منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۱:۱۵
شناسه خبر: 329394
گروه :خبر
hormoz

کارشناس مسائل ژئوپولیتیکی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار رمضانی با مسئولان و کارگزاران نظام در خصوص بدعهدی‌های آمریکا در زمینه برجام و عدم اجرای تعهدات این کشور گفت:مطالب و تذکرات رهبر معظم انقلاب همه درست و به‌جا است و من امیدوارم بیش از آنکه دولت آمریکا به این مطالب توجه کند، دولت‌مردان خودمان نسبت به بیانات رهبری توجه داشته باشند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، پیروز مجتهدزاده، استاد دانشگاه وکارشناس مسائل ژئوپولیتیکی ایران، با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار رمضانی با مسئولان و کارگزاران نظام در خصوص بدعهدی‌های آمریکا در زمینه برجام و عدم اجرای تعهدات این کشور گفت: مطالب و تذکرات رهبر معظم انقلاب همه درست و به‌جا است و من امیدوارم بیش از آنکه دولت آمریکا به این مطالب توجه کند، دولت‌مردان خودمان نسبت به بیانات رهبری توجه داشته باشند.

وی افزود: این درست نیست که ما یک قراردادی داشته باشیم که طرف مقابل ما به هیچ یک از تعهداتش عمل نمی‌کند و در مقابل آن ما از روز اول شروع کرده‌ایم به تحویل دادن هر آن چیزی که در اختیار داریم.

کارشناس مسائل ژئوپولیتیکی با بیان اینکه ملت باید نسبت به اقدامات دولت در زمینه هسته‌ای آگاه باشند اظهار داشت: دولت باید برای مردم توضیح دهد که چرا در شرایطی که آمریکایی‌ها به اولین تعهد خودشان در زمینه رفع تحریم‌ها عمل نکرده‌اند ما دو یا سه سایت غنی سازی هسته‌ای و آب سنگین را به کلی نابود کرده‌ایم.

مجتهدزاده با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها به تعهدات خود عمل نکرده‌اند عنوان کرد: دولت آمریکا در زمینه رفع کامل تحریم‌ها، در زمینه رفع مشکلات بانکی و در زمینه آزاد سازی دارایی‌های بلوکه شده ایران در آمریکا هیچ‌ اقدامی انجام نداده است.

وی ادامه داد: دارایی‌های بلوکه شده ایران بسیار بزرگ‌تر از آن‌ چیزی است که در رسانه‌ها مطرح می‌شود، یک قلم نقدی از دارایی‌های ایران که هنوز آزاد نشده است عبارت است از 14 میلیارد دلاری که در سال 1976 یا 1977 که در آمریکا سرمایه‌گذاری شد.

کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه سرمایه نقدی ما در طول این 40 سال سود زیادی داشته  که مبلغ را در عمل به دو برابر می رساند و آمریکایی‌ها باید اصل پول ما به همراه محاسبه در آمد هایی که داشته را بازگردانند گفت: دولتی‌ها باید برای مردم توضیح دهند که این مسئله‌های فوق‌العاده مهم در برجام مورد صحبت و بحث و بررسی قرار گرفته است یا خیر.

مجتهدزاده گفت: یک مورد دیگر شامل صدها قطعه از اشیاء باستانی ایران است که میلیاردها دلار می ارزد و دانشگاه شیکاگو برای نمایش در نمایشگاه آثار باستانی جهان از ما قرض گرفت و نه تنها هرگز بر نگرداند، بلکه برخی از دادگاه های خرگوشی در ایالات متحده در قبال شکایت های واهی افراد صهیونیستی حکم به فروش این اشیاء عطیقه دادند تا به عنوان خسارت به مدعیان صهیونیستی داده شود.

مجتهدزاده افزود: دولت‌مردان باید برای مردم مشخص کنند که چه بلایی برسر ساختمان 15 طبقه ایران در نیویورک آمده است و آیا تکلیف درآمد های سالانه چند صد میلیون دلاری آن در این 38 سال گذشته به دست دولت ایران رسیده است یا نه؟ و آیا در برجام توافق یا تفاهمی در این مورد حاصل شده یا خیر.

وی با اشاره به دارایی‌های بلوکه شده ایران در آمریکا اظهار داشت: نه تنها دولت ایران در ظاهر هیچ‌کدام از این نکات را به بحث نگذاشته است؛ بلکه حتی وزارت خارجه ما در مقابل توهین‌های دولت آمریکا و حکومت‌های جیره خور آمریکا در شبه جزیره عرب نیز سکوت کرده است.

این کارشناس مسائل ژئوپولیتیکی با بیان اینکه اشارات رهبری در ظاهر خطاب به دولت آمریکا است عنوان کرد: بیانات رهبری در واقع خطاب به دولت‌مردان خودمان است که شما چه می‌کنید؟ به چه مناسبت به تجاوزهای علنی به حق و حقوق و حرمت ما کوچکترین اعتراضی ندارید. وزارت خارجه امریکا، که طرف اصلی مذاکره و توافق های مربوط به برجام است همین چند روز قبل بازهم کشور ما، طرف توافق و تفاهم های گسترده با خود را در صدر فهرست کشورهای حامی تروریسم اعلام کرد و وزارت خارجه بر خلاف سنوات گذشته حتی دو خط در اعتراض به این اقدام آشکارا ضد تفاهم و ضد برجام ننوشت و اعلام نکرد!

مجتهدزاده در خصوص خللی که در برجام وجود دارد و موجب سوء استفاده دشمن شده است گفت: این را باید دولت‌مردان و وزارت خارجه ما پاسخ بدهند که در مذاکرات هسته‌ای چه چیزی را متعهد شده‌اند که چنین وضعی به وجود می‌آید اما توان اعتراض به آن را ندارند.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر