منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۴ - ۲۲:۱۳
شناسه خبر: 291483
گروه :خبر
13940503000446_PhotoA

یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه پس از نشست شورای حکام آژانس در میان خبرنگاران حاضر شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه پس از نشست شورای حکام آژانس در میان خبرنگاران حاضر شد.

وی در این نشست به قرائت مجدد بیانیه خود در افتتاحیه نشست شورای حکام پرداخت و بار دیگر گفت که نشانه‌ای از انحراف مواد هسته‌ای اعلام شده ایران وجود ندارد.

آمانو در مورد ایران گفت: «آژانس هیچ نشانه‌ای از انحراف مواد اعلام‌شده ایران از فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز در این کشور نیافته است. پروتکل الحاقی ایران به صورت داوطلبانه از روز 16 ژانویه 2016 اجرایی شده است.»

مدیر کل آژانس افزود: «هم شورای حکام و هم شورای امنیت از آژانس خواستند که اقدامات راستی‌آزمایی و نظارت بر تعهدات مرتبط با هسته‌ای ایران ذیل برنامه جامع اقدام مشترک را انجام داده و در این رابطه به شورای حکام و به موازات آن به شورای امنیت گزارش دهد.»

وی ادامه داد: «اجرای برجام تازه آغاز شده است. ایران باید تعهداتش ذیل برجام را برای سال‌های آینده نیز انجام دهد و آژانمس باید به راستی‌آزمایی، نظارت و گزارش‌دهی در مورد اجرای آن بپردازد. من به گزارش‌دهی به نحوی بی‌طرفانه و واقعی، از جمله در مورد جزئیاتی که آژانس آن‌ها را برای اجرای مسئولیتش ذیل قطعنامه 2231 شورای امنیت و قطعنامه دسامبر 2015 شورای حکام ضروری می‌داند، ادامه می‌دهم.»

آمانو گفت: «من در تاریخ 1 مارس، دفتر جدید راستی‌آزمایی پادمان‌ها در ایران را در اداره پادمان‌ها راه اندازی کردم.»

او در ادامه به سوالات خبرنگاران حاضر در نشست خبری پاسخ داد. او در پاسخ به این سوال که آیا از زمان اجرای پروتکل الحاقی نشانه‌ای انحراف مواد هسته‌ای ایران شناسایی شده یا نه، گفت بر اساس قواعد پروتکل الحاقی، کشورها باید هر 180 روز گزارشی از عملکرد خود به آژانس ارائه دهند. وی افزود: «بعد از دریافت این گزارش، آژانس آن را بررسی می‌کند و سوالات احتمالی را با کشور در میان می‌گذارد. الان تنها یک ماه از اجرای پروتکل الحاقی می‌گذرد و به همین جهت هنوز برای صحبت در این رابطه زود است.»

وی در پاسخ به این سوال که آیا دیگر محدودیتی برای مشارکت ایران در پروژه‌های تحقیقاتی و آموزشی آژانس وجود ندارد، گفت: «همانطور که در بیانیه‌ام نیز گفتم، کارشناسان ایرانی به نشست‌های آژانس دعوت هستند و دیگر هیچ محدودیتی برای مشارکت آن‌ها در این نشست‌های آموزشی وجود ندارد.»

در ادامه یکی خبرنگاران در مورد گزارش اخیر آمانو که در آن عنوان شده بود که میزان ذخایر آب سنگین ایران برای دوره‌ای کوتاه از حد مجاز فراتر رفته، سوال کرد و گفت آیا این نقض برجام است یا نه، که آمانو گفت: «این نقش آژانس نیست، بلکه نقش اعضای برجام است که در این مورد صحبت کنند. وظیفه ما ارائه گزارش‌های بی‌طرفانه و مبتنی بر مستندات است که در آن‌ها جزئیاتی که به نظر آژانس ضروری می‌رسد، قید شده باشد.»

او توضیح داد: «من به کشورهای عضو گزارش کردم که ذخایر آب سنگین ایران از حد 130 تن بالاتر رفت و به 139 تن رسید، اما این را هم گزارش دادم که ایران سپس 20 تن از آب سنگین خود را خارج کرده و حالا میزان ذخایر آب سنگین ایران بسیار کمتر از حد مجاز است.»

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند