رییس کل دادگستری استان هرمزگان:

۲ محکوم به قصاص با میانجیگری مسئولان قضایی هرمزگان به زندگی بازگشتند

رئیس کل دادگستری هرمزگان از رهایی دو زندانی محکوم به قصاص با میانجیگری مسئولان قضایی و تلاش اعضای شورای حل اختلاف خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ، مجتبی قهرمانی رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با اعلام این خبر اظهار کرد: با توجه به تأکیدات رئیس قوه قضاییه مبنی بر لزوم اقدام به منظور تحکیم مشارکت گروه‌های مختلف مردمی در اصلاح ذات‌البین و ایجاد صلح و سازش در پرونده‌های قضایی به ویژه پرونده‌های قصاص نفس، پرونده‌های این زندانیان با موضوع قتل عمد به شورای حل اختلاف زندان مرکزی بندرعباس ارجاع شد.

وی افزود: در راستای اجرای مفاد ماده ۸ قانون شوراهای حل اختلاف و در نتیجه پیگیری‌های مستمر دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان هرمزگان با همکاری اعضای شورای حل اختلاف و معتمدان محلی پس از برگزاری نشست های متعدد با حضور اولیای دم، این پرونده ها منجر به سازش شد.

قهرمانی خاطرنشان کرد: این احکام قصاص قرار بود در زندان بندرعباس اجرا شود و خانواده های مقتولین نیز بر آن اصرار داشتند اما در نتیجه میانجیگری مسئولان قضایی و پیگیری های اعضای شورای حل اختلاف، اولیای دم با استناد به عفو و رافت اسلامی و در قالب پویش “به احترام امام رئوف (ع) می‌بخشم” لحظاتی قبل از اجرای حکم، رضایت خود را اعلام نمودند.

رئیس کل دادگستری هرمزگان یادآورشد: با اعلام رضایت اولیای دم در خصوص این زندانیان، تعداد محکومان به قصاصی که در نتیجه اجرای پویش «به حرمت امام رئوف (ع) می‌بخشم» در استان هرمزگان از مجازات رهایی یافته‌اند به ۶ نفر رسیده است.

گفتنی است، پویش مردمی «به احترام امام رئوف (ع) می‌بخشم» به همت ستاد ملی صبر با هدف ارتقاء میانجیگری و گسترش فرهنگ صلح و سازش از پنجم اسفندماه ۱۴۰۱ همزمان با سالروز ولادت حضرت سیدالشهدا امام حسین (ع) آغاز شده و تا ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ و خجسته میلاد با سعادت حضرت امام رضا (ع) ادامه خواهد یافت.

انتهای پیام/