منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۲:۰۷
شناسه خبر: 320715
گروه :خبر
13950227000029_PhotoA
 

توصیه‌های صندوق بین‌المللی پول در سفر به تهران:

ایران برای رشد اقتصادی روی نفت حساب نکند/ منتظر جهش قیمتی نفت نباشید

هیئتی از صندوق بین المللی پول که در روزهای اخیر با هدف ارزیابی پیوستن دوباره ایران به اقتصاد جهانی به کشورمان سفر کرد بر لزوم تغییر نگرش اقتصادی ایران و دور شدن از مبانی اقتصاد نفتی تأکید کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، دیوید لیپتون، معاون رئیس صندوق بین المللی پول، در روزهای گذشته به تهران سفر کرد تا شرایط اقتصادی ایران را ارزیابی کند.

 یکی از اصلی ترین موضوعاتی که توسط نماینده صندوق بین المللی پول مطرح شد، لزوم اصلاح ساختار بانکی در ایران بوده است.

لیپتون در سفر خود تأکید کرده است که ایران باید چالش های موجود در ساختار نظام بانکی خود را برای پیوستن و مشارکت در نظام اقتصاد بین الملل برطرف کند.

به زعم صندوق بین المللی پول، ساختار بانکی ایران به گونه ای است که راه را برای پولشویی باز گذاشته و همواره متهم به حمایت مالی از تروریسم است.

این ادعایی است که به طور غیر مستقیم از سوی کشورهای غربی مطرح شده و به بهانه حمایت ایران از سوریه و حزب الله لبنان علی رغم اینکه در سخن از ورود بانک های خارجی به ایران حمایت می‌کنند، در عمل ایران را در لیست سیاه “گروه ویژه اقدام مالی” که از سوی 30 کشور غربی حمایت می شود قرار می دهند.

همین اقدام به بهانه ای برای عدم ورود بانک های خارجی به ایران بدل شده است.

به گزارش سی ان بی سی، صندوق بین المللی پول همچنین هشدار داده است که ایران باید مبنای رشد اقتصادی خود را از صادرات نفت و درآمدهای نفتی فاصله داده و وابستگی نظام اقتصادی خود به صادرات نفت خام را کم کند.

ای بی سی نیوز نیز گزارش داد، صندوق بین المللی در این سفر تأکید کرده است از این پس ایران منتظر جهش یکباره قیمت نفت در بازار جهانی نباشد.

لیپتون اعلام کرده است که به دلیل عرضه بالا و تقاضای ضعیف نفت در بازار جهانی، ایران نباید توقع افزایش ناگهانی نفت و بالا رفتن قابل توجه درآمدهای نفتی خود را داشته باشد.

وی تأکید کرد رشد اقتصادی و افزایش اشتغال مؤلفه هایی هستند که در آینده وابستگی خود به درآمدهای نفتی را از دست خواهند داد.

به گزارش اسپوتنیک، این صندوق پیش بینی کرده است که ایران با توجه به افزایش صادرات نفت و در نتیجه درآمدهای نفتی، به رشد میان مدت 4 تا 4.5 درصدی اقتصادی دست خواهد یافت.

این گزارش می افزاید یکی دیگر از عواملی که به بهبود رشد اقتصادی ایران کمک خواهد کرد کاهش هزینه مبادلات تجاری بین المللی و ارزی برای این کشور است.

این نخستین سفر یک مقام بلند پایه صندوق بین المللی پول به ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی محسوب می شود و از این جهت از اهمیت بالایی برخوردار است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است