تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 313040
تاریخ انتشار:شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۱:۲۸| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

نماینده ولی فقیه در سپاه: آثار نفوذ را می‌بینیم

نماینده ولی‌فقیه در سپاه با اشاره به آثار نفوذ و کج‌فهمی از دین در عصر غیبت و دوران حاضر، گفت: نسبت به بدعت، بدفهمی و کج‌فهمی از دین و مبانی اسلام باید روشنگری و آگاه‌سازی صورت پذیرد.

نماینده ولی فقیه در سپاه: آثار نفوذ را می‌بینیم

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ نماینده ولی‌فقیه در سپاه با اشاره به آثار نفوذ و کج‌فهمی از دین در عصر غیبت و دوران حاضر، گفت: نسبت به بدعت، بدفهمی و کج‌فهمی از دین و مبانی اسلام باید روشنگری و آگاه‌سازی صورت پذیرد.

حجت‌الاسلام علی سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران در همایش فرماندهان، مسئولین، اساتید و مربیان عقیدتی سیاسی سپاه که به مناسبت روز گرامی‌داشت عقیدتی سیاسی برگزار شد با اشاره به عوارض و پیامدهای کج‌فهمی و بدفهمی از دین اظهار داشت: شهید مطهری از چهره‌های پیشتاز در آسیب‌شناسی دین بودند و مانند یک طبیب فوق تخصصی که بیماری‌های عصر خود را معاینه می‌کند بیماری‌های آن عصر را مورد واکاوی قرار داد و به آن مقداری که در توان علمی‌شان بود درمان می‌کرد.

وی افزود: یکی از مشکلات اساسی مخاطبین ادیان الهی در طول تاریخ بد فهمی و کج فهمی از دین و آئین الهی است.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران با تأکید بر ضرورت آسیب‌شناسی دین خاطرنشان کرد: همانطور که بدن انسان دچار آسیب می‌شود آئین و شریعت‌های الهی نیز گرفتار آسیب و آفت می‌شوند و نیاز به درمان دارند که اگر درمان نشوند آئین و شریعت می‌میرند و از صحنه خارج خواهند شد.

حجت‌الاسلام سعیدی با بیان اینکه تأثیر در ادراک خواص مهم‌ترین عامل انحراف در تاریخ بوده است، گفت: اگر نفوذ را به معنای تصرف در فکر و ادراک معنا کنیم نفوذ سیاسی به معنای تصرف دشمن یا عناصر منحرف خودی در ادراک سیاسی و معرفتی و اعتقادی خواص می‌شود.

وی تصریح کرد: اگر نفوذ فرهنگی را هم تصرف دشمن در فرهنگ جامعه بدانیم یعنی دشمن در ادراک فرهنگی مردم تصرف کرده است.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران با اشاره به علت فروپاشی جماهیر شوروی گفت: گورباچف می‌گوید آن زمانی شوروی سقوط کرد که صف مک‌دونالد در مسکو بیش از یک کیلومتر امتداد داشت یعنی ظرف دو دهه آمریکا چنان در فکر مردم انقلابی شوروی نفوذ کرد که آرزوی آنها تنها این بود که یک شعبه در مک‌دونالد در مسکو تأسیس شود این یعنی تصرف در ذهن و ادراک فرهنگی مردم.

حجت‌الاسلام سعیدی با اشاره به عوارض و پیامدهای بدفهمی از دین سه نوع آسیب از ناحیه دشمن به آئین الهی را برشمرد و تأکید کرد: اولین آسیب از ناحیه دشمن این است که برای چهره دین خدا و پیامبر (ص) بدل‌سازی می‌کند. دومین آسیب هم از سوی متولیان دین است یعنی اگر بدفهمی از دین داشته باشند به آئین الهی آسیب وارد می‌کنند. سومین نوع آسیب نیز بد پیاده کرده و بد اجرا کردن دین است.

وی ضمن برشمردن پیامدهای کج‌فهمی دینی گفت: اولین نمونه تاریخی کج فهمی از دین مربوط به اربابان کلیسا در قرون وسطی می‌شود. امام خمینی (ره) در مقطعی فرمودند من زمانی که در فیضیه فلسفه تدریس می‌کردم کوزه آبی که فرزند من از آن می‌نوشید را آب می‌کشیدند و ما را نجس می‌دانستند، زیرا من فلسفه می‌گفتم. ممکن است ما هم به آسیب اربابان کلیسا و کج فهمی از دین دچار شویم.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران نتیجه بد معرفی کردن انسان و تحقیر کردن انسانیت را در قرون‌وسطی اومانیسم دانست و تأکید کرد: در آن دوران انسان را محقر می‌شماردند، به همین دلیل باعث شد عده‌ای برخاستند و در واکنش به این نوع از تفکر تمام اصالت را به انسان بخشیدند.

حجت‌الاسلام سعیدی با بیان اینکه رهبانیت و انزواطلبی و بد معرفی کردن زهد از پیامدهای کج فهمی از دین در دوره قرون وسطی بود گفت: نتیجه این نوع کج فهمی ولنگاریسم و لیبرالیسم شد این اندیشه زائده اندیشه افراطی اربابان کلیسا بود.

وی سومین پیامد کج فهمی در دوران قرون وسطی را تصرف در رد و قبول اعمال و احکام الهی دانست و تاکید کرد: در آن دوران اربابان کلیسا می‌گفتند ما حق تصرف در اعمال افراد را داریم و آمرزش فروشی و بهشت فروشی می‌کردند. نتیجه آن این شد که عده‌ای وحی الهی را زیر سؤال بردند و همه چیز را بر پایه عقلانیت معرفی کردند.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران با بیان اینکه دو جریان اصلاح طلب که در مسیحیت ایجاد شد در آسیب شناسی های خود از دین در معرض انحراف قرار گرفت گفت: امروز برخی عده‌ای از عمامه به سرهای ما فکر می‌کنند برخی مشکلات را می‌توان با توسل به سکولاریسم غربی حل کرد.

حجت‌الاسلام سعیدی دومین تجربه کج فهمی در تاریخ را پس از رحلت پیامبر (ص) عنوان کرد و گفت: همه رهبران الهی استانداردهایی را برای خود تعریف کرده‌اند که به هیچ وجه این استانداردها قابل تغییر نیست. به عنوان مثال وحی و عصمت پیامبر (ص)، علم غیب در امام، اجتهاد و عدالت در ولی فقیه، ملازمه بین خالقیت و شارعیت و فصل الخطاب بودن پیامبر (ص) و امام (ره) و ولی فقیه در تمام ادوار تاریخ از جمله استانداردهایی است که قابل تغییر نیست، اما متأسفانه ما تفکراتی خلاف این مسئله را در برخی عمامه به سرها مشاهده می‌کنیم.

وی با اشاره به بدفهمی و کج فهمی از دین و مبانی اسلام در عصر غیبت گفت: در طول هزار سال گذشته بلاهایی بر سر آیین الهی آوردند، به عنوان مثال انجمن حجتیه برداشت‌های غلطی را از انتظار داشت. در سیاست نیز عده‌ای نظراتی خلاف مبانی اسلام ارائه کردند.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران با اشاره به کج فهمی پس از حاکمیت دینی با محوریت ولایت فقیه گفت: در عصر حاکمیت دینی ما شاهد کج فهمی از دین هستیم، از جمله بد فهمی نسبت به حاکمیت دینی که در آثار برخی نظریه پردازان مشاهده می‌کنیم. چه دلیلی دارد در عصر ولی فقیه ما شاهد کج فهمی افراد نسبت به دین باشیم؟ کج فهمی که در سه حلقه کارگزاران، اصلاح طلبان و کیان و حلقه نیاوران بروز و ظهور پیدا کرده است.

حجت‌الاسلام سعیدی با اشاره به لزوم آگاهی بخشی نسبت به  بدعت‌ها و برداشت‌های ناقص و کج فهمی‌ها از دین خاطرنشان کرد: ما با چالش‌هایی در حوزه فهم از دین روبرو هستیم که اگر امروز شهید مطهری بودند با شیوه و ادبیات دیگری با این چالش‌ها مقابله و مواجهه می‌کردند.

وی در پایان با تأکید بر ضرورت واکسینه کردن جامعه و هم چنین پاسداران و بسیجیان در برابر پدیده نفوذ، بدعت و کج فهمی از دین تصریح کرد: ما امروز آثار نفوذ را در اندیشه سیاسی برخی مسئولین و نیز ادراک فرهنگی شماری از مردم می‌بینیم و لذا بایستی نسبت به آن روشنگری و آگاه سازی صورت پذیرد.

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=313040
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,210 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل