منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۶
شناسه خبر: 235730
گروه :خبر
IMG08533440
 

کارشناس مسائل پزشکی مطرح کرد:

۳ تا ۶ سالگی سنین طلایی پیشگیری از تنبلی چشم است

کارشناس مسائل پزشکی جزیره کیش گفت: هر چه سن شناسایی اختلالات پایین تر باشد، هزینه درمان و همچنین طول دوره درمان کاهش پیدا می کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از کیش پرس، تکتم بیدکی کارشناس واحد پیشگیری اداره بهزیستی از ادامه طرح پیشگری تنبلی چشم تا پایان آبان ماه خبرداد و گفت: برای پیشگیری و تشخیص زودرس آمبلیوپی، سنین طلایی وجود دارد که آن هم زیر 5 سالگی است.

 

 

وی افزود: به منظور کاهش شیوع و بروزآمبلیوپی هر ساله برنامه پیشگیری از تنبلی چشم توسط معاونت امور پیشگیری و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و اداره کل آموزش و پرورش استان انجام می گیرد.

 

 
بیدکی با بیان اینکه اگر این اختلال قبل از 5 سالگی تشخیص داده و درمان به موقع صورت بگیرد بینایی کامل به چشم باز می گردد اظهار کرد: اگر تاخیر در تشخیص و درمان صورت گیرد( پس از 7 تا 10 سالگی )درمان چندان تاثیری در بهبود بینایی نخواهد داشت و هزینه های زیادی به همراه دارد.

 

 
وی ادامه داد: هر چه سن شناسایی اختلالات پایین تر باشد، هزینه درمان و همچنین طول دوره درمان کاهش پیدا می کند. لذا مهم است تا معاینات چشم کودکان از هفته اول بعد از تولد آغاز و سه بار در سنین قبل از دبستان از 2 تا 5 سالگی ادامه یابد. و در صورت مشاهده هر گونه علائم غیر طبیعی همچون ریزش اشک، قرمزی و ترشحات با پزشک مشورت شود.

 

 
این کارشناس با اشاره به اینکه در جزیره کیش نیز همزمان با سراسر کشور این طرح به مرحله اجرا گذاشته می شود افزود: جزیره کیش نیز همزمان با تمامی استان های کشور این طرح را از اول آبان آغاز و تا سی آذرماه ادامه می دهد.

 

 
بیدکی تاکید کرد: این طرح در تمامی مدارس دارای پیش دبستانی، مهدهای کودک و مرکز بهداشت بوعلی اجرا می شود و خانواده های می توانند با در دست داشتن شناسنامه کودکان 3 تا 6 سال خود برای سنجش میزان بینایی کودکان به این مراکز مراجعه کنند.

 

 
آمبلیوپی یا تنبلی چشم یکی از علل شایع کم بینایی و نابینایی یک چشمی یا گاهی دو چشمی در کودکان است که در بسیاری موارد قابل پیشگیری است.

 

 
2 تا 5 درصد مردم جهان دچار آمبلیوپی هستند که در تحقیقات انجام شده برنامه کشوری میانگین شیوع 12 سالیه این اختلال در گروه هدف برنامه 2/1 درصد گزارش شده است. که این آمارها نشان از اهمیت پیشگیری از این بیماری دارد. یکی از اهداف برنامه کاهش شیوع اختلالات بینایی به ویژه کاهش شیوع آمبلیوپی است که در کشور هر ساله به اجرا در می آید.

 
بنابر گزارش مرکز بهزیستی کیش سال گذشته در طرح پیشگیری از تنبلی چشم در جزیره کیش 867 کودک در 15 پایگاه معاینه شدند.

 

 

انتهای پیام /س

 

 

 single
اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی