منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۰
شناسه خبر: 294372
گروه :خبر
13940219000577_PhotoA

گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران روز دوشنبه ایران را به نقض حقوق بشر متهم کرد، اما در عین حال گفت در برخی موارد پیشرفت‌هایی صورت گرفته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران، روز دوشنبه بار دیگر ایران را به نقض حقوق بشر متهم کرد.

وی که در سی و یکمین نشست رسمی شورای حقوق بشر صحبت می‌کرد، در گزارش خود، مدعی نقض حقوق و سانسور رسانه‌ها، اعدام‌های غیرقانونی، بازداشت‌های خودسرانه و نقض حقوق اقلیت‌ها متهم کرد.

شهید با این حال از برخی اقدامات صورت گرفته از سوی ایران، از جمله تلاش برای اصلاح برخی قوانین تمجید کرد و گفت‌ پیشرفت‌هایی در زمینه حقوق بشر صورت گرفته است.

قرار است شورای حقوق بشر در نشست این دوره در مورد تمدید یا عدم تمدید حکم مأموریت احمد شهید تصمیم‌گیری کند. اتحادیه اروپا و آمریکا پیش از این از تمدید مأموریت وی حمایت کرده‌اند.

تهران: گزارش‌های شهید «نامتوازن و غیرمنصفانه» است

در ادامه عضو هیئت نمایندگی ایران در نشست به صحبت پرداخت و از ادعاهای مطرح شده از سوی احمد شهید انتقاد کرد و گزارش او را «نامتوازن و غیرمنصفانه» خواند.

وی گفت: «به عنوان یک عضو سازمان ملل، معتقدیم که پیشبرد حقوق بشر باید متکی بر احترام به تفاوت فرهنگ‌ها و سنت‌های کشورها و بدون تلاش برای تحمیل کردن شرایط بر کشورها باشد.»

او ادامه داد: «معتقدیم که اراده مردم، پایه اصلی مشروعیت حکومت‌هاست. از ابتدای انقلاب اسلامی، بیش از 30 انتخابات در جمهوری اسلامی برگزار شده است، که تازه‌ترین آن‌ها، یعنی انتخابات مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی، با مشارکت بیش از 60درصدی برگزار شد.»

وی افزود: «بر اساس اصول شورای حقوق بشر، برخورد با کشورها نباید گزینشی و سیاسی باشد و گزارش‌ها نیز باید بی‌طرفانه و حرفه‌ای باشد، اما متاسفانه گزارشگر سازمان ملل این اصل را نادیده می‌گیرد.»

نماینده ایران ادامه داد: «با وجود آنکه پاسخ‌های دقیقی به گزارشگر سازمان ملل ارائه کرده‌ایم، موارد اندکی از آن‌ها در گزارش وی منعکس شده و این گزارش غیرمتوازن و غیربی‌طرفانه است.»

وی افزود: «با توجه به پیشرفت‌های قابل توجه صورت گرفته در زمینه حقوق بشر در ایران، بسیاری از کشورها خواستار پایان مأموریت گزارشگر ویژه هستند.»

انتقاد چندین کشور از رویکرد سیاسی‌کاری در گزارش‌های احمد شهید

در نشست امروز شورای حقوق بشر، نمایندگان چندین کشور از جمله روسیه، چین، سوریه، کوبا، ونزوئلا، عراق و چند کشور دیگر از رویکرد سیاسی شورای حقوق بشر و احمد شهید در قبال ایران، انتقاد کردند.

نماینده سوریه در این نشست با «سیاسی» خواندن فشارهای حقوق بشری به ایران، گفت ایران بارها در کشور خود انتخابات‌هایی دموکراتیک برگزار کرده و تاکنون پیشرفت‌های قابل توجهی هم در زمینه حقوق بشر داشته است.

نماینده روسیه در نشست هم با بیان اینکه پیشرفت وضعیت حقوق بشر در ایران نادیده گرفته شده، گفت نحوه برخورد با مسئله حقوق بشر، گزینشی بوده است. وی گفت باید برای ارتقا وضعیت حقوق بشر، به جای تکیه برای تلاش برای انزوا کشورها، به تعامل با آن‌ها روی آورد.

نماینده روسیه گفت رویکرد سیاسی و تقابلی، موجب بی‌اعتبار شدن شورای حقوق بشر می‌شود.

نماینده ونزوئلا در نشست گفت: ایران تاکنون همکاری خوبی با گزارشگر حقوق بشر داشته و این همکاری موفقیت آمیز نیز بوده است. نادیده گرفتن این همکاری‌ها، اعتبار سیستم حقوق بشر سازمان ملل را زیر سوال می‌برد. باید رویکردی سازنده و به دور از جانبداری داشت.

در ادامه این نشست، نمایندگان کشورهای غربی از جمله اتحادیه اروپا، آمریکا و کانادا به انتقاد از ایران پرداخته و خواستار همکاری بیشتر تهران شدند.

نماینده رژیم صهیونیستی در شورای حقوق بشر هم ضمن «تبریک» به احمد شهید به دلیل انتشار گزارش اخیرش علیه ایران، از وضعیت حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی کرد. وی تهران را به نقض حقوق زنان، حقوق اقلیت‌ها و برخورد با «جامعه بهائیان» متهم کرد و گفت تل‌آویو از این وضعیت «عمیقا نگران است.»

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است