منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۰
شناسه خبر: 292569
گروه :خبر
GHR87_R_160

استان هرمزگان با دارا بودن شرایط جغرافیایی زیستگاه گونه های متفاوتی از گیاهان دارویی است که به کشورهای مختلف آسیایی و اروپایی صادر و ارز آوری بسیاری برای کشور دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ استان هرمزگان با شرایط جغرافیایی متمایز نسبت به سایر استانها و تنوع زیست بومی همچنین مجاورت با خلیج فارس و دریای عمان زمینه مناسبی برای رویش گیاهان دارویی دارد که مصارف  صنعتی، خوراکی، آرایشی و بهداشتی داراست.

 

ارتفاعات  استان هرمزگان و شهرستان های بندرعباس، رودان،حاجی آباد، بشاگرد، میناب،بستک و بندرلنگه مکان رویش گیاهان دارویی پرمصرفی مانند آویشن، آنغوزه، گیشدر، بادام کوهی، بنه، پونه، مور خوش، مور تلخ، کلپوره، گلدر و آلوئه ورا است.

 

همچنین بهمن ماه امسال برای نخستین بار در هرمزگان از 40هکتار از اراضی شهرستان حاجی آباد گیاه دارویی شیرین بیان برداشت شد.

 

هر کدام از گیاهان دارویی تاثیرات شفا بخشی دارند که از این بین مور تلخ، کلپوره و آویشن محبوبیت بسیاری میان هرمزگانی ها دارد.

 

داروهای گیاهی پس از خشک کردن برای درمان‌های طب سنتی عرضه می شود همچنین به کشورهای مختلف آسیایی و اروپایی صادر می گردد که ارز آوری بسیاری برای کشور دارد که با توسعه این صنعت می توان گام های بلندی در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و عدم وابستگی به درآمدهای نفتی داشت.

 

شهرستان بندرعباس به دلیل مجاورت با اراضی گسترده بکر و تپه های خاکی رویشگاه گیاهان دارویی بسیاری است که بارندگی های اخیر و گرمای زودهنگام سال جاری باعث رویش بسیاری از این دسته از گیاهان شده است به گونه ای که اگر با دقت به اطراف منازل در شهر بندرعباس دقت شود شاهد این گیاهان شفا بخش خواهیم بود.

 

طبق براوردهای معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان در اردیبهشت سال گذشته  بیش از 100 تن گیاه آویشن و آنغوزه از اراضی هرمزگان برداشت شد که با شرایط جوی سال جاری امکان برداشت میزان بیشتری از گیاهان دارویی از اراضی استان می رود.

 

براین اساس با استفاده از شرایط اقلیمی استان و بهره برداری از مناطق طبیعی با توسعه صنعتی کشت گیاهان دارویی می توان گام های بلندی در زمینه اقتصاد مقاومتی داشت.

 

انتهای پیام/م

 

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان