تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

سیاسی
کد خبر : 487767
تاریخ انتشار:سه شنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۱| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
گزارشی از بیماری های خاص در پایتخت اقتصادی کشور؛

۳ هزار و ۵۰۰ نفر در هرمزگان مبتلا به بیماری خاص/ ۵۸۰ بیماری دیالیزی در هرمزگان شناخته شده است

زندگی در کنار دریا و تغییر در ژنوم‌ها بر اثر بیماری مالاریا در سال‌های گذشته باعث تغییر ژنتیک و انواع بیماری‌های کم خونی در استان شده و تاکنون سه هزار و ۵۰۰ نفر در هرمزگان مبتلا به بیماری خاص هستند.

۳ هزار و ۵۰۰ نفر در هرمزگان مبتلا به بیماری خاص/ ۵۸۰ بیماری دیالیزی در هرمزگان شناخته شده است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ زندگی در کنار دریا و تغییر در ژنوم‌ها بر اثر بیماری مالاریا در سال‌های گذشته باعث تغییر ژنتیک و انواع بیماری‌های کم خونی در استان شده و روند رو به گسترش بیماری های ژنتیکی در استان نگران کننده است.

طبق آخرین آمار سه هزار و ۵۰۰ نفر در هرمزگان مبتلا به بیماری خاص هستند و هموفیلی، تالاسمی، ام‌اس، پیوندی و دیالیزی به عنوان بیماری های خاص شناخته می شود و اختلال های ژنومی باعث شده تا هرمزگان از استان های خاص در شیوع بیماری های خونی در کشور باشد.

«خاص» پسوندی است که بیماری برایشان به ارمغان آورده نه از آن جهت که ویژگی برتری نسبت به سایرین دارند بلکه از آن جهت که نوع بیماری اندک، سخت درمان و پر هزینه است که استان هرمزگان به علت آمار بالای اختلال هموگلبین و کم خونی در زوج ها از مناطق مستعد گسترش بیماری های خاص است.

بیش از ۷۰ درصد مردم خطه جنوب خلیج فارس در هرمزگان دارای کم خونی ارثی و ۱۰ درصد زوج ها نیز دارای اختلالات هموگلبینی خون هستند و اختلال خونی منجر به بیماری تالاسمی و هموفیلی شده است.

دو هزار نفر در هرمزگان مبتلا به تالاسمی شدید هستند

بیش از دو هزار نفر در هرمزگان مبتلا به تالاسمی شدید هستند و به رغم کنترل های چندین ساله ژنتیکی هنوز هم کودکانی با تالاسمی شدید متولد می شوند و شیوع این بیماری در سطح جهان به طور معمول در ساحل مدیترانه، نواحی نزدیک به خط استوا و قاره آفریقا و آسیا بیشتر است.

بیش از ۲۰۰ بیمار هموفیلی نیز در استان شناسایی شده که نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد افزایش یافته است و تمرکز برنامه های پیشگیری ژنتیک در کنترل تالاسمی باعث شده تا بیماری های دیگر از چشم متخصصان مغفول بماند.

۵۸۰ بیماری دیالیزی در هرمزگان شناخته شده است

رحمانی، رئیس انجمن هموفیلی هرمزگان در خصوص بیماری های خاص در هرمزگان، اظهار کرد:  هیچ دستگاه و آزمایشگاهی برای مشاوره ژنتیک قبل و بعد از ازدواج بیماران هموفیلی در هرمزگان وجود ندارد و بیماران خاص همه دارای منشا ژنتیکی نیستند بلکه شیوع بیماری های غیر واگیردار مانند دیابت، فشار خون و بیماری های قلبی و عروقی زمینه ای برای گسترش بیماران خاص شده است.

رئیس انجمن هموفیلی هرمزگان بیان کرد: مصرف فست فود و کم تحرکی دو عامل اصلی گسترش بیمارهای دیالیز و ام اس است و تاکنون ۵۸۰ بیماری دیالیزی در هرمزگان شناخته شده که ۸۰ درصد دارای سابقه بیماری دیابت و یا قلبی هستند.

رحمانی گفت: فشار خون، بیماری دیابت و بیماری های قلبی و عروقی و چربی در نهایت به دیالیز ختم می شود و پرشمارترین بیماری خاص پس از تالاسمی، دیالیز است که روند رو به گسترشی دارد و در ۵ سال گذشته بیماران دیالیزی در هرمزگان ۵۰ درصد افزایش داشته و الگوی غذایی و کم تحرکی مردم استان، زمینه رشد این بیماری را بیشتر کرده است.

سرانه مصرف غذا‌های آماده در هرمزگان ۱۰ درصد بیشتر از میانگین کشوری

علی حیرانی، دبیر شورای سیاستگذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نیز افزود: بیش از ۲۲ درصد از جمعیت هرمزگان در هفته از غذا‌های فست فود استفاده می‌کنند که جمعیتی نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر را در بر می‌گیرد.

دبیر شورای سیاستگذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: سرانه مصرف غذا‌های آماده در هرمزگان ۱۰ درصد بیشتر از میانگین کشوری است و مصرف این مواد غذایی و کم تحرکی باعث شده تا ۱۰ درصد از جمعیت استان به چاقی دچار شوند.

حیرانی بیان کرد: ۳۷ درصد از جمعیت بالای ۳۰ سال هرمزگان مبتلا به اختلال چربی خون،۸ درصدفشار خون و ۱۰ درصد هم مبتلا به چاقی هستند و این آمار نشان دهنده وضع بغرنج و چشم انداز بیماری های خاص در هرمزگان است و بر اساس پیش بینی کارشناسان ممکن است یک فاجعه ای برای سلامت و درمان ایجاد کند و بیماران خاص به رغم دردهای بسیار درگیر مشکلات متعددی هستند که رنج آنها را بیشتر کرده است.

کمبود آزمایش‌های تشخیص و پزشکان متخصص ژنتیک در هرمزگان

محسن بندرعباسی، رئیس انجمن تالاسمی هرمزگان نیز اظهار کرد: کمبود آزمایش‌های تشخیص و پزشکان متخصص ژنتیک از مشکلات عمده ناقلان است و  تنها یک مرکز مشاوره ژنتیک و سه متخصص ژنتیک در هرمزگان وجود دارد که جوابگوی همه نیاز‌های بیماران نیست.

رئیس انجمن تالاسمی هرمزگان تصریح کرد: بیماران از کمبود تجهیزات آزمایشگاهی و حتی تشخیص‌های نادرست آزمایشگاه‌ها هم شکایت دارند و تشخیص‌های اشتباه آزمایشگاهی از مشکلات عمده‌ای ست که آمار مبتلایان را افزایش داده است.

مرکز جامع شرق استان تا پایان سال ۹۸ در میناب ساخته می شود

حسین داووی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نیز اظهار کرد: متمرکز کردن خدمات درمانی در مراکز جامع و راه اندازی مرکز جامع شرق استان در حال پیگیری است و کلینیک ویژه بیماران ام اس، استقرار دندانپزشک بیماران هموفیلی و راه اندازی مرکز پیوند ارگان در بیمارستان شهید محمدی تا دوماه آینده اجرایی می شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با بیان اینکه مرکز جامع شرق استان نیز تا پایان سال ۹۸ در شهر میناب ساخته می شود ، خاطر نشان کرد: طرح اصالت دارو و سامانه ثبت اطلاعات بیماران خاص نیز برای کیفیت بخشی به بیماران در استان اجرا می شود.

ماهیانه یک میلیارد تومان هزینه درمان بیماران خاص در هرمزگان پرداخت می شود

علیزاده، رئیس بیمه سلامت هرمزگان نیز افزود: دارو های بیماران خاص تنها در دو داروخانه در بندرعباس با ثبت در سامانه اصالت دارو ارائه می شود و سامانه اصالت دارو مانع از فروش غیر قانونی دارو در بازار آزاد است.

رئیس بیمه سلامت هرمزگان گفت: ماهیانه نزدیک به یک میلیارد تومان هزینه درمان بیماران خاص در هرمزگان پرداخت می شود و ۱۱۰ میلیارد تومان در قالب سطح ارجاع برای توانمندی و نظام پیگیری در روستاها پرداخت شده است.

رئیس بیمه سلامت خاطر نشان کرد: از ابتدای امسال برای حمایت از بیماران خاص هزینه های درمان به بیمارستان ها و مراکز درمانی به روز پرداخت شده است.

هر چند بیماری های با منشا ژنتیک با برنامه های غربالگری و مشاوره های ژنتیکی در استان رو به کاهش و ثابت مانده است اما بیماری های خاص با منشا غیر ژنتیکی و ناشی از سبک زندگی رو به افزایش است و مهار قطعی این بیماری ها برنامه ای جامع برای پیشگیری و درمان لازم دارد و برنامه ای که بتواند مانع از گسترش بیماری های جدید شود.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=487767
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,526 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی