منتشر شده در تاریخ: شنبه ۰۲ آبان ۱۳۹۴ - ۱۸:۵۵
شناسه خبر: 232971
گروه :خبر
13940802000633_PhotoA

با ورود انتفاضه جوانان فلسطینی به چهارمین هفته خود تحرکات دیپلماتیک منطقه ای و بین المللی با هدف خاموش کردن شعله خشم فلسطینی ها علیه اشغالگران صهیونیست نیز آهنگ تندی به خود گرفته تا جاییکه وزیرخارجه آمریکا برای تحقق آن دست بکار شده است.
با شهادت محمد زکارنه 16 ساله در جنین واقع در کرانه باختری و خلیل حسن ابوعبیده 25 ساله در خان یونس واقع در نوار غزه شمار شهدای انتفاضه جدید فلسطینی ها از ابتدای اکتبر تا کنون به 57 شهید رسید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، صبح امروز شنبه محمد زکارنه نوجوان 16 ساله اهل کرانه باختری به ضرب گلوله مستقیم نظامیان صهیونیستی در پست ایست و بازرسی الجمله واقع در جنین به شهادت رسید.

برپایه این گزارش، امروز همچنین  خلیل حسن ابوعبیده 25 ساله از اهالی خان یونس در جنوب نوار غزه نیز براثر شدت جراحات وارده به شهادت رسید. او اوایل همین ماه جاری در درگیری که در نقطه مرزش شرق نوار غزه با نظامیان صهیونیستی درگرفت مجروح شد و در نهایت صبح امروز شنبه براثر شدت جراحات وارده بر بدن او به شهادت رسید.

تحولات میدانی

با شهادت محمد زکارنه 16 ساله در جنین واقع در کرانه باختری و خلیل حسن ابوعبیده 25 ساله در خان یونس واقع در نوار غزه  شمار شهدای انتفاضه جدید فلسطینی ها از ابتدای اکتبر تا کنون به 57 شهید رسید. از بین این شهدا 13 نفر کودک هستند و یک نفر هم اسیر فلسطینی به نام فادی الدربی است که به دلیل اهمالکاری بخش پزشکی بیمارستان صهیونیستی به شهادت رسیده بود.

انتفاضه جدید فلسطین از اول اکتبر جاری شروع شد و با ورود به امروز شنبه 24 اکتبر این انتفاضه وارد چهارمین هفته آغاز خود شد.

بنا به گزارش وزارت بهداشت فلسطین، 23 درصد شهدای انتفاضه جدید فلسطینی ها را کودکان تشکیل می دهند. از بین این شهدا 40 نفر اهل کرانه باختری و 17 نفر هم اهل نوار غزه هستند. در میان شهدای غزه یک مادر باردار و کودک 2 ساله اش دیده می شود و یک فلسطینی هم در منطقه حوره در النقب اشغالی واقع در فلسطین اشغالی 1948 به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست به شهادت رسید.

شمار مجروحان انتفاضه قدس هم از مرز 2500 نفر گذشت.

در درگیری های فلسطینیان با نظامیان صهیونیست در کرانه باختری تاکنون 251 کودک مجروح شده اند که 122 نفر از آن ها هدف گلوله جنگی و 89 نفر هم هدف گلوله های ساچمه ای قرار گرفته اند و 17 نفر هم مستقیما هدف گاز اشک آور قرار گرفته اند. 25 کودک نیز در نتیجه ضرب و شتم شدید نظامیان و شهرک نشینان صهیونیست زخمی شده اند.

به دنبال شدت گرفتن انتفاضه جوانان فلسطینی ، گروه های تندروی یهودی با صدور بیانیه ای از صهیونیست ها خواستند تا در یورش دسته جمعی که فردا یک شنبه علیه مسجد الاقصی صورت می گیرد، شرکت کنند.

گروه های تندروی یهودی که به نام گروه های حامی احداث معبد سلیمان شناخته می شود، در واکنش به اقدام شماری از خاخام های صهیونیست در صدور فتوای ممنوعیت ورود به مسجد الاقصی تصمیم به ورود دسته جمعی به این مکان مقدس گرفته اند.

به گزارش شبکه ده تلویزیون رژیم صهیونیستی، 120 خاخام یهودی زمان فتوایی را تمدید کردند که در سال 1967 صادر و در آن، بر ممنوعیت ورود به مسجد الاقصی تاکید شده بود. در بین این 120 نفر، نام «داوید لاو» خاخام اعظم رژیم صهیونیستی و خاخام اسحاق یوسف نیز دیده می شود.

به گفته منبع صهیونیستی مذکور، تمدید زمان فتوای یادشده پاسخ به یهودیانی بود که می گفتند مدت اعتبار فتوای سال 1967 گذشته است.

 تحولات سیاسی  و واکنش های بین المللی

در عرصه سیاسی هم دیدار جان کری وزیر خارجه آمریکا با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان و عبدالله دوم شاه اردن در خصوص تحولات فلسطین و سپس سفر او به ریاض برای دیدار با مقامات سعودی از جمله مهمترین تحولات سیاسی با محوریت فلسطین بود.

 وزیر امور خارجه آمریکا در نشست امروز خود با رئیس تشکیلات خودگردان در امان پایتخت اردن، از وی خواست که هر چه سریعتر جلو انتفاضه را بگیرد و اعتراضات فلسطینیان را سرکوب کند.

منابع عبری زبان اعلام کردند که جان کری از محمود عباس خواسته است به نیروهای امنیتی خود دستور دهد تا از عزیمت جوانان انتفاضه به سمت مناطق درگیری با نظامیان اسرائیلی خودداری کنند.

گفتنی است که جان کری پس از دیدار با پادشاه اردن با ابومازن دیدار کرده است.

از سوی دیگر رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین از جان کری خواسته است که رژیم صهیونیستی باید گام اول را بردارد و جلو تجاوزات شهرک نشینان را بگیرد و از تصمیم خود برای ایجاد تغییرات در وضعیت مسجد الاقصی عقب نشینی کند.

در همین حال، کمیته چهارجانبه بین المللی که رژیم صهیونیستی را در خطر می بیند، از ترس گسترش دامنه انتفاضه و برای آرام کردن اوضاع و همراه کردن تشکیلات خودگردان با خویش، خواستار اتخاذ گام های بنیادین برای ایجاد دوباره اعتماد و امید به راهکار تشکیل دو کشور شد.

به نقل از مرکز اطلاع رسانی فلسطین، در نشست روز پنجشنبه کمیته چهارجانبه بین المللی که در شهر وین و با حضور وزرای خارجه روسیه و آمریکا، مسئول سیاست خارجی اروپا و نماینده دبیر کل سازمان ملل برگزار شد شرکت کنندگان شدیدا نسبت به تداوم روند تنش میان رژیم صهیونیستی و فلسطینیان ابراز نگرانی کردند و ضمن تاکید بر ضرورت بازگرداندن آرامش، هر گونه اقدام خشونت آمیز علیه شهروندان را محکوم نمودند.

کمیته چهارجانبه بین المللی بار دیگر خواستار حفظ عالی ترین حد خویشتنداری و جلوگیری از اقدامات تحریک آمیز شد و از رژیم اشغالگر قدس خواست تا با اردن در خصوص حفظ وضعیت موجود در اماکن مقدس موجود در قدس همکاری داشته باشد.

وزیرخارجه آمریکا امروز در ادامه رایزنی های خود برای تحولات منطقه و فلسطین به ریاض سفر کرد و با مقامات سعودی نیز دیدار نمود.

مجلس نمایندگان آمریکا با بهانه قرار دادن موضوع «به خطر افتادن امنیت اسرائیل و ناکارآمدی تشکیلات خودگردان در برقراری آرامش»، تاکید کرد که کمک های مالی خود به تشکیلات خودگردان را قطع خواهد کرد.

مجلس نمایندگان آمریکا با تحویل کمک های مالی 370 میلیون دلاری ایالات متحده به تشکیلات خودگردان مخالفت کرده و از وزارت خارجه درخواست نموده است تا درباره آنچه آنها اقدامات تحریک آمیز تشکیلات خودگردان علیه رژیم صهیونیستی می دانند، تحقیق کنند و ببینند که میزان آمادگی ابومازن برای شروع مذاکره با نتانیاهو تا چه حد است.

خبرنگار روزنامه یدیعوت آهارانوت در واشنگتن با انتشار مطلبی بر روی تارنمای اینترنتی این روزنامه اعلام کرد که کی گرینجر، رئیس جمهوریخواه کمیسیون بودجه های خارجی مجلس نمایندگان آمریکا و نیتا لوی، نماینده یهودی دموکرات ایالت نیویورک با ارسال نامه ای به محمود عباس، هشدار دادند که با حرف های تحریک آمیز خود باعث توقف کمک های آمریکا می شود.

در نامه این دو مسئول آمریکایی آمده است: «دریافت کمک های مالی آمریکا مشروط به میزان پایبندی فلسطینیان به توافق نامه اسلو است. در مقابل دریافت این کمک ها، تشکیلات خودگردان مکلف به مقابله به تروریسم و خشونت می باشد.»

در نامه مذکور آمده است: «اگر ابومازن دست از مذاکرات مستقیم با اسرائیل بکشد و گام های لازم را برای تحقق امنیت و صلح بر ندارد، نمی توان از طرح اعطای کمک به تشکیلات خودگردان حمایت کرد.»

چهره های آمریکایی مذکور در کمال وقاحت ابراز داشتند: «حمله به اسرائیلی ها، تردیدها در مورد تصمیم فلسطینی ها جهت داشتن یک زندگی آرام در کنار اسرائیل را بر می انگیزد. کنترل این وضعیت نیازمند رهبران حقیقی و توانمند است که مانع از افزایش تعداد کشته ها شود.»

تظاهرات در اسپانیا، ایتالیا، چک ، آلمان ، اردن و تونس علیه جنایات صهیونیستها

مردم اسپانیا روز گذشته با برپایی تظاهرات و تجمع مقابل ساختمان مرکز فرهنگی اسرائیل در مادرید ضمن محکوم کردن جنایات صهیونیستها در حق فلسطینیان، تحریم این رژیم را خواستار شدند.

مردم ایتالیا نیز شب گذشته با برپایی تظاهرات در شهر رم پایتخت ایتالیا، جنایتهای رزیم صهیونیستی را در سرزمینهای فلسطینی محکوم و حمایت خود را از جنبش بین المللی تحریم اسرائیل (BDS) اعلام کردند.

در جمهوری چک نیز  به دعوت باشگاه فلسطینی ها و جنبش همبستگی جهانی ISM نیز در حمایت از انتفاضه مردم فلسطین تحصنی برپا شد.

در این تجمع که در میدان واتسلافسکی نامستی شهر پراگ برگزار شد شرکت کنندگان با حمل تصاویر شهدای فلسطینی و پرچم این کشور اشغال شده خواستار پایان اشغالگری اسراییل شدند.

تجمع کنندگان همچنین خواستار ادامه مبارزه و جهاد علیه اشغالگران صهیونیست تا پایان دادن به اشغالگری شدند.

گروهی از فلسطینیان نیز در برلین، پایتخت آلمان تجمع کردند تا به این ترتیب، اعتراض خود را به حملات صهیونیست ها علیه مسجد الاقصی و کرانه باختری اعلام نمایند.

در راهپیمایی مذکور که به همت انجمنی فلسطینی در میدان بوتسدام برگزار شده بود، تظاهرکنندگان پرچم فلسطین و نیز پلاکاردهایی در دست داشتند که بر روی آنها نوشته شده بود: «اسرای فلسطینی را از زندان های اسرائیل آزاد کنید» ـ «ما یاد و خاطره 551 کودکی که اسرائیل آنها را در تابستان 2014 در غزه به قتل رساند، گرامی می داریم» ـ «فلسطین، اسرائیل نیست» ـ «آزاد باد فلسطین» ـ «زنده باد فلسطین» ـ «انتفاضه تا پیروزی».

امل جمعه از شرکت کنندگان در راهپیمایی مذکور گفت که نسبت به اقدامات صهیونیست ها علیه مسجد الاقصی و کودکان فلسطینی معترض است.

این شهروند عرب همچنین سکوت جامعه بین الملل در قبال آنچه را که بر سر فلسطینی ها می آید، محکوم و تقبیح کرد

در اردن نیز احزاب ناسیونالیست و چپگرای مخالف دولت بعد از نماز جمعه راهپیمایی را در حمایت از مسجد الاقصی و فلسطین و محکومیت اقدامات تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی در کرانه باختری برگزار کردند. این راهپیمایی از برابر دفتر اتحادیه ها و اصناف اردنی شروع شد و به سمت مقر نخست وزیری ادامه یافت.

تظاهرکنندگان ضمن سر دادن شعار «مرگ بر اسرائیل»، پرچم رژیم صهیونیستی را در نزدیکی ورودی مقر نخست وزیری به آتش کشیدند.

شرکت کنندگان در این راهپیمایی خواستار اخراج سفیر رژیم صهیونیستی از اردن شدند و شعارهایی با این مضامین سر دادند: «معاهده وادی عرب، صلح نیست ؛ بلکه تسلیم در برابر دشمن است» ـ «درود امان بر قدس عربی» ـ «ما نه سفارت (رژیم صهیونیستی) می خواهیم نه سفیر ـ این است خواست جماهیر»

اردنی ها همچنین پلاکاردهایی را در دست داشتند که در آنها، خواستار لغو توافق نامه صلحی بودند که در سال 1994 میان اردن و رژیم صهیونیستی به امضا رسیده بود. تقاضای دیگر تظاهرکنندگان نیز خودداری کردن اردن از امضای توافق نامه خرید گاز از اردن بود.

نور امام، وکیل اردنی که در یکی از راهپیمایی ها شرکت داشت، تاکید کرد: «تداوم تظاهرات و تجمعات مردمی که برای یاری فلسطینیان برگزار می شود، یکی از اشکال بیان حمایت از مردم فلسطین و مقاومتی است که در برابر اشغالگران انجام می دهند.»

وی در ادامه خاطرنشان ساخت: «سکوت جامعه بین الملل در برابر تجاوزات رژیم صهیونیستی لکه ننگی بزرگ است. ملت ها نیز ابزارهایی برای اعمال فشار به دولت های عربی جهت مقابله با رژیم اشغالگر قدس و نیز تحریم تمامی کالاهای این رژیم در اختیار دارند.»

تونسی ها نیز ضمن اعلام حمایت از انتفاضه قدس، از مردم فلسطین خواستند دست از مقاومت برندارند. آنان همچنین سکوت بین المللی و عربی در برابر تداوم جنایت های اسرائیل را محکوم کردند.

از سوی دیگر، شماری از وکلا برای اعلام همبستگی با ملت فلسطین در برابر کاخ دادگستری در پایتخت تونس تجمع کردند و از تشکیل کمیته حقوقی از وکلای تونسی خبر دادند تا جنایت های اسرائیل بر ضد مردم فلسطین را در سازمان های بین المللی پیگیری کنند.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند