منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۹
شناسه خبر: 315281
گروه :خبر
13940213000730_PhotoA

فرزند ارشد شهید مطهری گفت: ادعای برخی مبنی بر اینکه نظام با مردم‌سالاری دینی نمی‌سازد را رد می‌کنم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، مجتبی مطهری ظهر امروز در همایش شهیدمطهری در دانشگاه صنعتی همدان به مناسبت گرامیداشت هفته معلم با بیان اینکه آثار شهید مطهری ماندگار است، اظهار کرد: آثار شهیدمطهری از تزکیه،‌ اخلاق، حکمت، عرفان و سلوک جدا نیست.

وی با تأکید بر اینکه آثار شهید مطهری آثار وصل است، ‌گفت: پدرم عاشقانه، خالصانه و برای خدا نوشت و با دم مسیحایی، قلمش به جان‌ها نور افشاند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی افزود: از شگفتی‌های آثار شهید مطهری پیوند بین دین و علم، دین و حکمت، دین و جامعه، دین و سیاست، دین و فرهنگ، دین و هنر، دین و تمدن و دین و روان‌شناسی بود.

وی صنعت و علم را از قواعد کار انبیا برشمرد و بیان کرد: در دانشگاه امام صادق (ع) برخی از اساتید معتقد بودند اسلام فرهنگ آورد ولی تمدن نیاورد که این شهید مطهری با این تفکر مخالف است.

مطهری با بیان اینکه اکنون تمدن اسلامی داریم، ادامه داد: شهید مطهری معتقد بود علم را باید با نام خدا و برای هدایت خود و انسان‌ها آغاز کرد و به تزکیه نفس و سلوک عرفانی در کنار تحصیل علم توجه داشت.

وی با اشاره به اینکه شهیدمطهری معتقد بودند استاد واقعی در دانشگاه کسی است که اخلاقی باشد، تصریح کرد: اساتید واقعی دانشگاه‌ها آراسته به روح اخلاق هستند، چراکه استاد منهای اخلاق و تزکیه، استاد موفقی نیست.

عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به اینکه استاد جمشید مشایخی در حرفه خود به دلیل رعایت موارد اخلاقی و انسانی ماندگار است، یادآور شد: زندگی بی‌خدا بدون انسانیت و اخلاق، ارزشی ندارد.

وی خواستار مراجعه بانوان به کتاب شهید مطهری با عنوان «زن، مسائل قضایی و سیاسی» شد و اظهار کرد: اسلام دین تک‌همسری است اما در شرایطی تعدد زوج ایرادی ندارد.

مطهری با بیان اینکه ابهامات نسبت به حقوق زن ایجاد می‎کنند که در یادداشت‌های شهید مطهری به این ابهامات اشاره شده است، گفت: ایشان معتقد بود که سعادت جامعه از زنان تأمین می‌شود.

وی گفت: شهیدمطهری زنان را محور جامعه می‌دانستند که کلید جامعه در دست آن‌هاست و اگر زنان عفیف و پاک‌دامن باشند جامعه گلستان خواهد شد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه شهیدمطهری همواره احترام به اساتید را جدی می‎گرفت، از دانشجویان نیز خواست احترام اساتید خود را داشته باشند.

وی با بیان اینکه کلاس و علم‎آموزی مقدس است، یادآور شد: دانشجویان باید برای خدا درس بخوانند؛ نه برای مدرک و جایگاه؛

مطهری با اشاره به احیای تفکر دینی توسط پدرش گفت: شهید مطهری معارف اسلامی را با ادبیات و زبان نو و با نثری دلنشین به جامعه دانشگاهی و فرهنگی انتقال داد.

وی با اشاره به اینکه معارف الهی ثابت است و باید با قالب و زبان نو ارائه شود، تأکید کرد: نمی‌توان معارف الهی را طبق سلیقه زمانه تغییر داد بلکه باید با ادبیات نو به جامعه ارائه شود.

فرزند شهید مطهری با بیان اینکه ممکن است کسی بگوید علم بی‌طرف است اما در فلسفه ثابت‌ شده که در «عالم»، «علم» و «معلوم» اتحاد وجه وجود دارد، افزود: شهید مطهری معتقد بود علم و تمدن غربی به دنبال علم و تمدن و اسلامی است که برخی این گفته را قبول ندارند.

وی با بیان اینکه نقد غرب داریم و نه نفی غرب؛ تصریح کرد: نقد سلطه غرب را داریم و نه نفی تعامل با غرب؛ در آثار شهید مطهری نیز نقد غرب به‌ عنوان کارهای تطبیقی مشهود است.

مطهری با بیان اینکه شهیدمطهری در فلسفه کار میان‌رشته‌ای و میان فرهنگی را انجام داد، اظهار کرد: او با نثار خون خود به دنیا ثابت کرد علوم و معارف الهی حق است و اسلام دائم به شهید نیاز دارد.

وی با بیان اینکه در اجرای مردم‌سالاری دینی مشکل‌ داریم گفت: ادعای برخی مبنی بر اینکه نظام با مردم‌سالاری دینی نمی‌سازد را رد می‌کنم.

عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه در خصوص مسائل جامعه‌شناسی و مردم‌شناسی خوب تحقیق نشده است، جامعه را دارای هویت و شخصیت دانست و یادآور شد: رأی ملت ارزش دارد و باید به آن توجه کرد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر