منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۷
شناسه خبر: 338577
گروه :خبر
13940826000395_PhotoA

بر اساس نظرسنجی جدید موسسه ایران‌پل، بیش از 73 درصد از ایرانی‌ها معتقدند که وضعیت اقتصادی آنها پس از برجام بهبود نیافته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، موسسه ایران‌پل، مستقر در کانادا، اقدام به برگزاری یک نظرسنجی از 1007 ایرانی از تاریخ 17 تا 27 ژوئن کرده که به روش تلفنی انجام شده است.

 این نظرسنجی نشان می‌دهد که انتظار ایرانیان از توافق هسته‌ای موسوم به برجام بالا بوده و افکار عمومی ایران نتوانسته است موانعی را که ایران پس از این توافق نیز در زمینه جلب سرمایه خارجی و اتصال مجدد به اقتصاد جهانی با آنها مواجه بوده را درک کند.

یکی از یافته‌های این نظرسنجی آن است که درک مردم ایران نسبت به واقعیت برجام بهبود یافته است. یک سال پیش، 62.2 درصد از ایرانی‌ها تصور می‌کردند که برجام تمام تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران را رفع می‌کند اما اکنون تنها 23.4 درصد چنین تصوری دارند.

یکی دیگر از یافته‌های مهم این نظرسنجی آن است که بالغ بر 72 درصد از ایرانیان به پایبندی آمریکا به تعهداتش ذیل برجام یا اصلا اطمینان ندارند، یا اطمینان کمی دارند. این در حالی است که یک‌سال قبل، رقم مزبور 41 درصد بود.

در همین حال، 66.1 درصد از ایرانیان بر این باورند که واشنگتن به‌دنبال آن است تا به طرق دیگر، اثر منفی تحریم‌ها بر ایران را حفظ کند. تقریبا 74.4 درصد از ایرانیان نیز باور دارند که واشنگتن به دنبال جلوگیری از روابط اقتصادی سایر کشورها با جمهوری اسلامی ایران است.

یکی دیگر از آمارهای مهمی که از نظرسنجی جدید ایران‌پل برآمده، این است که 73.7 درصد از ایرانیان اذعان دارند که وضعیت زندگی آنها پس از برجام بهبود نیافته است. با این حال، هنوز 66 درصد نسبت به آینده امیدوارند.

در حال حاضر تنها 42.2 درصد از ایرانی‌ها فکر می‌کنند که وضع اقتصادی کشورشان رو به بهبود است در حالی که در ماه اوت قبل، 57.4 درصد چنین اندیشه‌ای داشتند. در همین حال، 59 درصد وضعیت اقتصادی ایران را بد می‌دانند در شرایطی که 43.7 درصد در مارس گذشته چنین می‌اندیشیدند.

در همین شرایط، یکی دیگر از یافته‌های این نظرسنجی، کاهش محبوبیت مردمی حسن روحانی و رشد محبوبیت محمود احمدی‌نژاد است. در شرایطی که 61 درصد از ایرانی‌ها پس از حصول توافق وین نگاه خوبی به روحانی داشتند، اکنون یک‌سال پس از برجام این رقم به 38 درصد رسیده است. بر این اساس، محبوبیت روحانی 23 درصد کاهش یافته است.

بر اساس این نظرسنجی، 45 درصد از ایرانیان حاضرند بار دیگر به حسن روحانی رای بدهند و این در حالی است که سال گذشته، آمار مزبور 53.4 درصد بود. از سوی دیگر، اکنون 36.7 درصد از ایرانی‌ها حاضرند به احمدی‌نژاد رای دهند که اگر چه همچنان از آمار روحانی کمتر است اما نسبت به سال گذشته 10.1 درصد رشد نشان می‌دهد.

در همین شرایط، نگاه ایرانیان به ایالات متحده هم بدتر شده است. در حالی که اکثریت ایرانیان از تجارت، روابط فرهنگی، آکادمیک، ورزشی و توریستی با آمریکا حمایت می‌کنند اما 72.9 درصد دیدگاهی منفی نسبت به آمریکا دارند. این رقم در سال گذشته، 66.6 درصد بود. 54 درصد از ایرانیان نیز با همکاری نظامی با آمریکا علیه داعش مخالفند. سال گذشته، 59 درصد موافق بودند.

در عین حال، اکثریت ایرانیان هنوز از برجام حمایت می‌کنند. این حمایت که در سال گذشته 75.5 درصد بود، اکنون به 62.6 درصد رسیده است. بنابراین، حمایت از برجام حدود 13 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

در همین حال، نظرسنجی ایران‌پل از منفی‌تر شدن نظر ایرانی‌ها نسبت به عربستان سعودی حکایت دارد. رویکرد منفی ایرانیان نسبت به سعودی‌ها از 71.3 درصد در سال قبل، به 90 درصد رشد یافته است. در همین حال، 67.6 درصد از ایرانی‌ها بر افزایش نقش ایران در منطقه تاکید دارند که این آمار در سال گذشته، 64.3 درصد بود. با این حال، 81 درصد نیز از مشارکت ایران در فعالیت‌های دیپلماتیک برای پایان دادن به بحران سوریه حمایت می‌کنند.

در همین حال، روحانی با وجود کاهش محبوبیتش «در بین دولتی‌ها» محبوب‌ترین فرد است. پس از او نیز ظریف قرار دارد که سال گذشته در رتبه اول قرار داشت. محبوبیت سردار قاسم سلیمانی نیز که سال گذشته 72.7 درصد بود، امسال به 75.5 درصد رسیده است. محمدباقر قالیباف، شهردار تهران هم، شاهد رشد محبوبیت از 67.5 درصد به 73.2 درصد بوده است.

در همین حال، محبوبیت محمود احمدی‌نژاد هم از 57 درصد به 63.5 درصد رسیده است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر