منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۵
شناسه خبر: 294663
گروه :خبر
IMG_۲۰۱۶۰۳۱۴_۱۷۵۹۴۸

قدمت شهر تخت به دوران قبل از اسلام برمی گردد که قلعه مرکزی تخت ، آسیاب پاهاشان ، قبرستان پرتقالی ها، قبرستان بیت المقدسی کلات و قلعه کلات نمونه ای از بافت های تاریخی این شهر است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز،شهر تخت در فاصله 45 کیلومتری شمال شرق شهرستان بندرعباس با مساحتی بالغ بر 1247842 متر مربع واقع شده که از شرق به روستای چاهستان ، از غرب به شهر قلعه قاضی ، از شمال به روستاهای کوهستانی یعنی گیشان ، جَغان و بُهرغ و از جنوب به روستاهای سردره ، آب پیش و سید آباد محدود می شود.
دشت تخت از مهمترین دشت های بندرعباس می باشد که از لحاظ اقتصادی دارای اهمیت می باشد و از جاذبه های مهم گردشگری نیز به شمار می رود .
یکی از عوامل موثر در اقلیم و آب و هوای منطقه تخت نقش بادهای گوناگون است که در فصول مختلف می وزند .
از مهمترین کوه های بخش تخت می توان به کوه پشتکوه با ارتفاع دوهزارو430 متر و کوه بهرغ با ارتفاع 1430 متر و کوه لهرو اشاره نمود که از رشته کوه زاگرس بوده و به سمت کوه مکران امتداد دارد .
در کوه بهرغ دو چشمه آب گرم با چشم اندازی بسیار زیبا وجود دارد که این چشمه های از خواص درمانی بسیار بالایی برخوردار است که مردم از نقاط مختلف کشور به این چشمه جهت درمان پوستی عضلانی روی می آورند .
قدمت این شهر به قبل از اسلام برمی گردد که نمونه ای از بافت های تاریخی از جمله قلعه مرکزی تخت ، آسیاب پاهاشان ، قبرستان پرتقالی ها، قبرستان بیت المقدسی کلات و قلعه کلات گواه این مدعا است.

قلعه مرکزی تخت که در محدوده قدیمی این شهر واقع شده قدمتی بیش از چهار هزارسال دارد که در 87 ثبت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان هرمزگان شده است.
این قلعه گلی تنها بخش کوچکی ازآن باقی مانده است در سالهای اخیر براثر بی توجهی رو به نابودی است و بارش باران و تغییرات جوی فرسایش بیش از پیش این بنای تاریخی را فراهم نموده است.

 

IMG_۲۰۱۶۰۳۱۴_۱۸۰۰۴۹

 

قبرستان بیت المقدسی که به قبرستان مسیحیان نیز معروف است به حضور اقوامی در دوران قبل از اسلام در این منطقه اشاره دارد.
جهت قبرهای این قبرستان به سمت بیت المقدس است و طبق اطلاعات مردم محلی دردوران بعد از اسلام و قبل از تغییر قبله از بیت المقدس به سمت بیت الحرام قبرهای این گورستان به سمت بیت القدس قرار می گرفته است.
قبرستان پرتقالی ها از دیگر آثار تاریخی شهر تخت است که اشاره به ضور پرتقالی های در استان دارد . این قبرستان که جا مانده از هجوم پرتقالی ها به استان است نشان از مقاومت اقوام ایرانی در برابر بیگانگان دارد .
براساس آثار به جا مانده در شهر تخت اجساد سربازان پرتقالی در این مکان به خاک سپرده شده که نشان از تمدن دیرپای هرمزگان دارد.
تنب کلات از دیگر آثار تارخی شهر تخت است که د رمحدوده کلات واقع شده است. تنب در گذشته کاخ باشکوهی بوده که امروزه تنها آواره های آن به جای مانده است.
از این مکان تاریخی آثار باستانی اشیاء گرانقیمت بسیاری کشف شده و امروزه مکانی  برای گردشگران و علاقه مندان به تاریخ این مرز و بوم است.

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است جایگاه قانونی مناسبی برای صنعت دریایی وجود ندارد/ صنعت دریانوردی نیازمند تقویت از سوی نظام بانکی است