70 هزار هکتار بافت فرسوده در کشور/ سهم 30 درصدی ساخت و ساز در اقتصاد کشور
+ پ -
۷۰ هزار هکتار بافت فرسوده در کشور/ سهم ۳۰ درصدی ساخت و ساز در اقتصاد کشور

رئیس شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ساختمان با اشاره به یک و نیم میلیون واحد مسکونی در سال عرضه و تقاضای مسکن توازن در این بخش را می تواند بوجود آورد از وجود ۷۰ هزار هکتار ساختمان با بافت فرسوده در کشور خبرداد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هرمز به نقل از کیش پرس، مهدی موذن ،رئیس شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ساختمان در مراسم افتتاحیه یازدهمین نمایشگاه بین المللی عمران و ساختمان با اشاره به اینکه در بخش صنعت ساختمان گرفتاری ها و مشکلات زیادی داریم و باید آن را بپذیریم، گفت: وقت آن رسیده ست که به این وضع معترف باشیم و دست اندرکاران صنعت ساختمان که امروز در این محفل حضور دارند و ارکان تشکیل دهنده حوزه ساخت و ساز در کشور هستند به این موارد ویژه توجه کنند.
وی با یادآوری اینکه در هر روز سه هزار ساختمان ساخته و وارد بازار مصرف می شود تاکید کرد: اگر این ساختمان ها با قاعده ای که باید ساخته نشود یا به تاخیر افتاده و پیگیری نشود یعنی آن روز سه هزار واحد مشکل دار ساخته شده است که رو به فرسایش است و اگر این ها در کنار یکدیگر قرار بگیرند متوجه خواهیم شد که چه حفره بزرگی برای آیندگان به میراث گذاشته ایم.
موذن با اشاره به رعایت قوانین در ساخت و سازها و جلوگیری از هدر رفت سرمایه های ملی گفت: چرا تنها به فکر هدر ندادن بنزین هستیم؛ مگر مصالحی که در ساختمان ها به کار می رود جزء سرمایه های ملی این کشور نیست؟
وی افزود: مسئولان خود مطلع هستند ساختمانهایی که هم اکنون ساخته می شود در لیست ساختمان های فرسوده قرار دارد و ۲۵ سال بیشتر عمر نمی کند. مگر آنچه در آن ها به کار می رود سرمایه ملی کشور و متعلق به آیندگان نیست؟ مگر نباید از آنان صیانت کنیم؟
موذن به خانواده هایی که در کشور فاقد مسکن و سرپناه هستند اشاره و یادآور شد: حدود شش تا هفت میلیون جوان در کشور در سن ازدواج هستند و بزرگترین مانع بر سر راه آنها مسئله سرپناه است.
رئیس شورای تعاون بافت های فرسوده را از دیگر مسائل نگران کننده در کشور خواند و گفت: ساختمان هایی در کشور وجود دارد که با لرزش و ارتعاشات یک خودروی سنگین فرو می ریزد. چه کسی باید نگران این مسائل باشد؟
وی همچنین به ۶۰ تا ۷۰ هزار هکتار بافت فرسوده در کشور اشاره و تصریح کرد: این بافت فرسوده شامل ۶تا ۷ میلیون واحد مسکونی است که زیر سقف آن شهروندان و هموطنان ما زندگی می کنند.
این مقام مسئول تقویت انبوه سازی با روش های صحیح واصولی، بهره گیری از تکنولوژی ها برتر و صنعتی سازی را از مسائلی دانست که باید در دستور کار مسئولان این بخش باید قرار گیرد.

سهم ۳۰ درصدی ساخت و ساز در اقتصاد کشور
بهمن عبداللهی رئیس اتاق تعاون ایران در بخش دیگری از این مراسم با تاکید بر اینکه صنعت ساختمان از محوری ترین بخش های اقتصاد کشور ما و دیگر کشورهای جهان است گفت: سهم این بخش در اقتصاد کشور بیش از ۳۰ درصد است.
وی افزود: به اذعان فعالان و نظریه پردازن اقتصادی صنعت ساختمان موتور رشد و توسعه سایر بخش های اقتصادی است و به لحاظ تاثیر گذاری در سایر بخش های اقتصادی این صنعت را جزء محوری ترین بخش های اقتصاد می دانند.
عبداللهی با بیان اینکه امروزه بحث اشتغالزایی از بزرگترین دغدغه های مسئولان کشوری است افزود: شاید ارزانترین بخش اشتغالزایی بخش ساختمان است که ۱۲ درصد از بخش اشتغال کشور در ابن بخش وجود دارد.
وی به ایجاد یک میلیون و ۲۰۰ واحد مسکونی در سال اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه به ازاء ساخت هر واحد مسکونی با متراژ ۶۰ تا ۷۰ مترمربع یک شغل ایجاد می شود در سطح انبوه و با ساخت سالیانه یک میلیون مسکن با رعایت الگوی مصرف وزارت راه و شهر سازی بالغ بر یک میلیون و ۲۰۰ شغل ایجاد می شود.
وی تاکید کرد: رونق این بخش می تواند موجبات رونق بخش های دیگر را بوجود آورد و این نکته ای است که باید مورد توجه مسئولان قرار بگیرد.
رئیس اتاق تعاون ایران سهم ۴۰ درصدی مسکن در سبد خانوار را که در شهرهای بزرگ به بیش از ۶۰ درصد می رسد موضوعی مهم ارزیابی کرد و افزود: با ارزان سازی و ساخت در قالب الگوی مصرف می توان باعث کاهش هزینه های خانواده ها و افزایش جذابیت این بخش شد.
وی ۲۴ درصد رشد در بخش مسکن را در شرایطی عنوان کرد که بخش های دیگر در بازار همانند طلا و ارز از چنین رشدی برخوردار نبوده اند با وجود تورم ۲۰ درصدی در کشور در طی سال های گذشته تنها بخش سودآور بخش مسکن بوده است.
عبداللهی نیاز به ۹۰۰ هزار واحد مسکونی در سال های آتی بر اساس آمار را مشکل نگران کننده ای دانست که باید با انبوه سازی رفع شود.
وی بافت های فرسوده را از دیگر مواردی دانست که باید مورد توجه، اهتمام و نگاه ویژه به این بخش توسط سیاست گذاران و تصمیم گیران بخش های اجرایی کشور قرار گیرد.
مراسم افتتاحیه یازدهمین نمایشگاه بین المللی عمران و ساختمان با همکاری اتاق تعاون ایران و سازمان منطقه آزاد کیش در محل دائمی نمایشگاه های کیش سه شنبه شب برگزار شد.
در این نمایشگاه ۱۲۹ شرکت داخلی و خارجی جدیدترین دستاوردها، تولیدات و فناوری های نوین علمی وصنعتی بخش ساختمان را در زمینه های مصالح ساختمانی، ماشین آلات و تجهیزات ساختمانی، خانه های پیش ساخته ، طراحی و نقشه کشی، سیستم های تهویه ، سیستم های سرمایشی و گرمایشی، آسانسور و بالابرها و ابزارآلات به نمایش گذاشته اند.
یازدهمین نمایشگاه بین المللی عمران وساختمان تا ۸ خرداد از ساعت ۱۸ تا ۲۲ آماده بازدید علاقمندان صنعت ساختمان است.

 

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff