رزمنده هشت سال دفاع مقدس:

تاریخ شفاهی فتح خرمشهر برای نسل جوان تبیین و تحلیل شود

رزمنده هشت سال دفاع مقدس تاکید کرد: تاریخ شفاهی فتح خرمشهر بازخوانی و نکات حیاتی آن برای نسل جوان تبیین و تحلیل شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین علی اکبر انصاری راد از رزمندگان هشت سال دفاع مقدس در گفتگو با خبرنگار هرمز اظهار کرد: سوم خرداد، یادآور حماسه عظیم آزادسازی خرمشهر عزیز است، حرکتی مبتنی بر عنایات و امدادهای الهی که همواره در تاریخ سراسر افتخار انقلاب اسلامی می‌درخشد؛ بی‌گمان امامین انقلاب اسلامی بیشترین عنایت را نسبت به این مهم داشته‌اند و بر یادآوری و بازخوانی آن برای نسل جوان همواره تاکید ورزیده‌اند.

وی افزود: استنباط مفاهیمی همچون تقوا، توکل، استعانت و امداد غیبی الهی از لابلای بیانات ارزشمند امامین انقلاب اسلامی در رابطه با فتح خرمشهر، بیانگر این حقیقت است که پیروزی در سایه ایمان به خداوند حاصل می‌شود و تکیه به سلاح‌های مادی و بدون توجه به معنویات، پیروزی را به ارمغان نخواهد آورد و ما در آزادسازی خرمشهر اراده‌های بر گرفته از ایمان را شاهد بودیم که موجب تعجب جهانیان شد.

رزمنده هشت سال دفاع مقدس اذعان داشت: آزادسازی خرمشهر در حقیقت جلوه‌ای از تقابل ایمان و استقامت با جریان سلطه و استعمار بود که نشان داد با روحیه شهادت‌طلبی و با تکیه بر ایمان می‌توان به قدرت‌های شیطانی و اذناب آن‌ها فائق آمد و این در واقع جزو سنت‌های الهی و برگرفته از فرهنگ قرآنی است.

انصاری‌راد گفت: ما در جریان فتح خرمشهر، فروپاشیدگی دشمن، ضعف و ناتوانی آن را در برابر قدرت الهی به عینه به نظاره نشستیم و دیدیم که ندای الله اکبر، برنده‌تر از همه نجواهای شیاطین و لشکریان آن‌ها است. آزادسازی خرمشهر قهرمان، در سایه ایمان و استقامت، این درس بزرگ را به همه ما می‌دهد که همواره باید با تمام قوا آماده بود زیرا دشمن همیشه در کمین است.

وی بیان کرد: مضمون و محتوای فرمایش رهبر بزرگوار انقلاب مبنی بر این که «خرمشهرها در پیش است» گویای این واقعیت است که باید جبهه ایمان در برابر جبهه کفر همیشه استوار و ثابت قدم باشد و حیله‌ها، ترفند‌ها و استراتژی دشمن را بشناسد و برابر شرایط زمان و حتی جلوتر از آن حرکت کند.

این رزمنده هشت سال دفاع مقدس ادامه داد: در این ارتباط و با توجه به اهمیت و جایگاه آمادگی و تدارک در برابر موضع ‌گیری‌های دشمن، لازم است تولید محتوا در اشکال گوناگون و با بهره‌گیری از ابزار و امکانات روز صورت پذیرد،؛ ضرورت دارد تاریخ شفاهی فتح خرمشهر بازخوانی و نکات حیاتی آن برای نسل جوان تبیین و تحلیل شود و همچنین نشست‌ها، همایش‌ها و جلسات تخصصی در این رابطه با حضور شخصیت‌های کشوری و لشکری بویژه یادگاران دوران طلایی دفاع مقدس و خاصه رزمندگان عملیات آزادسازی خرمشهر برگزار کرد.

انصاری‌راد همچنین گفت: در حال حاظر بازتاب رسانه‌ای سالروز پیروزی خرمشهر و تبیین آثار و برکات این فتح عظیم، وظیفه خطیری است که بر عهده علماء، فرهیختگان، اندیشمندان و همه انقلابیونی است که درد دین، انقلاب و ارزش‌های آن را دارند؛ باید رسانه ملی، مطبوعات و سایر وسایل ارتباط جمعی کشور به تحلیل و تفسیر آن بنشینند زیرا لحظه‌ای غفلت در این مسیر، فرصتی برای میدان‌داری دشمن و تحریف این حماسه بزرگ فراهم خواهد کرد و پیشنهاد می‌شود به دلیل گستردگی ابعاد این جریان تاریخی، صرفا به یک مراسم و اجتماع بزرگ خلاصه نشود بلکه از همه امکانات و ظرفیت‌ها برای تبلیغ و اطلاع‌رسانی و تبیین آن استفاده به عمل آید.

وی اضافه کرد: سالگرد فتح خرمشهر در حقیقت یک فرصت، ظرفیت و امکان بزرگ نه تنها برای بازگو کردن خدمات نظام ویژه بازسازی خرمشهر، بلکه برای بیان دستاوردهای نظام اسلامی در عرصه‌های فرهنگی اجتماعی، سیاسی و اقتصادی برای همه ایران شهیدپرور است؛ زیرا چنانچه خرمشهر فتح نمی‌شد و ما در جنگ پیروز نمی‌شدیم امروزه شاهد این همه عزت، اقتدار و پیشرفت در عرصه‌های گوناگون نظام نبودیم؛ بنابراین همه سربلندی و شکوه موجود به برکت آن فتح بزرگ و عملیات‌های بعد از آن شکل گرفته است که باید قدردان آن باشیم و همواره یاد و خاطره شهدای جنگ و به ویژه شهدای عملیات آزادسازی خرمشهر را زنده نگه داشته و مدافع اندیشه و راه آن عزیزان باشیم.

رزمنده هشت سال دفاع مقدس تاکید کرد: نکته مهم دیگری که در کنار ارزش‌های ماندگار فتح خرمشهر باید مورد توجه جدی قرار گرفته و به آن پرداخته شود؛ معرفی و شناساندن قهرمانان آن است؛ فرماندهان و سرداران و رزمندگانی که به دلیل ایمان و اندیشه الهی مانند کوه در برابر دشمن بعثی ایستادگی کردند و آن پیروی چشمگیر و حماسه عظیم را رقم زدند. این قهرمانان و انسان‌های تراز انقلاب در حقیقت حاصل تربیت مکتب حضرت امام خمینی (ره) بوده‌اند که تاریخ‌ساز شدند و یاد و خاطره آنان برای همیشه در اذهان شریف مردم ایران ماندگار خواهد ماند‌.

انصاری‌راد بیان داشت: جای دارد بخشی از تولیدات حماسه خرمشهر به واکاوی و بازخوانی شخصیت این عزیزان اختصاص یابد و مخاطب را به این حقیقت رهنمون سازد که فتوحاتی مانند فتح خرمشهر، زمینه‌ساز میدان داری مجاهدانی در تراز انقلاب شده است که در مکتب امام راحل (ره) تربیت شدند و به فوز عظیم شهادت نائل آمدند و این همان تحقق فتح‌الفتوح آن امام عزیز و معمار کبیر انقلاب اسلامی است.

انتهای پیام/