منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۰۴ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۹
شناسه خبر: 297277
گروه :خبر
hormoz

گروهی از محققان دانشگاه ایالتی سان فرانسیسکو در آمریکا،موفق به کشف یک سیاره فراخورشیدی شدند که در حدود 117 سال نوری از زمین فاصله داشته و دارای غیرعادی ترین مداری است که تا کنون مشاهده شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ گروهی از محققان دانشگاه ایالتی سان فرانسیسکو در آمریکا،موفق به کشف یک سیاره فراخورشیدی شدند که در حدود 117 سال نوری از زمین فاصله داشته و دارای غیرعادی ترین مداری است که تا کنون مشاهده شده است.

محققان اظهار کردند که به این دلیل به مدار این سیاره “غیر عادی” گفته می‌شود که به صورت بیضوی به دور ستاره‌اش قرار دارد. در حالی که سیارات منظومه شمسی‌ دارای مدار دایره‌ای شکل هستند، ستاره شناسان چند سیاره فراخورشیدی با مدارهای بیضوی یا غیرعادی را کشف کرده‌اند.

به گفته محققان، سیاره فراخورشیدی 20782 HD با نیروی گریز از مرکز 0.96، دارای غیرعادی‌ترین مداری است که تا کنون شناخته شده است.

این به این معنی است که این سیاره در یک بیضی تقریبا مسطح حرکت کرده، یک مسیر طولانی به دور از ستاره خود را طی می‌کند و پس از آن یک حالت تیرکمانی سریع و خشمگین را در اطراف ستاره خود و در نزدیکترین حالت پدید می‌آورد.

این سیاره در دورترین نقطه در مدار خود، از ستاره اش 2.5 برابر فاصله بین خورشید و زمین فاصله دارد.

به گفته این محققان،جرم این سیاره در حدود جرم مشتری است.

به گزارش ایسنا، یافته‌های این پژوهش در Astrophysical Journal منتشر شده است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان