منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۹
شناسه خبر: 339376
گروه :خبر
hormoz

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفت: سال گذشته سود حدود یک میلیارد و 700 میلیون دلار از منابع و دارایی‌های ارزی که در آمریکا بلوکه‌ شده بود، را از آمریکایی‌ها دریافت کردیم که صرف حقوق کارمندان شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ محمدباقر نوبخت صبح امروز در نشست مشترک شورای برنامه ریزی استان‌های منطقه دو اظهار داشت: اقداماتی که از سه سال گذشته توسط دولت تدبیر و امید صورت گرفت یک حرکت از وضعیت موجود به وضعیت امروز در راستای نیل به وضعیت مطلوب بود.

وی افزود: سه سال گذشته که در راستای دفاع از هویت کابینه کاری را شروع کردیم با شرایط متفاوت به عنوان تحریم در کشور مواجه بودیم که در یک سال گذشته به وضعیت خاص رسانده بودند و در اثر استمرار غیرمنطقی غیر بشری و مردود قرار بود در جهت محدودیت فروش حداکثر یک میلیون نفت خام پیش روند تا به نفت در برابر غذا و صادرات صفر برسیم.

نوبخت با بیان اینکه ما راه خود را هر چند کند طی کردیم اما اجازه ندادیم بیشتر از این حلقه تحریم فشرده شود، گفت: ما روند را عوض کردیم و از سه سال گذشته که اجلاس سازمان ملل برگزار شد شرایطی فراهم شد که احقاق حق خود را از طریق مذاکره بدست بیاورم.

وی با بیان اینکه رشد اقتصادی ما به منفی 6.8 درصد رسیده بود و تورم به بیش از 40 درصد رسیده بود، افزود: عده‌ای تردید داشتند که دولت قدرت و ظرفیت مذاکره را برای تعدیل شرایط سخت به کاهنده و بهبود متغیرهای کلان اقتصادی داشته باشد و با وجود همه کم‌لطفی‌ها توافق برجام صورت گرفت و از دی ماه سال 94 اجرای برجام شروع شد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اذعان داشت: به فرموده رهبری ما نه حق‌داریم زیاده‌روی کنیم در بیان نکات مثبت و نه حق منفی‌بافی در بیان اقدامات ارزشمند داریم و آثار این نکته در برخی از اعداد نمایان است و بر اساس گزارش وزارت نفت در خرداد امسال روزانه دو میلیون و 567 هزار بشکه نفت توانستیم صادر کنیم.

این مسئول خطاب به نمایندگان مردم استان آذربایجان شرقی گفت: در حال حاضر اینکه گفته می‌شود دولت در اصلاح قانون بودجه 5 هزار و 100 میلیارد تومان بودجه دفاعی را تقلیل می‌کند جای بحث دارد.

نوبخت افزود: سال گذشته سود حدود یک میلیارد و 700 میلیون دلار از منابع و دارایی‌های ارزی خود را که در آمریکا بلوکه‌ شده بود، را از آمریکایی‌ها دریافت کردیم و در بودجه گذاشتیم و حقوق کارکنان دولت از همین محل تامین شد.

وی تأکید کرد: باید بودجه نظامی را بر اساس دکترین قدرت بازدارندگی تقویت کنیم.

نوبخت در عین‌حال خاطرنشان کرد: سه میلیارد و 418 میلیون دلار از 27 دی سال 94 روی 41 طرح کشور و 4 میلیارد و 200 میلیون دلار دیگر نیز در سایر بخش‌ها سرمایه‌گذاری شد که بخشی از این سرمایه‌گذاری‌ها در استان آذربایجان شرقی صورت گرفت.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی با بیان اینکه امروز به‌جای شرایط ریاضتی اقتصاد مقاومتی را در کشور داریم، افزود: ما رشد اقتصاد منفی را به مثبت و تورم لجام‌گسیخته بالای 40 درصدی را به زیر 10 درصد کاهش دادیم؛ باید برای حرکت به سمت جلو و بر اساس راهبردهای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برنامه‌ریزی و برای دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز تلاش کنیم.

این مسئول اذعان داشت: رشد متوسط 8 درصدی سالانه وقتی اتفاق می‌افتد که تک‌تک استان‌ها رشد کنند و اقتصاد ملی وقتی اتفاق می‌افتد که منطقه رشد کند؛ بنابراین ما باید هم استان‌ها را توسعه دهیم و هم منطقه را که بافت فرهنگی مشترکی دارد.

وی گفت: با توجه به محدودیت بودجه و کاهش قیمت نفت به زیر 30 دلار در سال گذشته در بخشی از پروژه‌ها نتوانستیم 100 درصد بودجه‌ها را تخصیص دهیم و امسال بودجه‌هایی که سال گذشته ندادیم تخصیص خواهیم داد.

نوبخت یادآور شد: در همین راستا به‌طور هفتگی یک‌هزار و 500 میلیارد تومان تخصیص داریم و تا به امروز 4 هزار و 500 میلیارد تومان تخصیص داده‌ایم، حدود یک‌هزار و 716 میلیارد تومان برای آب‌های مرزی و 6 هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی تخصیص دادیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ابراز داشت: باید تا نیمه امسال بیش از نیمی از اعتبارات تملک دارایی استان‌های منطقه را تخصیص دهیم تا بتوانیم بین 130 تا 150 هزار فرصت شغلی بیشتر از گذشته ایجاد کنیم.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است جایگاه قانونی مناسبی برای صنعت دریایی وجود ندارد/ صنعت دریانوردی نیازمند تقویت از سوی نظام بانکی است