3 درصد جمعیت بانوان هرمزگانی خون اهدا می کنند
+ پ -
۳ درصد جمعیت بانوان هرمزگانی خون اهدا می کنند

مدیر کل انتقال خون استان هرمزگان با بیان اینکه اهدای خون فقط برای مردان نیست افزود : در استان هرمزگان تنها ۳ درصد جمعیت اهداکنندگان خون را بانوان تشکیل می دهند .

ایمان زارعی، مدیر کل انتقال خون استان هرمزگان در گفتگو با خبرنگار  شبکه اطلاع رسانی هرمز گفت: استان هرمزگان به دلیل واقع شدن در مسیر جاده ترانزینی و وقوع حوادث رانندگی و بیماران تحت شیمی درمانی ، پیوند کلیه و بیماران تالاسمی در همه روزهای سال نیازمند خون است و  اهداکننده خون سالم در تأمین خون بیماران نیازمند انتقال خون را یاری می کند.

 

وی با بیان اینکه روزه داران  پس از افطار و مصرف مایعات کافی می توانند  برای اهدای خون به پایگاه‌ های انتقال خون مراجعه کنند،اظهار کرد:اهدای خون در طول روز بخصوص برای اهداکنندگان در ساعات ابتدایی صبح هیچ مشکلی ندارد اما به علت گرمی هوا به روزه داران عزیز توصیه می شود پس از صرف افطار و مصرف مایعات فراوان به پایگاه های انتقال خون مراجعه و خون اهداء نمایند .

 

زارعی افزود:به باور عده ای اهدای خون فقط برای مردان است که به علت توانایی فیزیکی بدنشان قادر به این امر می باشند و اهدای خون را یک عمل مردانه می دانند در حالی که آقایان ۴ بار و خانم ها ۳ بار در طول سال می‌توانند خون اهداء کنند.

 

وی عنوان کرد:بانوان جمعیت سالم و مناسبی در زمینه اهدای خون را دارا می باشند ، اما در استان هرمزگان تنها ۳ درصد جمعیت اهداکنندگان خون را تشکیل می دهند .

 

مدیر کل انتقال خون استان هرمزگان با بیان اینکه اهدای خون تهدیدی برای به خطر افتادن سلامت هیچ اهداکننده ای نیست، اظهار کرد: یک واحد خون اهداء شده تقریبا ۲۲۵ میلی گرم آهن دارد که این میزان به مرور زمان جبران می گردد.

 

وی گفت : داوطلبین اهدای خون در هنگام مراجعه به پایگاه های انتقال خون مورد معاینه و مشاوره قرار می گیرند و در صورت داشتن شرایط لازم از آنها خونگیری به عمل می آید و خون‌های اهدایی پس‌ از انجام آزمایشات لازم ، جهت استفاده نیازمندان در اختیار مراکز درمانی قرار می گیرد.

 

زارعی با بیان اینکه اینکه سن شروع اهدای خون از ۱۸ سالگی است ، افزود : جوانان در سن ۱۸ تا ۲۱ سالگی بهترین گروه سنی برای اهدای خون سالم می باشند زیرا با سالمندی جمعیت تعداد اهداکنندگان جوان کاهش خواهد یافت .

 

 

انتهای پیام/س

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff