منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۰۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۵۲
شناسه خبر: 205732
گروه :خبر
13930109000143_PhotoA

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای گفت: 30 درصد بیکاران جامعه را فارغ‌التحصیلان دانشگاهی تشکیل می‌دهند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، کورش پرند با اشاره به هفته کارآفرینی و مهارت‌آموزی، بیان داشت: اهمیت اشتغال، ‌تولید و کارآفرینی با همراهی مهارت‌آموزی از سوی گروه‌های مختلف جامعه مورد توجه و مدنظر است.

وی با تأکید بر ترویج این فرهنگ و تقویت برنامه‌های مهارت‌آموزی به ویژه در دولت تدبیر و امید گفت: در سالی که مزین به نام همدلی و همزبانی دولت و ملت است باید فرهنگ مهارت‌آموزی و به دنبال آن اشتغال به عنوان یک گفتمان اجتماعی مورد توجه و دقت نظر قرار گیرد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به برپایی ایستگاه‌های گذر مهارتی و اجرای این طرح در استان‌های مختلف کشور اشاره کرد و یادآور شد: در کوتاه مدت و با اهداف مشخص می‌توانیم از این طرح ‌و ظرفیت به وجود آمده بیشتر و بهتراستفاده کنیم.

پرند تصریح کرد: افرادی که به دنبال انتخاب رشته تحصیلی هستند، با مراجعه به این مراکز و ایستگاه‌های ارائه خدمات گذر مهارتی می‌توانند در رشته‌های مورد نظر توانمندی‌ها و کسب مهارت‌ها را انجام دهند.

این مسئول به جوانان و نوجوانان توصیه کرد، تا در انتخاب رشته به نحوی عمل کنند تا بر اساس علاقه‌مندی و توانمندی این انتخاب رشته انجام شده و امکان توسعه اشتغال مولد همراه با هدف‌گذاری درست در انتقال این مهارت‌ها و حرفه آموخته شده به دیگران فراهم آید.

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای به افزایش تعداد بیکاران فارغ‌التحصیل دانشگاهی اشاره کرد و افزود: این نرخ 18.2 درصد است به طوری که به ازای هر 100 فارغ‌التحصیل دانشگاهی حدود 19 نفر بیکار هستند.

پرند بیان کرد: 30 درصد بیکاران ما فار‌غ‌التحصیلان دانشگاهی هستند که با تحصیلات عالیه بستر اشتغال برای آنها مهیا نشده است.

وی دلیل این امر را ارائه نشدن آموزش‌های فنی و مهارتی در مرکز عملی و دانشگاهی کشور اعلام کرد و گفت: در تحقیق بین‌المللی که سال 2012 به عنوان سال جوان و مهارت‌آموزی نامگذاری شده بود، اعلام شد که امر آموزش و مهارت‌آموزی معادل 15 دلار ارزش افزوده را برای کشورهای مختلف به همراه دارد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به گذر از شرایط تحریم و مشکلات به وجود آمده اشاره کرد و ادامه داد: اگر می‌خواهیم در تحقق اقتصاد مقاومتی موفق عمل کنیم بهترین ظرفیت ایجاد بسترهای خوب در مهارت‌آموزی و یادگیری فنون مختلف و حضور در کلاس‌های آموزشی فنی و حرفه‌ای است که به یقین نتایج مثبتی را نیز به همراه خواهد داشت.

پرند افزود: کسانی که دارای مهارت و توانمندی باشند، بیکار محسوب نمی‌شوند چراکه چنین فرد متخصص و توانمند می‌تواند در حرف و مشاغل مختلف ورود پیدا کند.

این مسئول نظام فنی و حرفه‌ای و مهارتی کشور را در سطح ملی و استان‌ها یک نظام توانمند در ارائه آموزش‌ها به علاقه‌مندان و دانش‌آموزان توصیف کرد و یادآور شد: ما از فرصت تابستان استفاده کردیم تا با تقویت مراکز فنی و حرفه‌ای در مسیری حرکت کنیم تا علاقه‌مندان بتوانند در کلاس‌های آموزش فنی و حرفه‌ای دولتی و خصوصی حضور پیدا کرده و از این آموزش‌ها و مهارت‌ها استفاده کنند.

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور عنوان کرد: با هدف یکپارچه‌سازی هدایت و اعتلای آموزش‌های مهارتی طراحی نظامی تحت عنوان نظام جامع مهارت و فناوری به انجام می‌رسد.

پرند‌ این نظام را شامل سه زیر نظام آموزش مهارت و فناوری، صلاحیت حرفه‌ای و احراز اشتغال در کشور اعلام کرد.

وی با بیان اینکه این نظام به منزله نقشه راه دستگاه‌های مهارتی کشور است، ادامه داد: در این نظام همه دستگاه‌های متولی از وزارت علوم، آموزش و پرورش، ‌تعاون، کار و رفاه اجتماعی گرفته تا سایر دستگاه‌ها موظف هستند سند کاربردی نظارت و فناوری را اجرایی و عملیاتی کنند.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ظرفیت استان اردبیل را در حوزه تقویت آموزش‌ها و مهارت‌آموزی‌ها یک ظرفیت بی‌نظیر توصیف کرد و گفت: در بخش‌های کشاورزی، صنعتی، ‌گردشگری و تجارت خارجی ما در این استان آمادگی داریم تا دوره‌های آموزشی و کلاس‌های مهارتی را برگزار کرده و نسبت به توانمندی این بخش اقدام جدی و اساسی را انجام دهیم.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است