منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۴ - ۲۲:۲۳
شناسه خبر: 291494
گروه :خبر
13941217000384_PhotoA
 

تازه‌ترین جنجال پرونده آمیا در دولت مورد حمایت اسرائیل

وزیر سابق اطلاعات آرژانتین: حزب «کبراچو» و ایران عاملان قتل دادستان آمیا هستند

رسانه آرژانتینی «اینفوبائه» گزارش داد وزیر اطلاعات سابق آرژانتین طی اظهاراتی در دادگاه این کشور، حزب «کبراچو» را به عنوان عامل احتمالی قتل دادستان ویژه حمله به مرکز یهودیان آرژانتین (آمیا) معرفی کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «آنتونیو استیوسو» وزیر اطلاعات سابق آرژانتین طی اظهاراتی در دادگاه این کشور، از مبارزان حزب «کبراچو» و بخش مبارزان افراطی «کا» به رهبری «لوئیس دلیا» به عنوان قاتلان احتمالی «آلبرتو نیسمن» دادستان ویژه بررسی پرونده حمله به مرکز یهودیان آرژانتین (آمیا) نام برد؛ وی همچنین مدعی شد که ایران نیز از حامیان احتمالی قتل «نیسمن» است.

براساس اظهارات «استیوسو»، «نیسمن» همواره بیم آن را داشته که مورد حمله حزب چپگرای «کبراچو» با رهبری «فرناندو استچه» قرار گیرد؛ به همین دلیل وی از وزیر اطلاعات سابق آرژانتین خواسته است که سلاحی را در اختیار «دیه‌گو لاگورمارسینو» همکار و کارشناس اطلاعاتی وی قرار دهد.

افشاگری‌های وزیر اطلاعات آرژانتین، طی 16 ساعت در سپیده‌دم روز دوشنبه انجام شد؛ در همان روز مقامات قضایی آرژانتین اعلام کردند که «استیوسو» گروهی وابسته به دولت «کرشنریسم» را به عنوان عامل قتل احتمالی «نیسمن» به «فابیانا پالماقینی» قاضی دادگاه رسیدگی به این پرونده معرفی کرده است.

همکار سابق «نیسمن» در موضوع تروریسم بین‌المللی همچنین تصریح کرد: پس از مرگ «نستور کرشنر» رئیس‌جمهور اسبق آرژانتین، «کریستینا فرناندز» رئیس‌جمهور سابق این کشور از من و «نیسمن» خواست که تحقیق درباره ردپای ایران در موضوع حمله به «آمیا» را رها کنیم و چون ما از دستور وی اطاعت نکردیم، من را از وزارت اطلاعات اخراج کردند و به زندگی «نیسمن» نیز پایان دادند.

پس از مطرح شدن نام پنج ایرانی به عنوان متهمان حمله به «آمیا»، دادستان این پرونده خاطرنشان کرده بود که ریاست حزب «کبراچو» حداقل 3 بار به ایران سفر کرده و برای حزب خود مبالغی پول ایرانی دریافت کرده است.

از سوی دیگر «فرناندو استچه» در مقابل اتهامات وارد شده به حزب «کبراچو» از سوی «استیوسو»، به دفاع از حزب خود پرداخت و این اتهامات را خیالبافی سهمگین و غیرقابل باور دانست؛ وی افزود: واضح است که یک اقدام سیاسی در جریان است.

«استچه» در ادامه آمادگی خود برای حضور در دادگاه رسیدگی به پرونده مرگ «نیسمن» را اعلام کرد.

«لوئیس دلیا» رهبر سیاسی دیگری که «استیوسو» از وی به عنوان یکی از قاتلان احتمالی «نیسمن» نام برده بود نیز اظهارات اخیر وزیر اطلاعات سابق آرژانتین در دادگاه را رد کرد و سخنان وی را بی‌ارزش خواند.

وی در این رابطه عنوان کرد: در پشت پرده ظهور مجدد وزیر اطلاعات سابق آرژانتین، «مائوریسیو ماکری» رئیس‌جمهور این کشور حضور دارد؛ وی با هدایت این جریان قصد دارد «کریستینا فرناندز» را دستگیر کرده و خود را به عنوان قهرمان بزرگی که کل قاره آمریکا را ساماندهی کرده، نزد جامعه جهانی مطرح کند.

قتل «نیسمن» توسط «کریستینا فرناندز» هدایت می‌شد

«فدریکو کاسال» یکی از وکلای فرزندان «آلبرتو نیسمن» در پرونده مرگ وی، جزئیات بیشتری از اظهارات «استیوسو» نزد دادگاه آرژانتین را فاش کرد.

وی در این رابطه عنوان کرد: «استیوسو» همواره از «کریستینا فرناندز» با عنوان «او» یا «آن خانم» یاد می‌کند و به صورت مستقیم اعلام کرده که «فرناندز» و نزدیکان وی بیش از هرکس دیگری به مرگ «نیسمن» تمایل داشته‌اند.

«کاسال» افزود: «استیوسو» از رئیس‌جمهور سابق، «کارلوس زانینی» یکی از اعضای بلندپایه حزب «جبهه برای پیروزی» و «آنیبال فرناندز» رئیس دفتر «فرناندز» به عنوان افرادی که نمی‌خواستند پرونده حمله به «آمیا» توسط «نیسمن» ادامه پیدا کند، نام برده است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند