حاجی آباد و میناب به تازگی مجهز به سردخانه شده اند، افزود: سامانه های اینترنی برای نظارت گوشت های وارداتی از استان ها و کشور های دیگر وجود دارد.

مدیر کل دامپزشکی هرمزگان اظهار کرد: ماده ای که خام دامی که شامل شیر پاستوریزه ، روغن باشد با دامپزشکی نیست و هرچیزی بدون گواهی حمل دامپزشکی باشد قاچاق است .

جانباز با اشاره به اینکه وظیفه ما کنترل و مبارزه با بیماری های آبزیان ، دام و طیور است، گفت: در شهرستان بستک دارای مرغ سبز هستیم  یکی از کارهایی که دامپزشکی انجام داد این بود که تمام مرغداری ها دارای مسئول فنی کرد.

وی ادامه داد: دامپزشکی شرایط دادن پروانه را به کشتارگاه های دام  را ندارد و فقط به صورت نظارتی عمل می کنیم و مراکز حمایت از حیوانات از ما مجوز ندارند و مجوز آن ها از استانداری گرفته شده است.

مدیر کل دامپزشکی هرمزگان با اشاره به اینکه حرفه دامپزشکی از سال ۱۳۰۳ پایه گذاری و به علت بیماری های دامی به یک سازمان مستقل شناخته شد، خاطر نشان کرد: اگر میخواهیم کشور توسعه پیدا کند باید مسئله بهداشت در درجه اول قرار بگیرد و دستور العمل های سازمان دامپزشکی بر اساس قوانین بین المللی است.

جانباز گفت: طیور پرورشی استان بدون هیچ مواد هورمونی و با جیره غذایی مخصوص و استفاده از مولتی ویتامین و آنتی بیوتیک ها رشد می یابند.

انتهای پیام/

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff