معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی مطرح کرد:

آمادگی وزارتخانه برای تدوین سند تحولی بخش کشاورزی هرمزگان 

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی از اعلام آمادگی وزارتخانه برای تدوین سند تحولی بخش کشاورزی استان هرمزگان در قالب زنجیره تولید تا انتها خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، شاهپور علایی‌مقدم معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه کشاورزی یکی از پر ریسک‌ترین بخشهای اقتقاد در جهان به شمار می‌آید، اظهار کرد: میزان این ریسک در ایران به واسطه کمبود بارش‌ها و منابع آبی، سه برابر جهان است.

وی در ادامه صنعت کشاورزی در هرمزگان را با توجه به مشکلات و اقلیم از سخت‌ترین کارهاست و نیازمند تلاش و توجه بیشتر دانست و افزود: نگاه به قشر کشاورز بایستی بیش از سایر بخش‌ها باشد.

معاون برنامه‌‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه کشاورزان نباید خود را دولتی ببینند، تصریح کرد: بالای ۹۰ درصد فعالیت‌های کشاورزی در کشور ما به صورت مردمی انجام می شود.

علایی‌مقدم با اشاره به اینکه کشاورزی محور استقلال کشور است، اذعان داشت: کشور ما سال‌های طولانی است که بدنبال تحول در بخش کشاورزی بوده است و برای تحول باید پیرو طرح‌های اجرایی شده در کشورهای اروپایی بود.

وی با بیان اینکه استان هرمزگان یکی از استان‌های دارای تنوع کشاورزی است و در  تمام طول سال فعالیت کشاورزی دارد، اضافه کرد: در جایی که اقلیم سخت است باید با استفاده از بروزترین سیتم های آبیاری، راندمان آب و بهره‌وری از آب را در استان افزایش داد.

معاون برنامه‌‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: ما به ازای هر متر مکعب آب مصرف کشاورزی ۹۰۰ گرم محصول تولید می کنیم است این در حالی است که استاندارد جهانی ۲ و نیم کیلو گرم است و در این بخش بسیار عقب هستیم.

علایی‌مقدم با بیان اینکه جمعیت کشور رو به افزایش است بیان داشت: ما بایستی با توجه به این موضوع در حوزه تامین مواد غذایی و امنیت این بخش با افزایش بهره‌وری آب و استفاده از شبکه‌های نوین آبیاری به افزایش تولید کمک کنیم.

وی از حمایت وزارت جهاد کشاورزی از دیدگاه‌های موجود در بخش طرح‌های آبخیزداری و حفظ منابع آبی خبر داد و گفت: در بحث حفظ نباتات مقررات جدیدی تعریف شده و ما بایستی متناسب با بازار هدف، خودمان را به روز کنیم.

معاون برنامه‌‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه کشاورزی را باید فرایند محور کنیم، تصریح کرد: آمادگی داریم سند تحولی بخش کشاورزی هرمزگان را در قالب زنجیره تولید از ابتدا تا انتها با حمایت کامل ایجاد کنیم.

انتهای پیام/