تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 149025
تاریخ انتشار:سه شنبه ۰۲ دی ۱۳۹۳ - ۱۸:۴۸| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

۴۰۰ میلیارد دلار سرمایه برای بازسازی عراق نیاز است/ بازار عراق نگاه بلندمدت می خواهد نه نگاه سوپرمارکتی!

به گزارش پایگاه خبری هرمز و به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا، بازار کشور همسایه ما یعنی عراق باید از لحاظ اقتصادی باید مورد ارزیابی مجدد قرار بگیرد ؛ برآورد بودجه ای که برای بخش سرمایه گذاری ها در این بخش داشتند رقمی بالغ بر ۸۵۰ تا ۶۵۰ میلیون دلار جهت بازسازی عراق […]

۴۰۰ میلیارد دلار سرمایه برای بازسازی عراق نیاز است/ بازار عراق نگاه بلندمدت می خواهد نه نگاه سوپرمارکتی!

به گزارش پایگاه خبری هرمز و به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا، بازار کشور همسایه ما یعنی عراق باید از لحاظ اقتصادی باید مورد ارزیابی مجدد قرار بگیرد ؛ برآورد بودجه ای که برای بخش سرمایه گذاری ها در این بخش داشتند رقمی بالغ بر ۸۵۰ تا ۶۵۰ میلیون دلار جهت بازسازی عراق نیاز است.

اقتصاد مبتنی بر بازار آزاد که امروز نشات گرفته از نگاه مدیریتی در مدیران عراقی است، یعنی حدود ۱۵۰۰ میلیارد دلار برای حجم پروژه های عمرانی در عراق را باید تا سال ۲۰۲۰ پیدا کنند.
نباید فراموش کنیم که دو کشور دارای بیش از ۱۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک و ۱۵ نقطه مبادلاتی هستند البته نباید فراموش کرد که تمرکز شهرهای عراق اکثراً به سمت شرق کشور ماست و بالغ بر ۷۰ درصد عراقی ها شیعه هستند.
نباید بازار عراق را به عنوان یک بازار یک بار مصرف نگاه کرد و باید چشم انداز صادراتی خود و سهم ۲۵ درصدی بازار عراق را تصاحب کنیم که اگر تلاش و همت کنیم مطمئناً این سهم از بازار هدف عراق دور از دسترس برای تجار ما نخواهد بود.
چالش های بین المللی نظیر تحریم و جنگ هشت ساله بر بدنه های میانی مدیریت عراقی تاثیرگذاری خاصی دارد؛ ضمن آنکه بدسلیقگی ها را نباید فراموش کرد.
متاسفانه برخلاف عملکرد بانک ها در دنیا و مطالبات مردم متنوع از بانک ها، معنا و مفهوم بانک در عراق چندان معنا و مفهوم عمومی ندارد و تنها به بانک ها در حد یک بنگاه یا صندوق ذخیره پول به بانک ها نگاه می کنند.
از سوی دیگر نباید عراقی ها را از بالا به پایین نگاه کرد ؛ غرور خاصی عراقی در این زمینه باعث می شود که بسیاری از پروژه ها حتی آغاز هم نشود؛ عراقی خود خود را آقای تمامی کشورهای عربی می دانند و اینکه بخواهیم به آنان کم توجهی کنیم، این اقدام باعث ری اکشن در بین آنها می شود.
از همین سو، با رستم قاسمی وزیر سابق نفت و رئیس توسعه اقتصادی ایران و عراق گفت و گویی انجام داده ایم که به شرح زیر است:

به نظر شما آینده اقتصاد را باید با چه دیدگاهی نگاه کرد که مردم متضرر نشوند؟
مطمئنا در آینده ای نه چندان دور، شاهد یک دگرگونی در روند اقتصاد آینده کشور و معاش خانواده ها هستیم که نقش و تاثیر اقتصاد را در زندگی مردم بیش از پیش ملموس تر می کند.
شاید در گذشته مسائلی همچون امنیتو ایجاد فرصت جزو مراحل نخست پایداری یک کشور به شمار می رفت اما امروز، اقتصاد به عنوان پیشانی تمامی اولویت ها قرا گرفته است که حتی اگر اقتصاد پایدار در کشور وجود نداشته باشد نمی توان شاهد امینت و سایر مسائل برای پایداری یک کشور بود.

پس بهبود امرار معاش در اولویت است؟
در حدیثی آمده است که اول معاش و بعدا معاد؛ معنای این حدیث در اقتصادی که امروز به صورت دیجیتالی و سامانه ای شده است را می توان یافت که دیگر اقتصاد همانند گذشته نیست و امروز بی رحم شده است؛ اقتصاد به لحاظ این که سنتی نیست و به صورت ماشینی در تمامی کشور ها فعال است در می یابیم که اگر در دایره جهانی فعال نباشیم طبیعتا معاش نیز با مشکلات فراوانی مواجه می شود.
نمی توانیم که برای آینده کشور تلاش نکنیم و نمایی مناسب از داشته ها و ظرفیت های کشور در اقتصاد جهانی به نمایش نگذاریم؛ زیرا در غیر این صورت اقتصاد، با مشکلات بسیاری رو به رو می شود که این نکته حاکی از نقش پر رنگ اقتصاد در حیات کشورها دارد.
اگر نگاهی کوتاه به کشور خودمان داشته باشیم در میابیم که ۳۵درصد از کشورما بخش های روستایی یا شهرهای کوچک احداث شده است که در گذشته وابستگی این افراد به اقتصاد بسیار کم بود اما امروز با شرایط موجود و نقش اقتصاد بر زندگی آنان، آیا اگر پولی نداشته باشند می توانند حتی آب و برق داشته باشند؟
بنابراین باید با نگاه جدید به اقتصاد، این شاخص امنیت، پایداری و ثبات کشور را به عنوان یک اولویت و نیاز دید تا افرادی را که در خط مقدم اقتصاد فعالند را به خوبی پشتیبانی کنیم.

اقتصاد را مانند یک جنگ تصور کردید؟
در واقع جنگ های آینده دنیا، جنگ اقتصاد است و همان طور که امروز دنیا با کشورما از بعُد اقتصاد وارد جنگ شده است؛ زیرا جنگ های نظامی دیگر چندان کاربردی ندارد و این اقتصاد است که بر زندگی مردم تاثیر به سزایی می گذارد.
امروز که دریافتیم، نقش اقتصاد چگونه حائز اهمیت است، خوب است که برای رسیدن به اهداف و رفاه کشور روی به ترسیم یک برنامه ریزی مناسب و با آینده بینی دقیق نقش راه صحیح را برای اقتصاد تدوین کنیم.

عراق به عنوان یک آینده نگری برای توفیق بالا در اقتصاد مطرح شده است، اهداف کشور در این خصوص چگونه است؟
جمهوری عراق، مزیت های فراوانی برای حضور شرکت های ایرانی در این کشور دارد ؛ امروز ایران و عراق در ابعاد مختلفی همچون گسترده های سیاسی، فرهنگی، امنیتی و… را برقرار کرده است اما متاسفانه با آمار و ارقامی که از تجارت دو کشور در دست است، وضعیت مطلوب و قانع کننده ای برای دو کشور را شاهد نیستیم.
باید هر دو کشور از ظرفیت های بالقوه و بالفعل خود بهره گیرند تا بتوانند در اقتصاد هم نقشی مهم تر را ایفا کنند.

چگونه باید خودمان را نگاه کنیم، در بعضی از مواقع ما حتی بر روی توانایی های خودمان هم شناختی نداریم؟
ابتدا باید پتانسیل هایی که توان ارائه آنها را داریم چه چیزهایی است ؛ اگر نقشه راه اقتصاد کشور را مطالعه کرده باشیم متوجه مهمترین موضوع و برتری کشور می شویم که ایران از تمامی جهات منحصر به فرد است ؛ کشورمان از لحاظ ژئوپولتیکی “تعداد ۱۵ همسایه با جمعیتی معادل ۵۰۰میلیون نفر” ، مرزهای آبی آزاد،۴ نقش اقتصادیون در کشور بسیار مهم است و باید به به نقش این افراد ارج بگذاریم.
از سوی دیگر باید به این باور برسیم که اگر اقتصادیون پولدار شوند و به ازای آن به کارخانه های کشور افزوده شود و متناسب با آن اشتغالزایی، تولید و … به مزیت های کشور اضافه شود، باید از آن فرد حمایت کرد تا یک کارخانه به دو کارخانه افزایش پیدا کند.

حالا اگر بخواهیم به سمت بازار عراق نگاه کنیم، چگونه باید تصویرسازی کنیم؟
در ابتدا باید تاکید کشور که ظرفیت و نیازهای کشور عراق به حضور شرکت های خارجی بسیار بالا است و البته مسئولان ایرانی و عراقی متحدا نظرشان بر تقویت روابط اقتصادی ما بین دو کشور است.
طبق گفته های کارشناسان، عراق نیازمند بازسازی اساسی است که برای این بازسازی به رقمی معادل ۴۰۰میلیارد دلار نیاز است ؛ عراق از حیث سرمایه کشوری بسیار ثروتمندی است، نباید به دلیل اینکه تصور اشتباهی داریم که در این کشور پول نیست وارد پروژه های عمرانی و زیرساختی این کشور نشویم.
در کشور عراق، با توجه به ظرفیت های موجود، پول و کار هست و در طرف مقابل برای کشور ما که توانایی انتقال توانمندی های خودمان را به عراق داریم و این کشور نیز نیازمند این توانمندی و دانش فنی هست بازار بکری برای صادرکنندگان ما است که این نیازمندی ها را تامین کنند.

دولتی ها چه اقداماتی را برای بهبود شرایط انجام داده اند؟
تغییر نگرش در نگاه ما به کشور عراق بسیار اهمیت دارد زیرا باید در افق های خود، به این کشور همانند کشوری آباد، با امنیت و یک کشور توانمند نگاه کرد چون، عراق این ظرفیت را دارد ؛ سرمایه گذاران ما باید عراق را به چشم پروژه های عمرانی نیز نگاه کنند و دولت دو کشور پشتیبان چنین شرکت هایی است.
از سوی دیگر شرکت های ایرانی در زمینه دارو، مواد غذایی، خدمات فنی و مهندسی می توانند ظرفیت های فراوانی را در بازارهای عراق ازآن خود کنند.
مسوولان وزارت بهداشت عراق گفتند که در طول سال حدود یک میلیارد دلار دارو از ترکیه وارد عراق می شود و این در صورتی است که تنها رقم معادل واردات دارو از ایران به عراق به حدود ۱۰میلیون دلار می رسد که باید این فاصله جبران شود؛ البته موانعی هم بر سر صادرکنندگان تجهیزات پزشکی کشور وجود داشت که به همت سفرای دو کشور و مسوولان مربوطه این مشکلات برطرف شده است.
از سوی دیگر بخواهیم مسائل پزشکی دو کشور را مورد ارزیابی قرار دهیم، امروز عراق نیازمند ۳هزار پرستار است که در مناطق امن این کشور ساکن شود و کشور ما توان تامین این مقدار نیرو را دارد.
امروز که خوشبختانه گروه تروریستی داعش در کشور عراق رو به نابودی است، باید با کار، توسعه و گستردگی فعالیت های اقتصاد، مرز تجارت دو کشور با به بالای ۳۰میلیارد دلار برسانیم.

از دید یک مقام مسوول، صادرات به کشور عراق باید چگونه باشد؟
فعالان اقتصادی و بخش خصوصی که تمایل ورود به این بازار را دارند ابتدا باید عراق را با عنوان یک بازار دراز مدت و پایدار نگاه کنند و سرمایه خود را برای ماندن و بهره برداری طولانی مدت وارد عراق کنند.
در دومین بحث، افزایش کیفیت، تصحیح زمانبندی ها و قیمت گذاری مناسب به عنوان سه اصلی است که صادرکنندگان باید در نظر بگیرند.
اما حضور در بازار کشور دیگر ، بدون در نظر گرفتن ذائقه مردم آن کشور، امری غیرممکن است؛ بنابراین باید تجار ما آن سه اصل را سرلوحه کار خود قرار دهند.

عراقی ها از تجار ایرانی گله ندارند؟
یکی از اصل های مهم در تجارت، رعایت تعهدات دو طرفه است؛ در بعضی از مواقع طرف های عراقی گله هایی را از باب عدم رعایت زمانبندی های مناسب شرکت های ایرانی داشته باشند البته نباید فراموش کرد که در برهه ای کیفیت پایین را با قیمتی بالا به عراقی ها ارائه دادیم که باید در این نکات دقت کنیم که بازار این کشور را از دست ندهیم.
باید برای اصل زمانبندی بیشتر توجه کنیم، بعضی از تولیدکنندگان عمده کشور با ایجاد شبکه های توزیعی مناسب در عراق توانسته اند موفقیت های مناسبی را بدست آوردند و در بعضی از مواقع سرمایه گذاران ایرانی با طرف های عراقی در بعضی از مشارکت های دوطرفه به موفقیت های مناسب دست یافته اند.
اما از سوی دیگر بعضی از فعالین اقتصادی که برای مقطعی وارد بازار کشور عراق شده اند و تنها هدف آنها سودهای شخصی بوده است، تنها اعتبار و آبروی ایران را نشانه رفتند و با مشکلاتی که به وجود آوردند تنها نام محصولات و کالاهای ایرانی را زیر سوال برند.

مشکلاتی نظیر استاندارد نیز بر سرراه صادرکنندگان وجود داشت، آن مشکل به کجا رسید؟
مسئولین عراقی ها نباید فراموش کنند که در قضیه تجارت دوطرفه، نصف اقدامات باید از سوی آنان شکل بگیرد، برای مثال در بخش های استاندارد نیز باید تعریف و مکانیزمی صحیح بین دو کشور وضع شود تا اگر می خواهیم به عنوان شریکی تجاری مناسبی داشته باشیم، عدم تطابق استانداردها موانع فراوانی را برای کشور نداشته باشد.
در دولت جدید عراق قول هایی در راستای همکاری بیشتر برای افزایش صادرات به این کشور را گرفته ایم که باید این قول ها جامع عمل بپوشند.
اما بازار عراق، بازاری فنی است و تا زمانی که فعالان بخش خصوصی در این کشور حضور پیدا نکنند و خود بازار و نیازهای این کشور را شناسایی نکنند و از سوی دیگر شریکی مناسب نیز نداشته باشند و حتی تبلیغات و دفاتر نمایندگی هم نداشته باشند، عملا با هیچ می خواهند وارد بازار ناشناخته شوند ؛ مگر می شود که در کشور دیگر نشست و بخواهیم وارد بازار بزرگی همچون بازار عراق شد.

آیا زمینه انتقال دانش و احداث کارخانه ها در عراق وجود دارد؟
بله، بسیاری از کارخانه هایی که امروز در کشور فعالند را می توانیم با مشارکت عراقی ها، این کارخانه ها را در عراق هم دایر کنیم ؛ برای مثال بسیاری از شرکت های ما در زمینه مواد شوینده و… می توانند در عراق کارخانه احداث کنند تا اشتغال را شکل دهند و نکته مهم تر اعتماد و تمایل عراقی ها را برای کسب مشتری بیشتر از این بازار برای محصولات خود به دست آوردند.

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=149025
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,202 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی