منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۵
شناسه خبر: 292208
گروه :خبر
13940513000445_PhotoA

مدیرعامل بانک ملی با اشاره به کاهش نرخ سود سپرده به ۱۸ درصد و سود تسهیلات به ۲۲ درصد، گفت: فکر می‌کنیم با توجه به نرخ تورم موجود و شرایط اقتصادی باید نرخ سود در اوایل سال آینده به ۱۶ درصد نیز کاهش پیدا کند.

 به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، عبدالناصر همتی امروز در نشستی خبری با اشاره به رد دو پیشنهاد بندهای 19 و 20 لایحه بودجه سال آینده در جلسه روز گذشته کمیسیون تلفیق اظهارداشت: قرار بود سرمایه بانک‌ها از طریق تسعیر نرخ ارز که جزو دارایی خالص بانک مرکزی محسوب می‌شود، 50 هزار میلیارد تومان افزایش یابد که با این مورد موافقت نشد.

وی افزود: همچنین کمیسیون تلفیق با پیشنهاد لایحه بودجه سال 1395 مبنی بر پرداخت بدهی دولت به بانک‌ها از طریق اوراق مشارکت نیز موافقت نکرد و آن را رد کرده است.

مدیر عامل بانک ملی با بیان اینکه برای بهبود شرایط به افزایش سرمایه و دریافت طلب بانک از دولت نیاز داریم، گفت: دولت حدود 20 هزار میلیارد تومان به بانک ملی بدهکار است که امیدواریم تسویه شود، اما با رد پیشنهادات در لایحه بودجه برای افزایش سرمایه بانک‌ها و پرداخت بدهی‌ها این موضوع تا حدی با مشکل مواجه خواهد شد.

وی با بیان اینکه رد این دو بند در بودجه سال 1395 اتفاق خوبی نبود، تصریح کرد: به هر حال امیدواریم که این موضوع در صحن مجلس به تصویب برسد، زیرا در غیر این صورت مشخص نیست که بدهی دولت به بانک‌ها چگونه تسویه شود.

* زمینه کاهش نرخ سود به 16 درصد در اوایل سال آینده فراهم است

رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی همتی با بیان اینکه کاهش نرخ سود بانکی در سال جاری یکی از مهم‌ترین اتفاقات شبکه بانکی بود، گفت: با توافقات انجام شده و به نفع تولید نرخ سود در سال جاری دوبار نرخ سود بانکی کاهش یافت و سود سپرده به 18 درصد و تسهیلات به 22 درصد رسید.

وی ادامه داد: فکر می‌کنیم با توجه به نرخ تورم موجود و شرایط اقتصادی باید نرخ سود در اوایل سال آینده به 16 درصد نیز کاهش پیدا کند.

همتی با اشاره به برخی استدلال‌ها مبنی بر این‌که چرا نرخ سود را دستوری کاهش می‌دهید، اظهارداشت: نرخ سود با فراهم شدن برخی زمینه‌های لازم کاهش یافت، اما باید این را هم مورد اشاره قرار داد که برخی از این استدلال‌ها درست نیست، چرا که نمی‌توانیم اجازه دهیم با نرخ‌های بالای موجود شبکه بانکی رو به نابودی برود. برخی دوست دارند نرخ‌های سود بالا باشد تا سودهای بالاتری را دریافت کنند، ولی این به نفع بانک‌ها نیست.

* اگر کسی بگوید در این رابطه مشکلی وجود دارد به دلیل بی‌اطلاعی است

مدیرعامل بانک ملی در ادامه در خصوص جریان باز یا بسته بودن سوئیفت و گشایش ال سی گفت: در حال حاضر مقاومتی در مقابل سوئیفت وجود ندارد و این شبکه کاملا باز است و اگر کسی بگوید در این رابطه مشکلی وجود دارد به دلیل بی‌اطلاعی است.

* ال سی دلاری با مشکل مواجه است

به گفته همتی ال سی دلاری فعلا با کمی مشکل مواجه است که آن هم قبل از تحریم نیز وجود داشته و باید از طریق موسسه OFAC مساله‌ی آن برطرف شود.

* وصول نقد 2800 میلیارد تومان از مطالبات معوق

مدیر عامل بانک ملی همچنین مروری بر عملکرد این بانک در سال جاری داشت و گفت: بانک ملی در اوایل دهه 90 به شدت با مشکل در ساختار مالی و نیروی انسانی مواجه بود که به تدریج در حال حل و فصل بوده و جایگاه خوبی پیدا کرده است، ولی در حدود دو سال گذشته به شدت روزهای سختی پشت سر گذاشت تا بتواند به بانکی نفوذناپذیر و به ساختار مالی اصلاح شده تبدیل شود.

وی افزود: 2800 میلیارد تومان از مطالبات معوق بانک ملی به صورت نقد وصول شده است.

همتی از کاهش معوقات بانک ملی به هشت درصد در سال جاری خبر داد و افزود: معوقات بانکی ما در سال 1390، 23 درصد بوده که اکنون به هشت درصد کاهش یافته است، البته این معوقات عمدتا ناشی از مشکلات ایجاد شده در تولید و برخی تخلفات بوده است.

مدیرعامل بانک ملی تسهیلات پرداختی بانک ملی در سال جاری را 43 هزار و 500 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: برای امسال 1130 میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه پرداخته‌ایم.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است