منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۰۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۶
شناسه خبر: 322468
گروه :خبر
13940830000628_Test_PhotoA

دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات گفت:‌ دخانیات دروازه ورود به اعتیاد است و طبق بررسی‌ انجام‌شده در سال‌های ۸۲ و ۸۶ میزان گرایش دختران ۱۳ تا ۱۵ سال به مصرف قلیان از ۹ درصد به ۱۹.۵ درصد افزایش یافته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس،‌ محمدرضا مسجدی در نشست خبری به مناسبت هفته مبارزه با دخانیات گفت:‌ دخانیات دروازه ورود به اعتیاد است و سازنده دخانیات همیشه از ترفندهایی استفاده می‌کند تا جوانان به استعمال آن گرایش داشته باشند.

وی ادامه داد: در دود سیگار 4 هزار ماده سرطان‌زا و در دود قلیان 7200 ماده سرطان‌زا وجود دارد و یک وعده قلیان برابر با مصرف 2 تا 3 پاکت سیگار است.

وی افزود:‌دود قلیان علاوه بر مصرف‌کنندگان برای اطرافیان نیز بسیار مضر است به ویژه برای زنان باردار به طوریکه برای جنین خطراتی ایجاد می‌کند و در برخی موارد اختلال در رشد و مرگ جنین ثمره آن است.

دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات گفت:‌ امسال در زمینه کنترل مصرف مواد دخانی حرکت‌های جدی خواهیم داشت با وزارت علوم و وزارت بهداشت برنامه‌هایی را در دانشگاه‌ها اجرا می‌کنیم تا دانشگاه‌هایی بدون دخانیات داشته باشیم. طرح پاد در مدارس را نیز امیدواریم آغاز کنیم.

مسجدی ادامه داد: امیدواریم وزارت ارشاد نیز در فرهنگ‌سازی لازم و در نمایش فیلم و در سینما به ما کمک کند تا مصرف دخانیات کمتر دیده شود. صدا و سیما باید با صحنه‌هایی که دخانیات در آن نشان داده می‌شود برخورد کند.

وی گفت:‌ بیماری‌های قلبی عروقی،‌ سرطان‌،ت نفسی و ریوی و دیابت 4 بیماری مهم در کشور هستند که 4 عامل خطر آن دخانیات، رژیم غذایی نامناسب، ورزش ناکافی و مصرف الکل است. بنابر این 15 درصد مردم که دخانیات مصرف می‌کنند مقابله با این عامل می‌تواند راهکاری برای کاهش بیماری‌های دیگر باشد.

همچنین در این نشست حسن آذری‌پور عضو انجمن زندگی بدون دخانیات گفت: مطالعه‌ای در کشور انجام شد در سال 82 و نشان داده شد که دو طبقه زنان و جوانان بیشترین مصرف‌کننده مواد دخانی هستند. در این تحقیق سن شروع مصرف 13 تا 15 سال بوده و از 12 به 17.5 درصد افزایش مصرف دخانیات را نشان داده است.

وی ادامه داد:‌ در این تحقیق مشخص شد که فقط 2 درصد این گروه سنی سیگار می‌کشند در سایر موارد مواد دخانی دیگر مصرف می‌شود. در سال 86، تحقیق دیگری انجام شد که نشان داد 3 درصد به افراد سیگاری در گروه سنی 13 تا 15 سال اضافه شده و 24 درصد از سایر مواد دخانی استفاده می‌کرده‌اند.

آذری‌پور گفت:‌ درسال 82، حدود 9 درصد دختران 13 تا 15 سال قلیان استعمال می‌کرده‌اند و در سال 86،‌این رقم به 19.5 درصد رسیده است.

عضو انجمن زندگی بدون دخانیات گفت:‌ اعتیاد به نیکوتین باعث مصرف سیگار پس از استعمال قلیان می‌شود بنابر این به زودی شاهد اعتیاد به سیگار در گروه نوجوانان و زنان خواهیم بود.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است